15 stycznia 2021 r. Imieniny obchodzą: Paweł, Izydor, Aleksander

Pogoda: Siedlce

Numer 2
14-20 stycznia 2021r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu ECHA - m.in. odpowiedź na pytanie, co powinna zrobić osoba, u której zdiagnozowano chorobę otępienną, by zabezpieczyć swoją przyszłość...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
W oku kamery

Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.

- Celem tego telewizyjnego cyklu jest ukazanie zabytków sztuki, architektury z terenu diecezji siedleckiej - mówi ks. dr Robert Mirończuk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach oraz współprowadzący program. Ma on być zachętą skierowaną do wszystkich interesujących się ciekawymi, wyjątkowymi zabytkami czy zapomnianymi miejscami, jakich na wschodnim Mazowszu nie brakuje. - Okiem kamery zajrzymy do fantastycznych kościołów, pokażemy unikatowe zabytki, omodlone obrazy, a często przybliżymy odległą historię, bogatą tradycję oraz wiarę. A wszystko w myśl parafrazy powiedzenia jednego z wybitnych historyków sztuki prof. Jana Białostockiego, który stwierdził, że „sztuka cenniejsza niż złoto”. Stąd, oczywiście, nie może zabraknąć naszego Muzeum Diecezjalnego, organów Wagnera czy pięknego placu przy „Jacku” i kościoła św. Stanisława z kaplicą Ogińskiej w Siedlcach - dodaje ks. R. Mirończuk.

Pierwszy odcinek programu „Sztuka cenniejsza niż czas” zostanie poświęcony Muzeum Diecezjalnemu. - Myślę, że wiele osób z Siedlec i okolic wie o naszym obrazie El Greca czy Ribery, a ostatnio dodatkowo można było poszerzyć wiedzę o zbiorach muzealnych dzięki wydanemu albumowi - podkreśla dyrektor muzeum, dodając, że zaproponowana przez reżyserów formuła programu pozwoli dotrzeć do szerszego odbiorcy, który zechce spędzić fantastycznie wakacje czy zaplanować sobie weekendowy wyjazd na wschodnie Mazowsze. - Ten program nagrany przez wyjątkowy zespół kamerzystów, z nowoczesnymi ujęciami zdjęciowymi, ze wspaniałą czołówką, dynamiczną muzyką i znaną dziennikarką - Anną Ołdakowską jest taką okazją - zaznacza ks. R. Mirończuk.

W kolejnych odcinkach pojawią się m.in. drewniane kościoły w Paprotni czy Przesmykach. Autorzy przybliżą historię, przytoczą anegdoty i zweryfikują mity narosłe wokół niektórych obiektów na terenie diecezji siedleckiej. - Okiem kamery zechcemy pokazać wiele interesujących miejsc, koło których zapewne często przechodzimy, zapominając, jak wspaniałe kryją historie oraz tajemnice, a także że zostały zaprojektowane przez znanych architektów. Chcemy również zaprezentować dzieła, które wyszły spod pędzla wybitnych artystów, czy omodlone przez pokolenia cudowne wizerunki Matki Bożej. Chcemy pokazać bogactwo tej ziemi, o którym często zapominamy w myśl powiedzenia: „cudze chwalicie, a swego nie znacie” - zwraca uwagę ks. R. Mirończuk.

Program zadebiutuje w TVP3 Warszawa 31 lipca, o 19.47. - Będzie to audycja cykliczna: jeden odcinek w tygodniu. Powtórki zaplanowano w poniedziałki, o 14.38 - zaznacza dyrektor. Pierwszy odcinek zostanie poświęcony Muzeum Diecezjalnemu, następny - organom Wagnera (emisja 7 sierpnia), kolejny - zabytkom Siedlec (14 sierpnia). - A od czwartego odcinka ruszamy w teren. Będziemy w Przesmykach, Paprotni, Wodyniach, Mordach, Zbuczynie, Łosicach, Parysowie i Garwolinie. Pozostałych miejsc nie chce jeszcze zdradzać. Proszę oglądać „Sztukę cenniejszą niż czas” w TVP 3 Warszawa - zachęca ks. R. Mirończuk.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolędnicy misyjni


W imieniu Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci wyrażam wdzięczność rodzicom i dzieciom, kapłanom i paniom katechetkom za kolędowanie misyjne na rzecz masajskich dzieci. Czas pandemii nie zatrzymał misyjnego zapału. W naszej diecezji były parafie, w których ta akcja została zrealizowana - mówi ks. Kazimierz Jóźwik, referent misyjny. Dziękujemy za nadesłane fotografie.

PATRONAT "ECHO"


Trwa głosowanie w konkursie „Spacer Orszakowy - Siedlce 2021”
Głosowanie rozpoczęło się 7 stycznia, od 12.00, i będzie trwało do 30 stycznia, do 12.00. Na każdego z uczestników można wysłać jeden głos dziennie z jednego adresu e-mail.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa emitowany jest program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. W piątek 15 stycznia będziemy mogli obejrzeć odcinek o parafii Górki koło Łosic.
więcej »
Święty na trudne czasy
Św. Roch był pielgrzymem, który miał do spełnienia jedną misję: opiekować się chorymi podczas zarazy. Pandemia to doskonały czas do modlitwy za jego wstawiennictwem.
więcej »
Niedzielne gadanie o słowie
Nieodżałowany ks. Piotr Pawlukiewicz w jednym z wywiadów powiedział: „Z Szustakiem można się sprzeczać, nie zgadzać, ale to jest gość”.
więcej »
 

SONDA

 

Za co kochamy babcie i dziadków?

za ich bezgraniczną i bezinteresowną miłość;

za czas poświęcany wnukom;

za to, że zawsze można na nich liczyć;

za ich mądrość i doświadczenie;

za to, że są...LITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR