26 marca 2019 r. Imieniny obchodzą: Teodor, Emanuela, Larysa

Pogoda: Siedlce

Numer 12
21-27 marca 2019r.

menu

NEWS

Mamy dla Państwa osiem zaproszeń na seanse 2D do kina Helios w Siedlcach. By wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS o treści: ECHO2.odpowiedź na numer 7168 (1,23 zł z VAT) od czwartku, 21 marca, od godz. 10.00, do środy, 27 marca, do godz. 22.00. Wygra osiem osób, które najciekawiej odpowiedzą na pytanie: „Na jakie filmy lubisz chodzić do kina i dlaczego?”.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Patronat "ECHO"

 
 
Konkurs Papieski

Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.

Za wyborem hasła nie stał przypadek. W przyszłym roku obchodzić będziemy setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Konkurs wiedzy o dojrzewaniu do świętości wybitnego Polaka ma uświadomić młodym ludziom, że jego nauczanie pozostaje cennym i nadal aktualnym kierunkowskazem na drodze rozwoju osobistego i życia wiarą.

- Celem tegorocznego konkursu jest nie tylko edukacja młodzieży, ale też zachęcenie jej do wzięcia odpowiedzialności za pielęgnowanie pamięci o jednej z najważniejszych postaci w polskiej historii. Niech „Dar na stulecie” będzie także formą daru uczestników, czyli młodych ludzi, którzy - choć może nie zawsze mają tego świadomość - tak wiele zawdzięczają Papieżowi Polakowi - wyjaśnia Marta Ślaska, koordynator regionalny Konkursu Papieskiego.

Jako główną ideę przyświecającą przedsięwzięciu wskazuje pobudzenie młodzieży do samodzielnego myślenia nad ważnymi tematami społecznymi zawartymi w nauczaniu Jana Pawła II. - Tematyka tegorocznej edycji staje się dodatkowo zachętą dla młodych do refleksji nad tym, jak zmieniać siebie, swoje środowisko, Polskę i świat, aby panowały w nim wartości bliskie papieżowi - podkreśla koordynator.

Konkurs Papieski adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i składa się z czterech etapów: quizu wiedzy o Janie Pawle II, testu online, napisaniu eseju na jeden ze wskazanych tematów i jego obronie (finał). Nagrodą główną - dla dziewięciu zwycięzców z poszczególnych regionów - stanie się wyjazd do Rzymu. Gala finałowa odbędzie się 18 maja w Krakowie.

Zachęcamy do udziału!


Zachwycić się dziedzictwem Papieża Polaka

 

PYTAMY Martę Ślaską, koordynatora regionalnego Konkursu Papieskiego

 

Już po raz 15 Instytut Tertio Millennio organizuje Konkurs Papieski. Co leżało u podłoża tej inicjatywy?

 

Głównym celem Konkursu Papieskiego jest rozpowszechnianie wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych bogactwa myśli i czynu św. Jana Pawła II. Forma, jaką organizatorzy zaproponowali uczestnikom, pomaga kształtować twórcze myślenie, a także stwarza możliwość skonfrontowania własnych przekonań z przesłaniem Papieża Polaka. Zatem konkurs staje się zaproszeniem do rozpoczęcia głębszych studiów nad myślą Ojca Świętego oraz pogłębiania wiedzy z zakresu katolickiej nauki społecznej.

 

„Dar na stulecie” - to hasło tegorocznej edycji konkursu. Z jakimi wyzwaniami zmierzą się jego uczestnicy?

 

Mając na uwadze zbliżającą się setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, pragniemy zaproponować młodzieży tematykę pomocną w odkryciu na nowo dziedzictwa i samej osoby Jana Pawła II. Niestety, obecnie młodzi Polacy coraz częściej postrzegają jego postać głównie przez pryzmat powierzchownego i formalnego kultu. Z okazji setnej rocznicy urodzin papieża chcemy uświadomić młodym, że jego nauczanie oraz przykład życia nadal są aktualne i potrzebne tak w wymiarze współczesności, jak i przyszłości.

 

Organizacja tego typu przedsięwzięcia wymaga nakładu wielu środków i zaangażowania mnóstwa osób. Jak wyglądają przygotowania „od kuchni”?

 

W poprzedniej, tj. 14 edycji konkursu udział wzięło około sześciu tysięcy uczestników. I, rzeczywiście, przeprowadzenie przedsięwzięcia o tak szerokim zasięgu nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania wolontariuszy, nauczycieli, wychowawców i katechetów, a także współpracy z licznymi patronami medialnymi i honorowymi oraz współorganizatorami. Przygotowania rozpoczynają się już kilka miesięcy wcześniej. Pierwszym krokiem jest wybór hasła każdorazowej edycji, ostatnim - organizacja wydarzeń finałowych w poszczególnych regionach.

 

Przypomnijmy, dlaczego warto odpowiedzieć na zaproszenie i wziąć udział w konkursie?

 

Konkurs Papieski to nie tylko atrakcyjne nagrody na czele z główną wygraną, jaką jest wyjazd do Rzymu. Nasz konkurs jest także okazją do tego, by na nowo odkryć życie i dziedzictwo św. Jana Pawła II, a jednocześnie zweryfikować posiadaną wiedzę na temat papieża.

 

I ostatnie pytanie - w kwestii formalnej: jak przebiegają zgłoszenia i jakie etapy czekają na uczestników?

 

Konkurs jest adresowany do uczniów wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych. Pierwszy etap, trwający od 25 lutego do 24 marca br., polega na rozwiązaniu quizu online. Można przystąpić do niego z dowolnego miejsca oraz w dowolnym dniu (przez cały miesiąc). Najpierw należy zarejestrować się, klikając w zakładkę „Weź udział w konkursie” na stronie www.konkurspapieski.pl. Jeden z kolejnych etapów polega na napisaniu eseju na jeden spośród kilku podanych tematów. Autorzy najlepszych prac z każdego regionu wezmą udział w finałach organizowanych w miastach, od których pochodzą nazwy regionów.

Więcej szczegółów na temat konkursu można znaleźć na naszej stronie internetowej.

 

Dziękuję za rozmowę.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wystawa w bibliotece


W środę 20 marca odbył się wernisaż 16 edycji wystawy pokonkursowej twórczości plastycznej osób niepełnosprawnych „Siedlce, Podlasie i Anioły 2019”. W holu biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zgromadzili się goście i artyści, ich opiekunowie, nauczyciele, terapeuci, kierownicy placówek oraz rodzice. [fot. M. Król]

FOTOGALERIA

Pomoc dla Jemenu


17 marca w Centrum Duszpastersko-Charytatywnym w Siedlcach Francesco Martialis, dyrektor Caritas Dżibuti, spotkał się z wolontariuszami Caritas Diecezji Siedleckiej. Jako naoczny świadek wydarzeń w Jemenie opowiedział o kryzysie humanitarnym, z jakim mierzą się miliony mieszkańców tego kraju. Mówił również o sytuacji chrześcijańskich wolontariuszy w muzułmańskim kraju. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019
13 i 14 kwietnia odbędą się finały XVIII Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Halowej Piłce Nożnej Borowie 2019.
więcej »
Dowartościować rolnictwo
5 kwietnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Konstytucyjne uwarunkowania ustroju rolnego w Polsce - teoria i praktyka”.
więcej »
Wyjść naprzeciw wszystkim uczniom
29 marca odbędzie się konferencja informacyjna zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną we Włodawie we współpracy z wydziałem pedagogiki i psychologii UMCS. Jej temat to: „Edukacja włączająca - alternatywa i przestrzeń dla rozwoju”.
więcej »
Siedleckie Targi Pracy
W piątek 12 kwietnia, od 10.00 do 13.00, w hali sportowej „Samochodówki”, tj. Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach, odbędą się XVI Siedleckie Targi Pracy.
więcej »
Wiosna na polu i w ogrodzie
W niedzielę 7 kwietnia przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach odbędzie się XIII Wiosna na polu i w ogrodzie.
więcej »
Grand Prix Lubelszczyzny
31 marca w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kąkolewnicy odbędzie się XX turniej z cyklu Grand Prix Lubelszczyzny - Otwarte Mistrzostwa Powiatu Radzyńskiego w Szachach.
więcej »
 

POLECAMY


Rekolekcje z filmem
NoveKino Siedlce zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Filmowe Rekolekcje, która odbędzie się 2 kwietnia, o 19.00. Tego dnia można będzie obejrzeć najnowszą produkcję Michała Kondrata „Miłość i miłosierdzie”.
więcej »
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Takie i podobne im pytania w historii świata stawiane było po wielokroć. Najczęściej padały w momentach przełomowych, gdy wydawało się, iż „nieuchronne” jest tuż obok, że wszystko, co dotąd było znane, co konstytuowało ład społeczny, zniknie.
więcej »
Krzyż znakiem nadziei
Podążanie za Jezusem śladem Jego Drogi Krzyżowej warto pogłębić odpowiednimi rozważaniami.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR