25 lutego 2021 r. Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Pogoda: Siedlce

Numer 8
25-03 marca 2021r.

menu

NEWS

W materiałach formacyjnych dla kół różańcowych: Koronka 10 cnót ewangelicznych Najświętszej Maryi Panny.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Ostańcie z Bogiem!

„Życie w rytm Bożych nut” - to tytuł biografii śp. bp. Józefa Zawitkowskiego. Puentą opowieści o życiu „ks. Tymoteusza” niech będą słowa, jakimi miał zwyczaj żegnać swoich bliskich: „Ostańcie z Bogiem, ludzie kochane!”.

Bp J. Zawitkowski był znanym kaznodzieją i autorem poczytnych rozważań poetyckich. Katechezy i zamyślenia „ks. Tymoteusza” - jak brzmiał jego twórczy pseudonim - gościły na łamach różnych pism, m.in. miesięcznika „Różaniec”. Ukazywały się również w formie książkowej. Z pewnością nie wszyscy wiedzą jednak, że to właśnie spod pióra ks. Józefa wyszły słowa tak popularnej w Polsce i często śpiewanej podczas Eucharystii pieśni pt. „Panie, dobry jak chleb”. Zresztą wątek chleba wypiekanego - jak uczyła mama księdza - przez sześć kolejnych pacierzy często przewija się w rozdziałach dotyczących domu rodzinnego i lat dzieciństwa spędzonego na wsi.

Przyszły biskup pomocniczy diecezji łowickiej urodził się w niewielkiej nadlipnickiej miejscowości 23 listopada 1938 r. Doskonale wiedział - o czym w detalach informują jego biografowie - ile trudu wymagała praca na roli i jak wiele wysiłku trzeba włożyć w ziemię, by ta zaowocowała zbożem. Klimat wiejskiego życia stał się tłem dla opisu domu rodzinnego J. Zawitkowskiego i lat jego szkolnej edukacji. W dalszej części książki towarzyszymy mu jako klerykowi seminarium, przez posługę wikariacką, aż po „czasy łowickie”.

„Pytacie, co ja teraz będę w Łowiczu robił? Będę wam nogi umywał, bo tak kazał Pan!” - miał mówić podczas konsekracji. Bp Józef pełnił posługę biskupa pomocniczego diecezji warszawskiej, a od 1992 r. nowo powstałej łowickiej. Posługa śp. bp. Zawitkowskiego nigdy jednak nie ograniczała się wyłącznie do wymiaru diecezji... Poprzez liczne książki, artykuły czy choćby kazania głoszone od lat 80 XX w. w warszawskim kościele Świętego Krzyża i transmitowane za pośrednictwem Programu I Polskiego Radia słowo znanego i cenionego kaznodziei docierało na krańce Polski, by - grając w rytm Bożych nut - uczyć nieustannie zaufania Panu Bogu i bycia dobrym dla bliźnich. Końcowe rozdziały biografii odsłaniają artystyczną naturę hierarchy - jego talent literacki i muzyczny.

Książka autorstwa Artura Żaka i Joanny Skrzypnik to owoc niezliczonych rozmów przeprowadzonych z biskupem, podczas których dzielił się on swoimi przemyśleniami i wspomnieniami. Opis ludzkiego życia ukazany w perspektywie blisko wieku to także cenna lekcja o Kościele i zawsze aktualne wezwanie, by być darem dla drugiego.

Polecam!

 

Artur Żak, Joanna Skrzypnik, Życie w rytm Bożych nut. Opowieść o biskupie Józefie Zawitkowskim, wydawnictwo Bratni Zew, Kraków 2021.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

PATRONAT "ECHO"


Warsztaty uwielbienia
W dniach 26-28 marca przy parafii Chrystusa Króla oraz Zespole Placówek Oświatowych nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim odbywać się będą IV Międzyrzeckie Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne „W Jego ranach nasze zdrowie”.
więcej »
Ojcowskie serce
Profeto.pl przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. Ośmioodcinkowy cykl to rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z perspektywy św. Józefa. Wideorozważania prowadzi bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
więcej »
#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
 

POLECAMY


Pokutny Marsz Różańcowy
W niedzielę 28 lutego odbędzie się kolejny, 52 Pokutny Marsz Różańcowy ulicami Siedlec. Uczestnicy spotkają się o 14.00 przy pomniku św. Jana Pawła II.
więcej »
Nigdy cię, świecie, nie porzucę...
Decyzja, która zmieniła bieg historii i losy ludzi, to Boże: „JESTEM”! On jest, a wraz z Nim - o czym przekonują nas dzieje biblijnych bohaterów - wszystko jest możliwe.
więcej »
Wystawa na 100-lecie parafii
Muzeum Regionalne w Łukowie we współpracy z parafią pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przygotowało wystawę pt. „Bądźcie doskonałymi jako Ojciec wasz niebieski doskonałym jest”.
więcej »
Za wstawiennictwem św. Józefa
Jan Paweł II nabożeństwo, jakie mamy do św. Józefa, określał mianem kontynuacji czci, z jaką traktował swojego opiekuna sam Jezus.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR