30 marca 2020 r. Imieniny obchodzą: Amelia, Leonard, Dobromir

Pogoda: Siedlce

Numer 13
26-01 kwietnia 2020r.

menu

NEWS

Jak pobrać e-wydanie ostatniego numeru ECHA? Na stronie głównej www.echokatolickie.pl pod zdjęciem okładki ostatniego numeru „EK” jest adnotacja: „pobierz pełne wydanie”. Klikamy w nią, a następnie w zdjęciem jedynki z numerem, który chcemy pobrać. Aby uzyskać dostęp do wybranego e-wydania należy wysłać SMS o treści DOSTEP na nr 7168. Koszt SMS to 1,23 zł z VAT.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Dzieci to nasz skarb!

Lada dzień ukaże się niewielka książeczka pt. „Jak jest w Kodniu?”. Publikacja zawiera dialogi o. Damian Dybały z dziećmi.

Książeczka liczy ponad 20 stron. Znajdziemy w niej i coś śmiesznego, i poważnego. - Uwiecznia moje spotkania i rozmowy z dziećmi. Ostatnio, podczas ogłoszeń, poprosiłem, by napisały mi o swoich marzeniach. Okazało się, że ktoś chce jechać nad morze, drugi zobaczyć góry, trzeci marzy o tym, by zdać do następnej klasy, a jeszcze ktoś inny pragnie spokoju w domu. W książeczce zawarłem też inne ciekawe anegdoty, których byłem świadkiem np. w szkole. Każda opisana sytuacja jest uzupełniona o „naukę” i pewną zachętę do refleksji. Dodatkowo okraszona jest ilustracją wykonaną przez posługującego w kodeńskim klasztorze o. Marcina Szwarca - opowiada o. Damian Dybała, proboszcz parafii św. Anny w Kodniu.

Książeczka trafiła już do druku. Będzie rodzajem cegiełki. Cały dochód zostanie przeznaczony na organizację wyjazdów dla dzieci zaangażowanych w życie parafii.

 

Ruch jak w ulu

- Cała grupa liczy około 60 osób. Planujemy wyjazdy feryjne i wakacyjne. Chcemy jechać do Kokotka na Śląsku, do Zakopanego i do Okuninki. Zależy nam na rozwoju naszych młodych parafian, dlatego mnożymy ciekawe propozycje. Przy naszej parafialnej orkiestrze dętej tworzymy teraz sekcję młodzieżową. Nauka oraz instrumenty są za darmo. Kodeńska orkiestra reprezentuje wysoki poziom. Już nie muszę się martwić o oprawę muzyczną procesji Bożego Ciała czy odpustów. Mamy także zajęcia sportowe dla chłopców prowadzone na hali przez trenera. Proponujemy też korepetycje z angielskiego. Od czasu do czasu wspólnie wyjeżdżamy do kina. Mamy również swoje koło teatralne - wylicza o. proboszcz.

Dzieci i młodzież z Kodnia udzielają się w grupach ministranckich (chłopcy), śpiewają w scholi (dziewczynki) i formują w we wspólnocie „Niniwa”. - Kiedy przychodzi sobota, w salce trzeba kierować ruchem - żartuje o. D. Dybała.

- Parafianie widzą nasze wysiłki na rzecz najmłodszych i doceniają je. Oczywiście, można nie robić nic, można usiąść z założonymi rękami, ale my mamy uzdolnioną młodzież i dużo pomysłów na jej rozwój. Z Kodnia wszędzie mamy daleko, więc trzeba działać na miejscu. Wiele przedsięwzięć wiąże się z wydatkami, więc wpadliśmy na pomysł książeczki-cegiełki - tłumaczy zakonnik.

 

Tylko w Kodniu!

Ojciec Damian podkreśla, że będzie to już druga publikacja z ilustracjami o. Marcina.

- W ubiegłym roku wydaliśmy kalendarz z kodeńskimi oblatami, pokazanymi w nieco krzywym zwierciadle. Odbiór był bardzo dobry. Nakład książeczki „Jak jest w Kodniu?” wyniesie tysiąc egzemplarzy. Jeśli zainteresowanie będzie duże, zrobimy dodruk. Część nakładu rozdamy do rozprowadzenia naszym dzieciom i młodzieży, którzy angażują się przy parafii. Na pewno publikacje będziemy rozprowadzać także przy kościele. W sezonie letnim zechcemy pokazać je pielgrzymom - planuje proboszcz.

O czym będzie można przeczytać w książeczce? - Opisałem m.in. taką sytuację: w pewnej klasie mam dwóch uczniów o tym samym nazwisku. Kiedy rozmawialiśmy na temat powołania, rzuciłem: „skoro jest was dwóch, to może jeden pójdzie do seminarium?”. Chwilę później odezwała się jedna z dziewczynek: „To może Piotrek, bo on bardziej leniwy”. No cóż… księża są bardzo różni, a dzieci… bardzo szczere. Z ich słów ni raz można dowiedzieć się, o czym i w jaki sposób rozmawiamy w naszych domach - podsumowuje o. D. Dybała.

Publikacja będzie dostępna na miejscu, w Kodniu. Cel szczytny, a cegiełka ze względu na walory słowno-artystyczne również warta zakupu. Gratulujmy pomysłu i zaangażowania na rzecz młodych!

AWAWPowrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pamięci niezłomnych


W całym regionie uroczyście świętowano Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie obchodów były Msze św., prelekcje, złożenie wieńców w miejscach pamięci, a także uliczne biegi.

FOTOGALERIA

Kongres Kół Żywego Różańca


Pod hasłem „Eucharystia jako pragnienie Jezusowego Serca” 7 marca odbył się w sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim V Diecezjalny Kongres Kół Żywego Różańca. Przybyło ponad 1,5 tys. zelatorów i członków kół ŻR z czterech rejonów skupiających dekanaty ze wschodniej części diecezji siedleckiej. Wierni z pozostałych rejonów spotkają się 14 marca na kongresie różańcowym w Gończycach. [fot. Małgorzata Kołodziejczyk]

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
XVI Konkurs Papieski
Hasło przewodnie tegorocznego, XVI Konkursu Papieskiego brzmi: „Życie i wolność - dar i zadanie”. Do spojrzenia na swoje życie w kontekście daru i zadania zaproszeni są młodzi ludzie z całej Polski.
więcej »
 

POLECAMY


Męska modlitwa
„Hiob” to tytuł ósmego odcinka rekolekcji wielkopostnych pt. „Męska modlitwa” prowadzonych przez ks. Michała Olszewskiego SCJ i o. Michała Legana OSPPE. Bądźcie z nami. To czas wyjątkowy...
więcej »
Śladami Jezusa
To podróż po ostatniej drodze, którą w Jerozolimie odbył Jezus Chrystus. Podróż niezwykła, bo zupełnie nietypowa.
więcej »
280 dni modlitwy
Osoby będące pod wrażeniem filmu „Nieplanowane” pytały, co mogą zrobić dla sprawy życia. Odpowiedzią jest „Modlitewnik. Nieplanowane”.
więcej »
24 godziny Męki Pańskiej
Niezwykły zbiór modlitw, medytacji i kontemplacyjnych wizji jednej z największych współczesnych mistyczek.
więcej »
Modlitwa do św. Rity w czasach koronawirusa
Koronawirus zbiera we Włoszech śmiertelne żniwo. Abp Renato Boccardo, który gościł w ubiegłym roku w siedleckiej parafii pw. Bożego Ciała, ordynariusz diecezji Spoleto-Norcia, gdzie znajduje się sanktuarium św. Rity w Cascii, zachęca do modlitwy za wstawiennictwem patronki spraw trudnych i beznadziejnych.
więcej »
Wielki Post z ks. Dolindo Ruotolo
Książka stanowi wybór myśli, modlitw, tekstów ks. Dolindo, które mogą nam pomóc owocnie przeżyć okres Wielkiego Postu.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR