22 września 2021 r. Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Pogoda: Siedlce

Numer 37
16-22 września 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej w relacjach przedstawicieli naszej diecezji.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Instrukcja obsługi

Dziś, w czasach licznych prób i zamętu w Kościele, św. Alfons Maria de Liguori daje receptę na to, jak oczyścić serca z grzechu, podążać wiernie wąską ścieżką zbawienia i trwać w obecności Boga.

Św. Alfons, który żył w latach 1696-1787, był skromnym, pokornym i niezwykle utalentowanym kaznodzieją - skutecznie zjednywał sobie ludzi. Jego misją zawsze było ewangelizowanie, nawracanie zagubionych członków Kościoła.

„Reguły życia chrześcijanina” to praktyczny podręcznik, w którym de Liguori poucza, jak wytrwać w łasce, rozwijać cnoty chrześcijańskie i skutecznie walczyć z pokusami. Przybliża nam sposób odmawiania modlitwy myślnej, porannej czy pokutnej. Ta „instrukcja obsługi”, pomimo upływu setek lat, nie straciła na aktualności.

„Reguły życia…” to jedyne dzieło napisane przez św. Alfonsa z myślą o osobach świeckich. W zamyśle autora miało ono być „narzędziem”, dzięki któremu wierzący pełniej odpowiedzą na powołanie do świętości. W pierwszej części „Reguł” znajdziemy wiele cennych porad przydatnych każdemu, kto pragnie nauczyć się kochać Boga. Autor wyjaśnia, jak należy unikać pokus, i tłumaczy, na czym polega modlitwa myślna, która do dziś odgrywa kluczową rolę w życiu wierzącego. Kolejne akapity dotyczą następnych środków: sakramentu pokuty, Komunii św., Eucharystii, nawiedzenia Najświętszego Sakramentu oraz modlitwy, która może mieć postać prostych aktów strzelistych. W drugiej części de Ligouri „bierze czytelnika za rękę” i doradza mu, jak mądrze zastosować w praktyce objaśnione wcześniej środki. Trzecia część skupia się na praktykowaniu cnót i ascezy. Pojawiają się takie pojęcia, jak: pokora, umartwianie, miłość bliźniego, cierpliwość, poddanie się woli Bożej, zachowanie czystości intencji, praktykowanie nabożeństwa do Matki Bożej, a wreszcie miłość do Jezusa Chrystusa. W książce ponadto znalazły się dwa kazania świętego: pierwsze dotyczy ludzkiego szacunku, a drugie - wychowania dzieci.

Jak to się dzieje, że po tylu latach św. Alfons nadal przemawia do ludzkich serc? Lektura tej książki pomoże znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Św. Alfons Maria de Liguori, Reguły życia chrześcijanina, wydawnictwo Esprit, Kraków 2021.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Rolnicza wystawa


Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym, połączone z Dniami Siedlec, za nami! Jedną z większych imprez wystawienniczych w regionie można było odwiedzać przez dwa dni - 11 i 12 września. [fot. IZU]

FOTOGALERIA

Hosanna Festival


W dniach 17-19 września w Siedlcach odbył się XXVIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festival”. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
Wykład, debaty eksperckie, bloki warsztatów - to wszystko czeka na uczestników V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, który odbędzie się 24 i 25 września w Warszawie.
więcej »
II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej
21 września w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu odbędzie się II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
 

POLECAMY


Autorytet i wsparcie
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia stanowi doskonała okazję do poznania jego osoby.
więcej »
Fatima
Film „Fatima” - inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan - najbardziej przekonująca adaptacja objawień w kinach już od 1 października!
więcej »
 

SONDA

 

Czy pamiętamy o weteranach walk o wolną Polskę?

tak, ich obecność uświetnia uroczystości państwowe

nie, należy patrzeć w przyszłość, a nie skupiać się na tym, co minęło...

poszanowanie historii jest obowiązkiem każdego patrioty

patriotyzm to pusty slogan

nie mam zdaniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR