28 listopada 2020 r. Imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 48
26-02 grudnia 2020r.

menu

NEWS

W numerze - jak co miesiąc - materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Zachęcamy do lektury najnowszego numeru ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Sztuka w sieci

„Splendor Podlasia - tkaniny kościelne i złotnictwo” - to tytuł wystawy przygotowanej przez Muzeum Diecezjalne w Siedlcach, której wyjątkowo nie można obejrzeć w siedzibie placówki, ale na stronie internetowej.

Muzeum przygotowywało się do tej ekspozycji od kilku miesięcy. W tym czasie trwały prace rewitalizacyjne dotyczące tkanin kościelnych oraz zabytków sztuki złotniczej znajdującyh się w zbiorach muzeum. W pracach badawczych pomagali przebywający gościnnie w Siedlcach pracownicy Instytutu Akademii Nauk w Warszawie. Placówka otrzymała na realizację projektu grant z ministerstwa kultury.

 

Cenne eksponaty

Tkaniny kościelne zgromadzone w muzeum i prezentowane na wystawie zostały wykonane pomiędzy końcem XV a początkiem XX w. i pozwalają na zapoznanie się z dokonaniami warsztatów tkackich z Europy oraz Bliskiego Wschodu. Wśród eksponatów są szaty liturgiczne: dalmatyki, ornaty, kapy, stuły i manipularze z różnych kościołów diecezji. Najstarszym eksponatem jest ornat powstały ok. 1480 r., który pochodzi z kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Sadownem (obecnie diecezja drohiczyńska).

Z kolei zaprezentowane na wystawie złotnictwo wykonane zostało pomiędzy końcem XVI w. a pierwszą połową XX w. Pochodzi zarówno ze znanych europejskich warsztatów augsburskich czy lyońskich, jak i rodzimych. Wśród przedmiotów można zobaczyć: monstrancje, kielichy mszalne, cyboria, pacyfikały, relikwiarze, lichtarze czy oprawy ksiąg liturgicznych. Zaprezentowane przedmioty usystematyzowano chronologicznie. Najstarszym obiektem jest zegar datowany na lata 1580-1630 wykonany w Augsburgu, który został ofiarowany muzeum przez jednego z proboszczów diecezji.

Dzięki znajdującej się na stronie wyszukiwarce można dotrzeć do informacji o wybranym przedmiocie lub jego aspekcie. Fotografie z możliwością powiększenia umożliwiają przypatrzenie się detalom, zaś opis zawiera elementy techniczne oraz historię obiektu.

 

Kultura i dziedzictwo Podlasia

- Organizując wystawy poświęcone złotnictwu i tkaninom kościelnym, chcemy rozpowszechnić wśród odbiorców znaczący fragment podlaskiej kultury i dziedzictwa. Przedsięwzięcie pozwala zapoznać się z unikatowymi przedmiotami stanowiącymi kolekcję muzealną oraz wyposażeniem parafii z diecezji siedleckiej, które zostały ukazane w kontekście wielowiekowej tradycji polskiego rzemiosła artystycznego i jego związków z Europą - zaznacza ks. dr Robert Mirończuk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. Podkreśla, że wystawa adresowana jest zarówno do osób, które są profesjonalnymi znawcami tematu, jak też do miłośników rzemiosła i współczesnych trendów designerskich. - Chcielibyśmy, by wystawy były pomocą dla wszystkich, którzy chcą zaspokoić ciekawość, poszerzyć horyzonty oraz wiedzę na temat dawnych tkanin i wyrobów złotniczych, świadczących o wspaniałym bogactwie dokonań naszych przodków. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda się zorganizować stacjonarną, obszerną wystawę artefaktów zachowanych szczęśliwie do naszych czasów - podsumowuje dyrektor muzeum.

Wirtualny wernisaż wystawy „Splendor Podlasia” odbył się 3 listopada. Ekspozycję można oglądać na stronie www.splendorpodlasia.pl. 

HAH

(fot. Piotr Jamski)Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pod sztandarem Chrystusa


W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży obchodziły swoje święto patronalne. Podczas Mszy św. o 10.00 poświęcono nowy sztandar oddziału katedralnego AK i przyjęto do wspólnoty KSM 13 nowych członków. Ponadto statuetką Zwiastun Dobrej Nowiny uhonorowano Fundację Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Piotr Grabowski]

PATRONAT "ECHO"


Świąteczna akcja
Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działający przy parafii pw. Chrystusa Króla w Jedlance kolejny raz zaprasza do konkursu „Razem tworzymy tradycję”. Jest on adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
Orszak św. Mikołaja
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w ramach tegorocznego Orszaku św. Mikołaja 6 grudnia odwołany zostaje sam pochód - korowód ze Starego Miasta na plac przy kościele św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Warsztaty świąteczne
Szkoła Językowa „Eurolingua” zaprasza do udziału w warsztatach świątecznych „Language & Art & Crafts”. Odbędą się one 12 grudnia.
więcej »
Święta są w nas
21 grudnia, o 18.00, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Woli Osowińskiej odbędzie się koncert ph. „Święta są w nas”.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
Cyfryzacja ARiMR - aplikacja mobilna
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła aplikację na smartfony, będącą platformą do wzajemnych kontaktów ARiMR i rolników.
więcej »
Rekolekcje ODDANIE33
Zapraszamy z CAŁEGO SERCA do udziału w rekolekcjach ODDANIE33, które rozpoczną się 29 listopada i potrwają do 31 grudnia. Zwieńczeniem będzie akt oddania się Panu Jezusowi przez Maryję - 1 stycznia 2021 r.
więcej »
Adwentowe rekolekcje w internecie
Adwent jest czasem radosnego i pobożnego oczekiwania na powtórne przyjście Pana, ale też na celebrację tajemnicy Wcielenia i Bożego Narodzenia, czyli pierwszego przyjścia Zbawiciela na ziemię.
więcej »
Ziarno słowa dla małżonków
Bóg przez to „Ziarno słowa dla małżonków“ zaprasza cię do refleksji nad swoim życiem. Wykonaj adwentową pracę dla siebie, twojego małżeństwa i rodziny.
więcej »
Świąteczna kartka w języku obcym
Jesteś kreatywny? Znasz języki obce? Weź udział w projekcie! Chcesz wykazać się swoimi umiejętnościami językowymi i manualnymi oraz wziąć udział w projekcie na Świąteczną Kartkę w Języku Obcym organizowanym przez Eurolingua Europejskie Centrum Szkolenia Językowego?
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, ponieważ potrzebujemy czasu na wyciszenie;

nie, Adwent dawno stracił swój charakter i sens;

tak, ale jeśli powrócimy do dawnych tradycji, rorat, wieńców adwentowych;

tak, bo bez niego święta nie będą smakować;

nie, dla mnie to czas jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR