22 września 2021 r. Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Pogoda: Siedlce

Numer 37
16-22 września 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej w relacjach przedstawicieli naszej diecezji.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Patronat "ECHO"

 
 
Konkurs poetycki dla młodzieży

​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.

Konkurs został zainaugurowany z okazji 100-lecia obecności w Polsce Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. - Jego celem jest pielęgnowanie pamięci o o. Ludwiku, który wiedział, jak ważny jest wzajemny szacunek i pokój na świecie. Pomagał wszystkim, bez względu na narodowość i wyznanie. Misjonarz powtarzał: „Jest jeden Bóg dla wszystkich ludzi i musimy wszyscy żyć zgodnie” - wprowadza w ideę konkursu koordynatorka Dagmara Nawratek.

 

Mierzyć wysoko

Większość wierszy zgłoszonych w pierwszej edycji konkursu dotyczyła sylwetki o. L. Wrodarczyka. Organizatorzy liczą,  że tegoroczne prace podejmą temat jego życia i duchowości oraz męczeńskiej śmierci. - Tematyka jest bardzo szeroka - potwierdza koordynatorka konkursu, zachęcając, by w dowolny sposób inspirować się wartościami chrześcijańskimi wyznawanymi przez o. Ludwika: wyznaczaniem szczytnych celów i wytrwałością w dążeniu do ich realizacji, dobrocią, miłością do bliźniego, ofiarowaniem pomocy potrzebującym, umiłowaniem modlitwy oraz wielbieniem Boga i Najświętszego Sakramentu, w obronie którego oddał życie.

 

Trzy wiersze

Konkurs adresowany jest do uczniów w wieku od dziewięciu do 19 lat. Uczestnicy mogą przesłać (na adres: ogolnopolskikonkurspoetycki@gmail.com) maksymalnie trzy wiersze własnego autorstwa niepublikowane wcześniej. Termin upływa 17 października! (do zgłoszenia należy dołączyć dane autora oraz oświadczenie, którego treść znajduje się na stronie: ogolnopolskikonkurspoetycki.blogspot.com). Z zachętą do przesyłania wierszy uzdolnionych uczniów organizatorzy zwracają się także do nauczycieli i bibliotekarzy, którzy za pracę na rzecz rozwijania wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży otrzymają osobne podziękowania.


Inspiracja dla pokoleń

O. Ludwik Wrodarczyk OMI był polskim oblatem i męczennikiem chrześcijańskim. Urodził się 25 sierpnia 1907 r. w Radzionkowie. Odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego kapłańska posługa w Okopach na Wołyniu stanowi doskonały wzór dla wszystkich chrześcijan. Misjonarz kochał dzieci i młodzież, pomagał sierotom, ukrywał Żydów prześladowanych w latach okupacji hitlerowskiej. W jednym z listów do rodziny napisał: „On (Bóg) nie patrzy na wielkość czynów, ale na naszą dobrą wolę, na nasze serca, na intencję”. Oblat otrzymał miano „patrona na czas pandemii” na Ukrainie, gdzie z wielkim poświęceniem niósł pomoc chorym i umierającym w czasie epidemii czerwonki i tyfusu. Jego niezwykłe życie i okoliczności męczeńskiej śmierci inspirują kolejne pokolenia, w tym reżyserów filmowych. Trwa jego proces beatyfikacyjny.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Rolnicza wystawa


Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym, połączone z Dniami Siedlec, za nami! Jedną z większych imprez wystawienniczych w regionie można było odwiedzać przez dwa dni - 11 i 12 września. [fot. IZU]

FOTOGALERIA

Hosanna Festival


W dniach 17-19 września w Siedlcach odbył się XXVIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festival”. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
Wykład, debaty eksperckie, bloki warsztatów - to wszystko czeka na uczestników V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, który odbędzie się 24 i 25 września w Warszawie.
więcej »
II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej
21 września w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu odbędzie się II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
 

POLECAMY


Autorytet i wsparcie
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia stanowi doskonała okazję do poznania jego osoby.
więcej »
Fatima
Film „Fatima” - inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan - najbardziej przekonująca adaptacja objawień w kinach już od 1 października!
więcej »
 

SONDA

 

Czy pamiętamy o weteranach walk o wolną Polskę?

tak, ich obecność uświetnia uroczystości państwowe

nie, należy patrzeć w przyszłość, a nie skupiać się na tym, co minęło...

poszanowanie historii jest obowiązkiem każdego patrioty

patriotyzm to pusty slogan

nie mam zdaniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR