22 kwietnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Kaja, Leon, Łukasz

Pogoda: Siedlce

Numer 16
18-24 kwietnia 2019r.

menu

NEWS

Zmartwychwstały Pan niech obdarza miłością i pokojem, aby zmartwienia i smutki dnia codziennego nie przesłoniły celu naszej wędrówki wiary. Bądźmy prawdziwymi apostołami Dobrej Nowiny płynącej z pustego grobu. Spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie rodziny i najbliższych.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Patronat "ECHO"

 
 
Diecezjalny Dzień Rodziny

12 maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie będzie miał miejsce Diecezjalny Dzień Rodziny. Już dzisiaj zapraszamy do udziału!

Spotkanie, któremu w tym roku towarzyszyć będzie hasło „Małżeństwo bez lęku”, rozpocznie się o 10.30 od powitania pielgrzymów. Następnie z uczestnikami spotkają się Agnieszka i Jakub Kołodziejowie z Lublina. Wygłoszą wykład pt. „Małżeństwo bez lęku”.

O 11.45 uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać koncertu zespołu Alegoria - rodzimej parczewskiej grupy muzycznej, która swój program adresowany do rodzin zatytułowała „Z Bogiem przez trudy - do jedności”.

Centralnym punktem spotkania stanie się o 12.30 Eucharystia w intencji rodzin pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy, połączona z odnowieniem przysięgi małżeńskiej.

Po Mszy przewidziano agapę oraz moc atrakcji dla dzieci.

LI


Krótko o prelegentach

Agnieszka i Jakub Kołodziejowie to małżeństwo z 25-letnim stażem i rodzice trojga dzieci. Pani Agnieszka skończyła filologię polską, pracuje jako redaktor i wydawca. Pan Jakub - doktor psychologii, psychoterapeuta, właściciel Ośrodka Terapeutyczno-Szkoleniowego OTS w Lublinie - prowadzi psychoterapię indywidualną, grupową i małżeńską oraz szkolenia psychologiczne. Od 2010 r. A. i J. Kołodziejowie zajmują się popularyzacją wiedzy psychologicznej o małżeństwie. Prowadzą liczne warsztaty, wykłady, konferencje, rekolekcje dla małżeństw - zarówno w Polsce, jak i za granicą, opublikowali wiele artykułów popularnonaukowych nt. małżeńskiego życia. Prowadzą czasopismo „Zbliżenia”. Są również autorami i wydawcami „Małżeńskiej Gry”, która uczy małżonków wzajemnej komunikacji. Podczas V Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw w 2015 r. przyznano im nagrodę Amicus Matrimoniorum za działalność mającą na celu chronienie godności małżeństwa.


Pytanie o lęk to pytanie o nadzieję

 

Rozmowa z dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej Siedleckiej ks. kan. dr. Jackiem Seredą.

 

Proszę Księdza, już za miesiąc w Parczewie po raz kolejny odbędzie się Diecezjalny Dzień Rodziny. Czy schemat tego dorocznego spotkania zmieniał się w czasie?

 

Zawsze są jakieś drobne zmiany, ale generalnie trzymamy się konwencji, na którą składają się trzy części. Pierwsza to bogate słowo o małżeństwie i rodzinie, zarówno dla małżonków, jak i - oddzielnie - dla dzieci. Druga część to modlitwa z Eucharystią pod przewodnictwem naszych księży biskupów. Trzecią część stanowi braterskie spotkanie w ramach agapy i zabawy dla dzieci.

 

Jak wygląda planowanie tego jedynego w swoim rodzaju święta rodziny, którego miejscem od początku jest sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin?

 

Przygotowanie tego spotkania to praca wielu osób. Na szczeblu wydziału duszpasterstwa rodzin szukamy tematu i ludzi, którzy nam pomogą. Układamy plan i czuwamy nad logistyką w nagłośnieniu wydarzenia tak, by dowiedziały się o nim małżeństwa z całej diecezji. Dużą pracę wykonuje również parafia: księża wraz z kustoszem sanktuarium rodzin w Parczewie i parafianie - w przygotowaniu miejsca, jak też w omadlaniu tego wydarzenia poprzez nowennę i w przygotowaniu poczęstunku z myślą o pielgrzymach.

 

Nie mogą nie zapytać o temat tegorocznego Diecezjalnego Dnia Rodziny: „Małżeństwo bez lęku”…

 

Ten temat przynosi samo życie, gdyż człowiek codziennie przeżywa wiele lęków: o sprawy codzienne, o zdrowie, pieniądze itd. Młodzi, odkładając decyzję o ślubie, czynią to, bo również nie są pewni. A małżonkowie - niech odpowiedzą sami, ile jest lęku, który powoduje smutek, by nie być odrzuconym, opuszczonym. Pytanie o lęk w życiu dla człowieka wierzącego musi wiązać się z kolejnym pytaniem - o motywy nadziei, gdyż - jak mówi św. Paweł - prawdziwa miłość usuwa lęk i strach.

 

Jakie nadzieje wiąże Ksiądz ze spotkaniem w Parczewie?

 

Głęboko wierzę, że Maryja Królowa Rodzin pocieszy nas, dając nową motywację do życia. Każde spotkanie rodzin to wielka modlitwa z ponowieniem przysięgi małżeńskiej. To czas szukania odpowiedzi na ważne pytania - może w sakramencie pokuty, może w usłyszanym słowie, ale i z rodziną. To czas umocnienia się, upewnienia, że sprawa dobrej kondycji małżeństwa, jak i troska o chrześcijańskie wychowanie dzieci jest zadaniem priorytetowym dla tak wielu małżonków. Zapraszam narzeczonych, małżonków na to piękne spotkanie.

 

Dziękuje za rozmowę.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Konkurs Biblijny


6 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach odbył się finał III Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło „Spotkania z Jezusem w Ewangelii wg św. Łukasza”. O miejsca na podium i tytuł laureata rywalizowała 20 finalistów - uczniów klas siódmych szkół podstawowych. W etapie szkolnym udział wzięło 2306 uczniów z 230 szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 74 uczniów, etap ten odbył się w pięciu rejonach diecezji. Pierwsze trzy miejsca zajęli: Kacper Kowalczyk z parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie, Jan Garwoliński z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie i Kacper Rosa z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Targi ogrodnicze


7 kwietnia teren oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach był miejscem XIII Wiosny na Polu i w Ogrodzie. Jak co roku - obok firm z branży rolniczej i ogrodniczej oraz szkółek roślin - swoje wyroby prezentowali właściciele pasiek, gospodarstw agroturystycznych, rękodzielnicy, producenci żywności i przedstawiciele wyższych uczelni. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w drzewka owocowe i krzewy ozdobne, jak też sprzęt ogrodniczy. O uatrakcyjnienie spotkania dbały zespoły ludowe. Chętni mieli także okazję uczestnictwa w licznych konkursach. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
12 maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie będzie miał miejsce Diecezjalny Dzień Rodziny. Już dzisiaj zapraszamy do udziału!
więcej »
Pielgrzymka do Loretto
​W sobotę 18 maja w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej spotkają się czytelnicy miesięcznika „Różaniec” i członkowie Rodziny Loretańskiej. Pielgrzymka do Loretto to stały punkt rocznej formacji czcicieli Matki Bożej oraz duchowych dzieci bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
więcej »
Inauguracja organów
W sobotę 27 kwietnia, o 19.00, w katedrze siedleckiej odbędzie się koncert Dextera Domini - inauguracja organów Dominika Biernackiego.
więcej »
III Festiwal Pieśni Maryjnej
W niedzielę 5 maja, o 13.00, w kościele św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się już po raz trzeci Festiwal Pieśni Maryjnej. Prezentację chórów poprzedzi Msza św. o 12.00.
więcej »
Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking
28 kwietnia odbędzie się V Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking. „Start” i „meta” wyznaczone są w Cichej Stanicy nad zalewem. - Spędźmy tę niedzielę rekreacyjnie i rodzinnie! - zachęca Łukasz Witczuk. Pomysłodawca przedsięwzięcia wskazuje też cel imprezy: wsparcie Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
 

POLECAMY


W Jego ranach
Nabożeństwo Drogi krzyżowej to czas łaski. Jeśli podczas tych wyjątkowych rozważań otworzymy się na działanie Boga w nas, doświadczymy Jego wyzwalającej mocy.
więcej »
W drodze do świętości
W „Modlitewniku” obok pozycji obowiązkowych znajdziemy piękne, pełne teologicznej i duchowej głębi, niezwykle wciągające modlitwy, rozważania i wprowadzenia bł. ks. Jakuba Alberionego.
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR