20 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Fabian, Sebastian

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Patronat "ECHO"

 
 
Zaśpiewają o Bożym Narodzeniu

19 stycznia po raz 18 będzie okazja do posłuchania kolęd i pastorałek wschodnich regionów Polski, a także z Ukrainy oraz Białorusi.

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem to ważne wydarzenie kulturalne prezentujące pograniczny repertuar bożonarodzeniowych pieśni i obyczajów. Od lat organizatorem wydarzenia jest starostwo powiatowe i Włodawski Dom Kultury, a w tym roku także Młodzieżowy Dom Kultury.

 

Polska kolęda i ukraińska szczodrywka

Cel, jaki przyświeca imprezie, to pielęgnowanie wielokulturowości Polesia: mowy, obyczajów i obrzędowości związanej z obchodami świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Uczestniczące w konkursie zespoły oraz soliści mają za zadanie wykonać jedną kolędę w języku polskim, a drugą - w ukraińskim lub białoruskim. Występ oceniany jest przez przedstawicieli Wojewódzkiego Ośrodka Kultury z Lublina, Szkoły Muzycznej we Włodawie oraz osoby reprezentującej społeczność prawosławną.

 

Inspiracje z przeszłości

Wystąpią zespoły śpiewacze a cappella m.in. z Dołhobród, Żmudzi, Szacka na Ukrainie i Brześcia na Białorusi. Powiat włodawski będą reprezentowały Swańki z Wyryk. Ta śpiewacza grupa kobieca od wielu lat bierze udział w festiwalu. - W tym roku zaprezentujemy staropolską pastorałkę „W Betlejem przy drodze” - mówi Justyna Torbicz, kierownik zespołu. - Zgodnie z regulaminem wykonamy też utwór w języku ukraińskim. Będzie to szczodrywka o starym roku, który odchodzi, i nowym, który przychodzi, ale pod warunkiem, że gospodarz hojnie przywita szczodrujących, czyli dobrze życzących na. Inspiracji szukałyśmy z w kantyczce z 1911 r., a także w opowieściach starszych mieszkańców Wyryk. Przygotowując szczodrywkę, wykorzystałyśmy nagrania, które otrzymałyśmy od zaprzyjaźnionych osób zza wschodniej granicy - dodaje.

 

Z akompaniamentem i a cappella

Z Kamienia w powiecie chełmskim przyjedzie zespół Rosa, który wykona polską kolędę „Przybieżeli do Betlejem” oraz szczodrywkę ukraińską. - Z odtworzeniem utworu nie było kłopotów - przyznaje instruktorka zespołu Renata Górka. - Jestem z tego pokolenia, które miało kontakt z językiem naszych wschodnich sąsiadów. Poza tym niektóre z występujących pań, kobiety 80-letnie, pochodzą z dawnych Kresów i pamiętają z dzieciństwa język ukraiński. Śpiewają z sercem, są zawsze uśmiechnięte, chętnie uczą się nowych utworów. Jestem pełna szacunku dla tych pań, które mimo swojego wieku podejmują wyzwania muzyczne. Oczywiście najłatwiej jest wykonywać utwory jednogłosowe, ale przygotowując się do festiwalu, postanowiłam popracować nad trzygłosowym repertuarem i właśnie w ten sposób kolędy zostaną zaprezentowane na scenie Włodawskiego Domu Kultury - mówi.

Wystąpią też zespoły śpiewacze z akompaniamentem, m.in. Poleska nuta z Kołacz, Bokoryna z Żalina, Radość z Liszna, Wodohraj z Lubomla na Ukrainie. W konkursie wezmą udział także trzy zgłoszone kapele: Cuda Wianki z Dorohuska, Koral z Kamienia i Soeasy z Komarówki Podlaskiej.

Konkurs festiwalowy rozpocznie się o 10.00 w WDK. O 13.30 wystąpią ubiegłoroczni laureaci festiwalu: zespoły Głosy Polesia i Zorianycja z Łucka na Ukrainie oraz Kresowianki z Włodawy. Zakończenie festiwalu oraz wręczenie nagród planowane jest na 15.00.

Joanna SzubstarskaPowrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Misyjni kolędnicy


W Diecezjalnym Spotkaniu Kolędników i Kół Misyjnych uczestniczyło ponad 250 dzieci wraz z opiekunami - przedstawiciele kół i ognisk misyjnych. Zaprezentowało się 11 grup z terenu diecezji siedleckiej: Leopoldowa, Ostrówek, Domanic, Huszlewa, Pruszyna, Woli Poduchownej, Maciejowic, Grębkowa, Radzynia Podlaskiego, Sobolewa i Wierzbna. Środki, które zebrali młodzi kolędnicy, zostaną przeznaczone na pomoc ich rówieśnikom z Rwandy i Burundi. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR