29 marca 2020 r. Imieniny obchodzą: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 13
26-01 kwietnia 2020r.

menu

NEWS

Jak pobrać e-wydanie ostatniego numeru ECHA? Na stronie głównej www.echokatolickie.pl pod zdjęciem okładki ostatniego numeru „EK” jest adnotacja: „pobierz pełne wydanie”. Klikamy w nią, a następnie w zdjęciem jedynki z numerem, który chcemy pobrać. Aby uzyskać dostęp do wybranego e-wydania należy wysłać SMS o treści DOSTEP na nr 7168. Koszt SMS to 1,23 zł z VAT.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Patronat "ECHO"

 
 
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.

Tematyka tegorocznych eliminacji obejmuje: Księgę Liczb oraz 1 List do Koryntian. Corocznie na zaproszenie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” - organizatora OKWB - do pogłębionego studium Pisma Świętego odpowiada niemal 30 tys. uczniów z prawie 1,5 tys. szkół ponadpodstawowych z terenu całego kraju.

- Program duszpasterski Kościoła w Polsce w latach 2019-2022 będzie skoncentrowany na problematyce Eucharystii. W 1 Liście do Koryntian występuje najstarszy opis ustanowienia Eucharystii (1 Kor 11,23-26), który powstał ok. 55 r. Św. Paweł odnosi do Eucharystii sformułowanie „Wieczerza Pańska” (1 Kor 11,20), ukazując jej wielką wartość dla wspólnoty korynckiej przeżywającej wewnętrzne konflikty i kryzysy - wyjaśnia Agnieszka Zalewska, główny koordynator OKWB. - Wierzymy, że lektura Księgi Liczb oraz 1 Listu do Koryntian pogłębi w uczestnikach konkursu świadomość i wartość sakramentu Eucharystii oraz obudzi pragnienie życia mocą Chleba zstępującego z nieba - dodaje.
Do udziału w konkursie zachęca także abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wyrażając wdzięczność „za zaangażowanie w organizację oraz trud włożony w zdobywanie i poszerzanie wiedzy biblijnej”, życzy uczestnikom, by obcowanie z Pismem Świętym pozwoliło odkrywać im coś znacznie ważniejszego niż tylko wiadomości o słowie Bożym - „samo Słowo Boże, które poprowadzi do jeszcze głębszego poznania, pokochania i naśladowania Boga oraz poznania prawdy o sobie”. Wtedy Słowo - co akcentuje - „stanie się prawdziwą lampą, światłem na ścieżkach ich życia”. 

Ocena według tych samych kryteriów
Eliminacje OKWB przebiegają w trzech etapach: szkolnym, diecezjalnym i ogólnopolskim. Zgłoszenia szkół przyjmowane są drogą internetową - poprzez elektroniczny formularz umieszczony na stronie: www.okwb.pl. 
Rejestracji placówek ponadpodstawowych mogą dokonać katecheci - do 28 lutego 2020 r. Pierwszy etap konkursu odbędzie się jednocześnie we wszystkich zgłoszonych szkołach 12 marca. - Za przeprowadzenie eliminacji na tym poziomie odpowiadają katecheci na podstawie materiałów przygotowanych przez organizatora. Pytania w ramach jednolitego w całej Polsce testu (wyboru) obejmą: Księgę Liczb oraz 1 List do Koryntian wraz ze wstępami, przypisami i słownikiem pojęć - tłumaczy A. Zalewska, zastrzegając, iż odpowiedzi będą oceniane według tych samych kryteriów opracowanych w arkuszu odpowiedzi przez komisję konkursową pod kierunkiem biblisty ks. prof. Mirosława Wróbla, kierownika Katedry Filologii Biblijnej i Literatury Międzytestamentalnej w Instytucie Nauk Biblijnych KUL. 

Dla zwycięzców - atrakcyjne nagrody!
Organizatorzy przypominają, iż najlepsi mają szansę na podjęcie studiów (poza rekrutacją) w wielu renomowanych uczelniach wyższych na kilkunastu kierunkach kształcenia. Czekają na nich również atrakcyjne nagrody, w tym zagraniczne pielgrzymki i cenne upominki rzeczowe. Największą nagrodą - jak zaznaczają - jest jednak spotkanie z żywym słowem Bożym i ludźmi, którzy uczynili z niego życiowy drogowskaz.
Przedstawiciele „Civitas Christiana” podkreślają jednocześnie, że OKWB to nie jest zwykły konkurs, bo dotyczy Bożego słowa, zaś poszczególne jego etapy są prawdziwymi świętami Biblii. - Obok rywalizacji konkursowej młodym proponuje się dodatkowo warsztaty biblijne, nabożeństwa Bożego słowa i spotkania z ludźmi, którzy swoim działaniem dają świadectwo, że Pismo Święte jest rzeczywistą księgą życia. Wielu uczestników przyznaje, że konkurs biblijny stworzył im przestrzeń dla lektury natchnionych treści, w której prawdziwie poznali Chrystusa i zaprosili Go do swojego życia - podsumowuje A. Zalewska.


MOIM ZDANIEM 
Agnieszka Zalewska - główny koordynator OKWB

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” jest organizacją współkształtującą rzeczywistość polską i przygotowującą katolików świeckich do służby Kościołowi i narodowi. Stowarzyszenie wypełnia swoją misję w sferze kultury i edukacji, rodziny, pracy oraz samorządności. 
Pomysłodawcą OKWB jest Sławomir Józefiak, przewodniczący rady nadzorczej „Civitas Christiana” i prezes Grupy INCO. Zwraca on uwagę, że wydarzenia towarzyszące temu biblijnemu dziełu na przestrzeni minionych lat utwierdzają w pewności, iż nie jest to tylko „sprawa ludzka”, ale pieczę nad nią sprawuje Opatrzność. Do końca nie odkryjemy też, jak wiele dobra dzieje się w sercach młodych sięgających po Pismo Święte. S. Józefiak przypomina jednocześnie, iż dla koordynatorów OKWB jest nie tylko zadaniem wynikającym z obowiązku, ale misją do spełnienia, a zarazem najlepszą drogą, jaką powinno podążać stowarzyszenie.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pamięci niezłomnych


W całym regionie uroczyście świętowano Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie obchodów były Msze św., prelekcje, złożenie wieńców w miejscach pamięci, a także uliczne biegi.

FOTOGALERIA

Kongres Kół Żywego Różańca


Pod hasłem „Eucharystia jako pragnienie Jezusowego Serca” 7 marca odbył się w sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim V Diecezjalny Kongres Kół Żywego Różańca. Przybyło ponad 1,5 tys. zelatorów i członków kół ŻR z czterech rejonów skupiających dekanaty ze wschodniej części diecezji siedleckiej. Wierni z pozostałych rejonów spotkają się 14 marca na kongresie różańcowym w Gończycach. [fot. Małgorzata Kołodziejczyk]

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
XVI Konkurs Papieski
Hasło przewodnie tegorocznego, XVI Konkursu Papieskiego brzmi: „Życie i wolność - dar i zadanie”. Do spojrzenia na swoje życie w kontekście daru i zadania zaproszeni są młodzi ludzie z całej Polski.
więcej »
 

POLECAMY


Męska modlitwa
„Hiob” to tytuł ósmego odcinka rekolekcji wielkopostnych pt. „Męska modlitwa” prowadzonych przez ks. Michała Olszewskiego SCJ i o. Michała Legana OSPPE. Bądźcie z nami. To czas wyjątkowy...
więcej »
Śladami Jezusa
To podróż po ostatniej drodze, którą w Jerozolimie odbył Jezus Chrystus. Podróż niezwykła, bo zupełnie nietypowa.
więcej »
280 dni modlitwy
Osoby będące pod wrażeniem filmu „Nieplanowane” pytały, co mogą zrobić dla sprawy życia. Odpowiedzią jest „Modlitewnik. Nieplanowane”.
więcej »
24 godziny Męki Pańskiej
Niezwykły zbiór modlitw, medytacji i kontemplacyjnych wizji jednej z największych współczesnych mistyczek.
więcej »
Modlitwa do św. Rity w czasach koronawirusa
Koronawirus zbiera we Włoszech śmiertelne żniwo. Abp Renato Boccardo, który gościł w ubiegłym roku w siedleckiej parafii pw. Bożego Ciała, ordynariusz diecezji Spoleto-Norcia, gdzie znajduje się sanktuarium św. Rity w Cascii, zachęca do modlitwy za wstawiennictwem patronki spraw trudnych i beznadziejnych.
więcej »
Wielki Post z ks. Dolindo Ruotolo
Książka stanowi wybór myśli, modlitw, tekstów ks. Dolindo, które mogą nam pomóc owocnie przeżyć okres Wielkiego Postu.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR