11 lipca 2020 r. Imieniny obchodzą: Cyprian, Olga, Benedykt

Pogoda: Siedlce

Numer 28
09-15 lipca 2020r.

menu

NEWS

Kustosz sanktuarium w Woli Gułowskiej zaprasza na uroczystości odpustowe z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel - 16 lipca. Centralna Eucharystia rozpocznie się o 12.00

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Żniwo wielkie

Z uczciwością i w prostocie swe misyjne powołania podjęli dwaj karmelici bosi: br. Marceli Szlósarczyk i br. Ryszard Żak. Drogi wyznaczone przez Boga powiodły ich z południa Polski, znad rzeki Raby, nad jezioro Tanganika, do Burundi i Rwandy.

Podobnie jak prorok Jeremiasz bracia rozważali niejeden raz w sercu, czy aby na pewno dadzą radę, czy na pewno obrali dobry kierunek. Niniejsza książka stanowi zbiór ich wspomnień i listów.

Br. M. Szlósarczyk wyjechał z pierwszą grupą karmelitańskich misjonarzy w czerwcu 1971 r. do pogrążonej w biedzie Burundi, leżącej w samym sercu Afryki. Towarzyszył mu br. Sylwester Szypowski (1971-1975). Br. R. Żak dołączył do nich ponad dziesięć lat później. - Z mechaników przeobrażali się w architektów, z ogrodników w malarzy. Chwytali za siekiery i stolarski pług, wznosili mury i mosty, zaprowadzali dojazdowe mosty, a kiedy indziej przemieniali się w aniołów pocieszenia i spieszyli do odległych osad, niosąc chorym Chrystusa ukrytego w Najświętszej Hostii - czytamy we wstępie do książki.

Bez prac podjętych przez obydwu braci posługa kapłanów, z którymi dzielili trudy misyjnej wyprawy, nie byłaby możliwa. Każdy z nich żył jedynie dla Boga, służył ludziom ze względu na Niego, uwielbiał Go i modlił się do Niego. Za ich codziennymi, zwykłymi zajęciami skrywało się głębokie życie wiary w Chrystusa - wzoru każdego ludzkiego powołania. Naśladując Go, zapisali w historii swego zakonu karty życia prostego, dobrego, bliskiego ludziom, gościnnego, wielkodusznego i usłużnego.

Bóg sprawił, że ziarno karmelitańskiej misji posiane w Burundi przez pierwszych misjonarzy rozrosło się na sąsiednią Rwandę i wydało owoc w postaci lokalnych powołań i nowych placówek misyjnych. Obecnie stanowią one dobrze zorganizowany i funkcjonujący wikariat regionalny Burundi - Rwanda.

Zachęcam do lektury.

MK

Br. Marceli Szlósarczyk OCD, br. Ryszard Żak OCD, Żniwo wielkie. Wspomnienia i listy Braci Karmelitów Bosych misjonarzy (1971-2015), Wydawnictwo Karmelitów Bosych, Kraków 2019.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Chorego


2 lipca w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej świętowano odpust ku czci Patronki i tradycyjnie obchodzono Diecezjalny Dzień Chorego. Uroczystościom przewodniczył o. Paweł Zając, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.[fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Występ zespołu Guadalupe


28 czerwca w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu odbyły się uroczystości odpustowe. Uświetnił je występ zespołu Guadalupe.

PATRONAT "ECHO"


Najświętsze Serce
Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100 rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100 rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
więcej »
I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów
W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.
więcej »
 

POLECAMY


Nabici w Facebooka
„Nie masz profilu na Facebooku? To cię nie ma!” - ileż razy ową przestrogę wielu czytelników (szczególnie tych „fejsbukoodpornych”) słyszało w swoim życiu. Okazuje się, że można bez niego żyć, choć zadanie jawi się proporcjonalnie trudniejsze wraz z malejącym wiekiem respondentów.
więcej »
Ona zawsze stoi po naszej stronie
Wzrok Maryi pełen miłości utkwiony jest także w nasze życie. Gdy tylko spostrzeże, że dzieje się cos złego, woła Jezusa: „Nie maja wina” - jak wtedy na weselu w Kanie. Nie przejdzie nigdy obojętnie wobec naszej krzywdy, naszych smutków - zapewnia ks. Dolindo Ruotolo.
więcej »
Kto się boi Jana Pawła II?
Książka stawia ważne pytania: dlaczego w Kościele i poza nim są osoby, które kwestionują dorobek świętego papieża? Dlaczego marginalizuje się rolę, jaką odegrał Jana Paweł II w przeobrażeniu Kościoła i świata?
więcej »
 

SONDA

 

Sport sposobem na...

nudę

kształtowanie charakteru

zawieranie nowych przyjaźni

to strata czasu

energię życiową można wykorzystać w inny, lepszy sposóbLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR