6 grudnia 2022 r. Imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna

Pogoda: Siedlce

Numer 48
01-07 grudnia 2022r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA m.in.: czym jest Godzina Łaski, którą obchodzimy w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej? I na czym polega zdrowa pobożność maryjna?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Patronat "ECHO"

 
 
Orszak św. Mikołaja

W niedzielę 4 grudnia - już po raz dziewiąty - ulicami Lublina przejdzie Orszak św. Mikołaja. Wśród imprez towarzyszących wspomnieniu świętego z Miry są m.in. jarmarki i konkursy.

Świętujący mieszkańcy spotkają się o 14.00 na rynku głównym Starego Miasta. Na 14.30 planowany jest wymarsz barwnego korowodu na czele ze świętym patronem do kościoła św. Mikołaja. 

Kiermasz i występy
Pytany o zamysł przyświecający pomysłodawcom orszaku ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii św. Mikołaja, tłumaczy, iż celem wydarzenia jest wspomnienie postaci św. Mikołaja, wybitnego pedagoga, przyjaciela dzieci i młodzieży, a przy tym wypraszanie łask uczestnikom przemarszu oraz mieszkańcom miasta. - Zależy nam, by ukazać prawdziwy wizerunek patrona, współcześnie skrzywionego i odartego z szaty sakralnej. Orszak jest także okazją do promowanie dobrego i odpowiedzialnego wychowania młodego pokolenia - dodaje.
Od 15.00 plac przed kościołem św. Mikołaja zamieni się w jarmark. Organizatorzy zaplanowali także wiele okolicznościowych atrakcji. Przed publicznością zaprezentują się soliści i zespoły muzyczne (wystąpią m.in.: Monika Kowalczyk, Promyczki oraz Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki). Z myślą o najmłodszych uczestnikach przygotowano gry i zabawy edukacyjne oraz konkursy. Na dzieci czekać będą też prezenty. Na zakończenie dnia przewidziano pokaz sztucznych ogni.

Święty z Miry
W bloku wydarzeń towarzyszących tegorocznemu orszakowi jest m.in. poniedziałkowe spotkanie mikołaja z dziećmi i rodzinami z Ukrainy. Z kolei we wtorek 6 grudnia dzieci wraz ze swoim patronem - zgodnie z tradycją - odwiedzą koleżanki i kolegów będących podopiecznymi domów dziecka i miejskich szpitali. W barwnie przybranym autokarze udadzą się także z prezentami do miejskich domów opieki społecznej.
- Chcemy pokazać, kim naprawdę był święty biskup z Miry słynący ze swej wrażliwości na cierpienie i ubóstwo. Jako głównemu organizatorowi orszaku zależy nam na pobudzeniu mieszkańców Lublina i Polski, a zwłaszcza dzieci i młodzieży, do refleksji i dobroczynności - tłumaczy ks. P. Kawałko.

Potrzeba modlitwy 
O 15.00 w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się uroczysty finał konkursów wpisujących się w ideę orszaku: plastycznego pt. „Św. Mikołaj - biskup o miłosiernym sercu” i „Rodzinnego konkursu ze św. Mikołajem”. - Otrzymaliśmy w tym roku ponad 9 tys. prac plastycznych dzieci z całej Polski i 450 w kategorii „konkurs rodzinny” - zdradza proboszcz.
Pół godziny później rozpocznie się koncert Arki Noego. W programie wydarzenia są także występy zespołów tanecznych i baletowych. Planowane są też aukcja obrazów, wystawa prac konkursowych i inne niespodzianki czekające na uczestników.
Zwieńczeniem parafialno-miejskich obchodów będzie Msza św. w kościele św. Mikołaja. - Wstawiennictwu naszego patrona chcemy zawierzać parafię i wszystkich uczestników orszaku, a zwłaszcza dzieci i młodzież, które tak bardzo potrzebują dziś modlitwy i dobrego przykładu życia - podsumowuje proboszcz.
Szczegółowe informacje na temat orszaku św. Mikołaju - wraz z zachętą do udziału - znajdą Państwo na stronie internetowej: orszak.parafiamikolaj.pl.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie wystawy


„Amor Deo, Amor Patriae, Amor Familiae. Rzecz o rodzinie Matejków” - to tytuł wystawy, którą można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Ekspozycja jest poświęcona rodzinie, w której urodził się i wychował Jan Matejko, oraz tej, którą sam założył. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Zapłacili daninę krwi


Dokładnie tutaj, gdzie stoi kaplica, Niemcy przelali niewinną krew - powiedział ks. Adam Krasuski, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej, przed - jak zaznaczył - spóźnioną o prawie 80 lat Mszą św. pogrzebową w intencji ofiar pogromu w Gręzówce, jaki miał miejsce 28 i 29 grudnia 1942 r.

PATRONAT "ECHO"


Młodzi o świętym
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą zgłaszać się do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.
więcej »
Profesjonalna bliskość
Tematy związane z odejściem, żałobą, tęsknotą za tymi, których już nie ma pomiędzy nami, w listopadzie - jak w żadnym innym okresie roku - stają się przedmiotem naszej refleksji, tematem rozmów, zadumy. Wpisując się w tę refleksję, zapraszamy do udziału w konferencji pt. „Profesjonalna bliskość: jak zapewnić dobrą opiekę do końca życia”.
więcej »
Orszak św. Mikołaja
W niedzielę 4 grudnia - już po raz dziewiąty - ulicami Lublina przejdzie Orszak św. Mikołaja. Wśród imprez towarzyszących wspomnieniu świętego z Miry są m.in. jarmarki i konkursy.
więcej »
Święta są w Nas
W sobotę 17 grudnia, o 18.00, w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Woli Osowińskiej odbędzie się koncert „Święta są w Nas”.
więcej »
 

POLECAMY


Prorok
„Prorok” to film fabularny o kard. Stefanie Wyszyńskim - prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. W kinach - od 11 listopada!
więcej »
Apologetyka dla wszystkich
Żyjemy w epoce, kiedy na naszych oczach rozpadają się różnego rodzaju oczywistości. W dyskursie publicznym dość często większą rangę nadaje się emocjom niż argumentom, wychodzi na jaw słabość intelektualna ludzi wierzących, nader często niepotrafiących podjąć racjonalny dialog z szukającymi prawdy albo osobami ulegającymi wpływom agresywnych nurtów laickich czy wprost deklarującymi nienawiść do chrześcijaństwa.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, ponieważ jest on przygotowaniem na Boże Narodzenie;

tak, dlatego że w codziennym zabieganiu zapominamy o tym, co jest najważniejsze: Bogu, który przychodzi;

tak, ale jeśli powrócimy do dawnych tradycji, rorat, wieńców adwentowych;

tak, ponieważ inaczej zagubimy sens Bożego Narodzenia;

nie, dla mnie to czas jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR