30 października 2020 r. Imieniny obchodzą: Zenobii, Edmunda, Przemysława

Pogoda: Siedlce

Numer 44
29-04 listopada 2020r.

menu

NEWS

Jak możemy pomóc duszom w czyśćcu cierpiącym? Odpowiedź w bieżącym wydaniu ECHA! Polecamy lekturę...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
W przyrodzie szukaj śladów Stwórcy

To książka, która nie tyle opowiada o przyrodzie, co uczy zatrzymać się i zachwycić jej pięknem. Warto polecić „Brewiarz ekologa” właśnie teraz, przed liturgicznym wspomnieniem św. Franciszka z Asyżu, którego w 1979 r. św. Jan Paweł II ogłosił patronem ekologów i ekologii.

Żyjemy wszak czasach, gdy - jak zauważa autor - mamy do czynienia z naglącą potrzebą formowania człowieka, jego edukacji ekologicznej, poczucia odpowiedzialności za stworzenie, wstrzemięźliwości i umiaru w gromadzeniu dóbr dla samych tylko przyjemności. Kościół włącza się w tę formację głosem choćby papieża Franciszka, autora opublikowanej pięć lat temu encykliki Laudato si.

„Brewiarz ekologa” po raz pierwszy trafił do rąk czytelników w 2006 r., zyskując ich uznanie. Obecna edycja została poszerzona o teksty papieża Benedykta XVI i Franciszka oraz patriarchy Bartłomieja. Tak jak w przypadku codziennej modlitwy ludu Bożego „Brewiarz ekologa” zbiera wypowiedzi duchownych i świeckich, papieży i osób zakonnych, poetów i przyrodników, pisarzy dawnych i współczesnych. Jednym głosem chwalą oni piękno przyrody i jej Boskie pochodzenie, mówią o wartości i szacunku do stworzenia, apelując jednocześnie o mądrą troskę - również z myślą o przyszłych pokoleniach.

Brewiarz składa się z czterech części. Pierwsza zawiera naukę kościoła katolickiego na temat przyrody, na druga składają się modlitwy, część trzecia obejmuje teksty liturgiczne nt. ochrony przyrody, zaś w czwartej jest szeroki wybór medytacji o pięknie stworzenia. Warto się zatrzymać…

Zdzisław J. Kijas OFMConv, Brewiarz ekologa, Wydawnictwo WAM, Kraków 2018.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Internetowa telewizja


10 października bp Grzegorz Suchodolski dokonał poświęcenia nowego studia Internetowej Telewizji Diecezji Siedleckiej. Odpowiedzialnym za dzieło jest ks. Paweł Broński. Patronem studia wybrany został bł. Carlo Acutis zwany „influencerem Boga”. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Strażnicy Kościoła


4 października pod hasłem „Strażnicy Kościoła” odbyła się X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina. Poprzedził ją dzień skupienia w pratulińskim domu pielgrzyma.

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie IV Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Organowe Matinée
Niedziela, 8 listopada, o 12.00, Organowe Matinée w kościele w Mariańskim Porzeczu.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
Niezłomny, waleczny, ufający
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim papieżem i niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka, miłośnika kremówek, umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu.
więcej »
Widziała więcej
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci. I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które wiedziały i widziały więcej…
więcej »
 

SONDA

 

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dla mnie...

wspominanie bliskich zmarłych i modlitwa w ich intencji

okazja do refleksji nad przemijaniem życia

przypomnienie, że moją ojczyzną jest niebo

sposobność do spotkania z rodziną

dni pamięci o wszystkich moich dobrodziejachLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR