19 kwietnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon

Pogoda: Siedlce

Numer 15
15-21 kwietnia 2021r.

menu

NEWS

Kandydatom do bierzmowania i ich rodzicom polecamy kolejny odcinek cyklu: DUCHA NIE GAŚCIE!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Patronat "ECHO"

 
 
Fulla na ekranie

„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.

Bazą filmu dokumentującego nieznane przekazy Stefanii Horak są książki jej autorstwa: „Święta Pani” oraz „Niewidzialni”. Pomysłodawcy planowanego dokumentu podkreślają, że za decyzją o przeniesieniu na ekran życia i mistycznych doświadczeń Fulli stoi - z jednej strony - zainteresowanie jej książkami, z drugiej - myśl o przywróceniu tak ważnej postaci polskiej historii.

 

„Daj mi światło!”

Stefania (Fulla) Horak była lwowianką urodzoną w Tarnopolu w 1909 r. Studiowała filozofię, ale ostatecznie skończyła lwowskie konserwatorium i pracowała jako nauczycielka muzyki. Umysł miała dociekliwy i niezwykle bystry.

Z biografii późniejszej mistyczki dowiadujemy się, że w młodości porzuciła wyniesioną z domu wiarę, ale nie Boga, którego latami poszukiwała, modląc się: „Jeśli jesteś - daj mi światło!”.

W czasie wojny Fulla była łączniczką Armii Krajowej. Ołtarzyk w jej domu stał się tabernakulum, gdzie przechowywała Komunię św. przemycaną więźniom. Mieszkanie przy ul. Kopernika we Lwowie - co potwierdzają świadkowie życia S. Horak - było z kolei miejscem nadziei dla wielu ludzi, którzy przybywali do niej po poradę i modlitwę. Zgrozę wojny - wkroczenie Niemców i Armii Czerwonej, masowe mordy oraz rzeczywistość łagrów, w których była więziona przez dziesięć lat – Stefania opisuje w dzienniku pt. „Niewidzialni” prowadzonym w latach 1938-1953.

Po powrocie do Polski wraz z siostrą Zofią zamieszkała w Zakopanem. Zmarła w 1993 r.

Od 1935 r. Fulla doświadczała obecności przedstawicieli zaświatów. Stałą bywalczynią jej lwowskiego mieszkania była św. Magdalena Zofia Barat - zmarła 70 lat wcześniej założycielka Zgromadzenia Sióstr Sacre Coeur. Przychodzili do niej także inni wysłannicy nieba: Jan Bosko, Teresa do Dzieciątka Jezus, Andrzej Bobola, Katarzyna Emmerich, Joanna d’Arc. Pod dyktando św. Magdaleny Fulla zapisywała kolejne bruliony. Objawienia mistyczne, jakich doświadczała, zawierały pouczenia świętych, ale też inspirujące opisy rzeczywistości nieba, czyśćca i piekła.

 

Cel: umocnić wiarę

Jakie wskazówki mają dla nas święci? Czy mamy wpływ na zbawienie swojej duszy i życie wieczne? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą się w filmie, którego celem - na co zwracają uwagę pomysłodawcy dokumentu - ma być pogłębienie wiary i danie impulsu do zmian. Intencją realizatorów jest bowiem potrzeba przybliżenia postaci S. Horak oraz próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, co czeka nas na końcu ziemskiego pielgrzymowana.

Głównym narratorem filmu będzie ks. dr Tomasz Horak, bratanek Stefanii i spadkobierca jej spuścizny. - Urodziłem się we Lwowie, wychowałem się na Śląsku, a moją ciocią, właściwie stryjenką, jest Stefania Fulla Horak - wyjaśnia w nagraniu tłumaczącym zamysł powstania filmu.

Zdjęcia będą realizowane w Polsce (w Krakowie i Zakopanem), a jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, także za granicą, m.in. we Lwowie, Monachium i paryskiej bazylice Sacre Coeur - miejscu związanym ze św. Magdaleną Zofią, główną „przewodniczką” duchową S. Horak. Na temat wartości objawień Fulli wypowiedzią się również teologowie. Film zostanie zrealizowany w nowoczesny sposób z dużą ilością archiwaliów i scen fabularyzowanych. W swoim zamierzeniu będzie stanowił cenny dokument historyczny, jak i - przede wszystkim - ważny element umacniający wiarę katolików.

 

Z prośbą o ofiarność

- Zachęcam do wsparcia filmu, który ukaże losy pani Stefanii, ale także ukaże prawdy, które głosiła ona na temat czyśćca i drogi dusz czyśćcowych - promuje ideę powstania dokumentu ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta.

Jarosław Mańka, reżyser „Świętych obcowania”, autor wielu nagradzanych filmów, w tym „Fatimy” i „Siły modlitwy”, zwraca uwagę, że Fulla to także bardzo ważna postać dla polskiej historii. - Ważna i nieznana - zaznacza, wskazując na jej znajomość elit II Rzeczpospolitej: marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, kard. Augusta Hlonda, ale też bohemy artystycznej. - Warto, aby film dokumentalny, który o niej powstanie, przywrócił ją polskiej historii - podkreśla.

- Mamy nadzieję, że dzięki Państwa wsparciu będzie to możliwe - dopowiada Andrzej Mardyła z wydawnictwa AA, które zaangażowało się w realizację dokumentu o nieznanej mistyczce również z powodu ogromnego zainteresowania jej książkami.

Wpłaty na film zbierane są przy wsparciu katolickiego portalu crowfundingowego Udasie.pl. Więcej na stronie: www.fullahorakfilm.pl.

AWPowrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz parafii


W niedzielę 11 kwietnia parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie przeżywa jubileusz 100-lecia istnienia. W uroczystościach udział wzięli: ordynariusz diecezji siedleckiej Kazimierz Gurda oraz dwaj biskupi pochodzący z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego: Henryk Tomasik i Grzegorz Suchodolski. W Niedzielę Miłosierdzia został poświęcony nowy posoborowy marmurowy ołtarz i ambona.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Oddać się w opiekę Świętej Rodzinie
Na sobotę 8 maja planowana jest doroczna Pielgrzymka Czytelników „Różańca” i Członków Rodziny Loretańskiej. - Jest to wydarzenie, które co roku przyciąga do Loretto pielgrzymów z całej Polski - potwierdzają ss. loretanki.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
Pojednanie w małżeństwie będzie tematem Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbędzie się 9 maja. Jak co roku uczestników gościć będzie parczewska bazylika mniejsza w Parczewie.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Trwa jubileuszowa, 25 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. - Głównym celem OKWB od początku było wyjście do młodego człowieka z przesłaniem zawartym na kartach Pisma Świętego - mówi Ewa Urbanek, koordynator OKWB w diecezji siedleckiej.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
 

POLECAMY


Z miłością i męstwem
„Powszechnie mówi się, że czas to pieniądz. A ja wam mówię: czas to miłość!” - słowa Prymasa Tysiąclecia - podobnie jak całe „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” jego autorstwa - nie straciły na znaczeniu. Wręcz przeciwnie!
więcej »
Odkryj swoją wartość
Moja książka jest dla każdego, kto mając już dość tego całego pędu świata, jego masek i udawania, pragnie od życia czegoś więcej - zauważa Damian Krawczykowski, autor książki „Selfie smartfonem Boga. Odkryj swoją wartość”.
więcej »
 

SONDA

 

Tydzień Biblijny jest dla mnie...

okazją do częstszej lektury słowa Bożego

szansą doceniania aktualności treści Pisma Świętego

sposobnością refleksji nad Bożą mądrością i wszechmocą

to czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR