23 października 2019 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 42
17-23 października 2019r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze m.in. o tym, jak możemy pomagać naszym misjonarzom! Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Patronat "ECHO"

 
 
Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski

W weekend 22-23 czerwca przy ul. Leśnej (plac naprzeciw urzędu miasta) w Nałęczowie odbędzie się kolejna odsłona festiwalu „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”.

Jak wyjaśniają organizatorzy, festiwal to wspólne przedsięwzięcie trzech marszałków (województw lubelskiego, podlaskiego i podkarpackiego) - realizowane już po raz czwarty. Każdego roku odbywa się w trzech odsłonach - po jednej w każdym z partnerskich regionów (odsłony regionalne organizują marszałkowie poszczególnych województw, w lubelskiem - marszałek województwa lubelskiego).

Promocja żywności i twórczości ludowej charakterystycznych dla regionów wschodniej Polski odbywa się w ramach specjalnie przygotowanego miasteczka regionalnych produktów tradycyjnych I ekologicznych. Wszystkie produkty są sprzedawane I prezentowane przez lokalnych producentów, a nie tzw. handlarzy. Każdorazowo podczas festiwalu promujemy wyłącznie wyroby wytwarzane na terenie partnerskich województw. W tym roku szczególny akcent kładziemy też na promocję produktów oznaczonych marką „Lubelskie”. W Nałęczowie spodziewamy się ok. 50 wystawców.

W programie nałęczowskiej odsłony festiwalu:

 • kiermasz produktów żywnościowych i rękodzieła charakterystycznych dla wschodniej Polski;
 • warsztaty kulinarne z wykorzystaniem tradycyjnych wędlin oraz pieczywa z regionu, zakończone degustacją produktów finalnych;
 • wspólne gotowanie forszmaku lubelskiego wraz z degustacją na stoisku regionu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego;
 • degustacje innych specjałów z lubelskiej Listy Produktów Tradycyjnych, w tym: wędzonek z Wisznic (szynki, boczku i polędwicy), pierogów z czerwoną fasolą, oranżady z Kąkolewnicy, soku jabłkowo- buraczkowego, pralin z Lublina, szarlotki razowej z Lublina, ptysiów z bitą śmietaną i malinami z Lublina oraz pączków z Ostrowa Lubelskiego.

Atrakcjami tegorocznej odsłony festiwalu będą dodatkowo prezentacje trzech regionów, pokazy malowania porcelany i ceramiki, a także konkursy z nagrodami. Te ostatnie zorganizujemy zarówno dla publiczności (dzieci), jak I wytwórców, którzy będą walczyć o trofea za najciekawsze stoisko I najlepszy smak wschodnich ziem Polski.

Oprawę muzyczną festiwalu zapewnią koncerty:

 • dziecięcego zespołu Koraliki z Gminnego Domu Kultury w Zakrzówku (sobota, 12.00);
 • formacji Folk o 5tej z Końskowoli (sobota, 15.30);
 • zespołu Cygańska brać z Gminnego Ośrodka Kultury w Końskowoli (sobota, 16.30);
 • zespołów strażackich w ramach XXXIV Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych (niedziela, impreza towarzysząca);
 • zespół Ambitus - gwiazda wieczoru (niedziela, na finał festiwalu, od godz. 19.00).

Festiwal (kiermasz) będzie otwarty dla publiczności:

 • w sobotę w godzinach 11.00-19.00,
 • w niedzielę w godzinach 10.00-19.00.

Organizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Urząd Miejski w Nałęczowie, Oddział Regionalny Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego w Lublinie, Stowarzyszenie Lubelskich Kucharzy, Cech Rzemiosł Spożywczych w Lublinie.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

LUZ na rzecz hospicjum dziecięcego!


3 października w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Alternatywny Teatr Tańca LUZ wystawił spektakl „Dzieci Powstania’44”. Cały dochód ze sprzedaży biletów - cegiełek został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

IX Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Cnota męstwa ma dwa wymiary - to odwaga mierzenia się z problemami, ale też wytrwałość, tj. trwanie i wierność - wskazanie dla uczestników IX Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn odbywającej się w tym roku pod hasłem „Bądź odporny jak uderzone kowadło” wybrzmiało bardzo dobitnie. Do sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, które od lat jest miejscem wspólnej modlitwy przedstawicieli kilku pokoleń mężczyzn naszej diecezji, w niedzielę 6 października przyjechało ponad tysiąc osób - zarówno w zorganizowanych grupach, autokarami i motocyklami, jak też indywidualnie. Jak co roku, w programie znalazły się konferencje, modlitwa różańcowa i Eucharystia. [fot. Jarosław Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


A gdyby Jej nie było...
27 października, o 16.00, w Rykach odbędzie się spotkanie z lokalną historią. Wykład wygłosi prof. Ewa M, kierownik Zakładu Myśli Politycznej UMCS w Lublinie.
więcej »
Moniuszko w dwóch odsłonach
To tytuł muzycznego projektu, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty w trzech miastach województwa mazowieckiego: Siedlcach, Mińsku Mazowieckim i Długosiodle.
więcej »
Czas rozwinąć skrzydła
23 października już po raz czwarty odbędzie się Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo” organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach.
więcej »
Niepełnosprawni też mają pasje!
„niepełnoSPRAWNI i pasje” - to hasło VIII Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, imprezy organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.
więcej »
Spotkania kabaretowe
​27 października w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kąkolewnicy odbędą się jubileuszowe XX Spotkania Kabaretowe „Kąkolewisko”.
więcej »
 

POLECAMY


Dotyk nieba
Na „Dotyk nieba” składa się kilkanaście opowieści o niezwykłych wydarzeniach w życiu bohaterów pochodzących z różnych stron naszego kraju.
więcej »
Czy wiesz, o co prosisz?
Odmawiana po wielokroć, rano i wieczorem, wyznawana wspólnie podczas Eucharystii, znana od dziecka. „Ojcze nasz” powtarzamy tysiące razy, ale czy naprawdę rozumiemy, co mówimy?
więcej »
Lektura ku przestrodze
„Zakładnicy złego” - książka, którą, uznając za niezwykle wartościową, postanowiło wznowić Wydawnictwo Fronda - we wcześniejszym wydaniu nosiła tytuł „Czarny sakrament. Prawdziwe historie opętań i egzorcyzmów”.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR