6 grudnia 2022 r. Imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna

Pogoda: Siedlce

Numer 48
01-07 grudnia 2022r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA m.in.: czym jest Godzina Łaski, którą obchodzimy w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej? I na czym polega zdrowa pobożność maryjna?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Patronat "ECHO"

 
 
Profesjonalna bliskość

Tematy związane z odejściem, żałobą, tęsknotą za tymi, których już nie ma pomiędzy nami, w listopadzie - jak w żadnym innym okresie roku - stają się przedmiotem naszej refleksji, tematem rozmów, zadumy. Wpisując się w tę refleksję, zapraszamy do udziału w konferencji pt. „Profesjonalna bliskość: jak zapewnić dobrą opiekę do końca życia”.

Śmierć wpisana jest w ludzkie życie i, czy chcemy tego, czy nie, nie da się - pomimo prób „czarowania” rzeczywistości, dokonujących się w kulturze, kinematografii itp. - całkowicie zepchnąć jej na margines naszego funkcjonowania. Trzeba ją zaakceptować. Ważne jest też, aby - ujmując temat od strony intelektu - nabyć odpowiednią wiedzę, umiejętności, sprawność, które staną się pomocne w kontakcie z osobami w różny sposób dotkniętymi przez nią.

Rzeczywistość wymaga dziś od nas, praktycznie w każdej dziedzinie życia, posiadania wysokiego stopnia specjalizacji w działaniu. W związku z tym Akademia Nauk Stosowanych Mazovia, wraz Fundacją Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci, Instytutem Dobrej Śmierci i Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych Regionu Siedleckiego, zaprasza personel medyczny, pracowników hospicjów i domów pomocy społecznej, psychologów, osoby na co dzień wspierające chorych, umierających, wszystkich zainteresowanych do udziału w konferencji pt. „Profesjonalna bliskość: jak zapewnić dobrą opiekę na końcu życia”. Odbędzie się ona 9 grudnia.

Zakres tematów jest szeroki: poczynając od ukazania wartości człowieczeństwa jako takiego na każdym etapie życia, poprzez kwestie związane z utratą dziecka, trudnościami i stresem związanym z przeżywaniem śmierci, żałobą, aż po temat właściwej komunikacji w rodzinie, placówce medycznej i kompetencji osób zajmujących się opieką paliatywną. Przesłaniem spajającym całość będzie głęboki chrześcijański personalizm, szacunek do człowieka.

Serdecznie zapraszamy! Udział w konferencji jest bezpłatny - premiowany czteroma punktami edukacyjnymi. Uczestnicy otrzymają certyfikaty. Liczba miejsc ograniczona.

Więcej informacji na www.mazovia.edu.pl. Zgłoszenia pod nr. tel. 500-532-867 bądź mailowo: psoszynskazielinska@mazovia.edu.pl; można również wpisać się przez QRcode poprzez profile FB #hospicjumsiedlce.

_________________________________________________________________

Program konferencji

10.00-10.15 - powitanie gości;

10.15-10.35 - „Autonomia pacjenta: człowiek jest więcej niż ciałem” - Marcel Andino Velez, antropolog i gerontolog;

10.40-11.00 - „Śmierć na początku życia: jak wspierać rodziców po poronieniu i stracie okołoporodowej?” - Joanna Frejus, psychoterapeuta, inicjatorka projektu Siostry Ronie;

11.05-11.25 - „Jak radzić sobie ze stresem po śmierci pacjenta?” - Małgorzata Marczewska, ekspertka od emocji i świadomości emocjonalnej, współpracuje z Puckim Hospicjum pw. św. Ojca Pio ks. Jana Kaczkowskiego;

11.30-11.50 - „Spotkanie i pożegnanie: poród dziecka po diagnozie letalnej płodu (LFD)” - dr n. teol. Urszula Tataj-Puzyna, położna w poradni perinatologii Szpitala Specjalistycznego św. Zofii, adiunkt w Zakładzie Położnictwa Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

11.55-12.40 - przerwa obiadowa;

12.45-13.05 - „Tuż przed podróżą. Jak pomóc choremu (i jego rodzinie) przygotować się do śmierci?” - ks. Paweł Siedlanowski, założyciel i dyrektor Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe Dla Dzieci;

13.10-13.30 - „Opieka przez komunikację nad chorym o niepomyślnym rokowaniu” - dr n. med. Ewa Czeczelewska, prof. uczelni, Akademia Nauk Stosowanych Mazovia;

13.35-13.55 - „Kompetencje zawodowe w opiece paliatywnej” - mgr Dorota Sadowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej;

14.00-14.30 - dyskusja i zakończenie konferencji.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie wystawy


„Amor Deo, Amor Patriae, Amor Familiae. Rzecz o rodzinie Matejków” - to tytuł wystawy, którą można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Ekspozycja jest poświęcona rodzinie, w której urodził się i wychował Jan Matejko, oraz tej, którą sam założył. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Zapłacili daninę krwi


Dokładnie tutaj, gdzie stoi kaplica, Niemcy przelali niewinną krew - powiedział ks. Adam Krasuski, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej, przed - jak zaznaczył - spóźnioną o prawie 80 lat Mszą św. pogrzebową w intencji ofiar pogromu w Gręzówce, jaki miał miejsce 28 i 29 grudnia 1942 r.

PATRONAT "ECHO"


Młodzi o świętym
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą zgłaszać się do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.
więcej »
Profesjonalna bliskość
Tematy związane z odejściem, żałobą, tęsknotą za tymi, których już nie ma pomiędzy nami, w listopadzie - jak w żadnym innym okresie roku - stają się przedmiotem naszej refleksji, tematem rozmów, zadumy. Wpisując się w tę refleksję, zapraszamy do udziału w konferencji pt. „Profesjonalna bliskość: jak zapewnić dobrą opiekę do końca życia”.
więcej »
Orszak św. Mikołaja
W niedzielę 4 grudnia - już po raz dziewiąty - ulicami Lublina przejdzie Orszak św. Mikołaja. Wśród imprez towarzyszących wspomnieniu świętego z Miry są m.in. jarmarki i konkursy.
więcej »
Święta są w Nas
W sobotę 17 grudnia, o 18.00, w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Woli Osowińskiej odbędzie się koncert „Święta są w Nas”.
więcej »
 

POLECAMY


Prorok
„Prorok” to film fabularny o kard. Stefanie Wyszyńskim - prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. W kinach - od 11 listopada!
więcej »
Apologetyka dla wszystkich
Żyjemy w epoce, kiedy na naszych oczach rozpadają się różnego rodzaju oczywistości. W dyskursie publicznym dość często większą rangę nadaje się emocjom niż argumentom, wychodzi na jaw słabość intelektualna ludzi wierzących, nader często niepotrafiących podjąć racjonalny dialog z szukającymi prawdy albo osobami ulegającymi wpływom agresywnych nurtów laickich czy wprost deklarującymi nienawiść do chrześcijaństwa.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, ponieważ jest on przygotowaniem na Boże Narodzenie;

tak, dlatego że w codziennym zabieganiu zapominamy o tym, co jest najważniejsze: Bogu, który przychodzi;

tak, ale jeśli powrócimy do dawnych tradycji, rorat, wieńców adwentowych;

tak, ponieważ inaczej zagubimy sens Bożego Narodzenia;

nie, dla mnie to czas jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR