28 maja 2020 r. Imieniny obchodzą: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Pogoda: Siedlce

Numer 22
28-03 czerwca 2020r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA cykl artykułów poświęconych nowemu biskupowi pomocniczemu diecezji siedleckiej. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Droga wymagająca nieustannej wiary

Często wstawiennictwo nie przynosi wyrazistego, widzialnego owocu, a prośby kierowane do Boga wydają się czymś naiwnym i nieskutecznym, jakby trafiały w pustkę… A jednak modlitwa wstawiennicza zawsze ma gigantyczne znaczenie w przestrzeni duchowej!

„Osoba odnowiona i rozpalona przez Ducha widzi, jak jej życie stopniowo się zmienia. Umacnia się jej życie wewnętrzne, rośnie w niej głód słowa Bożego, Bóg udziela jej natchnień i słów, a także zrozumienia rzeczy, których dotąd nie pojmowała. Jej życie zyskuje solidne zakorzenienie w Jezusie. Ten, kto został odnowiony przez Ducha, krok po kroku osiąga coraz większą dojrzałość i pragnie przekazywać innym ten rodzaj wstawiennictwa, ponieważ nie może się nie dzielić tym, co otrzymał” - czytamy we wstępie do książki „Prorocze wstawiennictwo. Jak modlić się o Boże prowadzenie”.

Autorka, Anne Lemaître, ukończyła studia biblijne w Instytucie Katolickim w Paryżu, od 2006 r. jest zaangażowana w posługę proroczego wstawiennictwa. W swojej najnowszej książce szuka odpowiedzi na pytania: Na czym właściwie polega wstawiennictwo? Jak się modlić? Jak rozeznawać wizje, obrazy i natchnienia przychodzące do głowy podczas modlitwy? I w czym wstawiennik przypomina obserwatora i strażnika, a w czym… surykatkę? A. Lemaître wychodzi od słowa Bożego, od tradycji duchowej Kościoła i własnej zażyłości z Jezusem, by ukazać, w jaki sposób stawiać kroki na tej drodze modlitwy w duchu i prawdzie, którą nazywa „proroczym wstawiennictwem”.

 

Wstawiać się za bliskich i przyjaciół

Książka, jak pisze autorka, przeznaczona jest dla wszystkich osób pragnących poznać praktykę wstawienniczą lub w niej wzrastać - indywidualnie albo w grupie. „W odniesieniu do praktyki indywidualnej poznacie podstawy, dzięki którym nauczycie się modlić za własne życie i wszystko, co się na nie składa. Odkryjecie też, w jaki sposób chronić to, co do was należy, jak i się otworzyć na prowadzenie Ducha Świętego. Dowiecie się także, jak wstawiać się za waszych bliskich i przyjaciół. W odniesieniu zaś do grupy - Kościoła, parafii, wspólnoty czy grupki modlitewnej - przewodnik ten pozwoli wam pogłębić zrozumienie praktyki wstawienniczej i pomoże w podejmowaniu działań oraz modlitwy w zespole, tak aby we współpracy z Duchem Świętym wasze wstawiennictwo miało właściwy przebieg” - podkreśla A. Lemaître. Przyznaje, że odkrycie modlitwy wstawienniczej było prawdziwym objawieniem w jej chrześcijańskim życiu i stało się początkiem odnowienia wiary. „Pozwoliło mi spotkać Jezusa, który także dziś żyje i umiera. Dzięki temu przemianie uległo całe moje życie. Praktyka wstawiennicza podniosła mnie i sprawia, że mocno trwam w postawie wyprostowanej. Takie jest cel wstawiennictwa, tego dzieła wewnętrznej transformacji, które przemieniając nasze życie za sprawą spotkania Jezusa, pobudza nas do bardziej radykalnego naśladowania Go i współpracy z Nim w ratowaniu zagubionych, tak by doświadczyli wyzwolenia, podobnie jak my sami zostaliśmy wyzwoleni za sprawą modlitwy wstawienniczej” - zaznacza autorka, dodając, że dzięki praktyce wstawienniczej spotkała też Ducha Świętego.

 

Otworzyć się na prowadzenie Ducha Świętego

Osoba odnowiona i rozpalona przez Ducha, jak podkreśla A. Lemaître, widzi, jak jej życie stopniowo się zmienia. „Umacnia się jej życie wewnętrzne, rośnie w niej głód Słowa Bożego, Bóg udziela jej natchnień i słów, a także zrozumienia rzeczy, których dotąd nie pojmowała. Jej życie zyskuje solidne zakorzenienie w Jezusie. Ten, kto został odnowiony przez Ducha, krok po kroku osiąga coraz większą dojrzałość i pragnie przekazywać innym ten rodzaj wstawiennictwa, ponieważ nie może nie dzielić się tym, co otrzymał” - podkreśla, uzupełniając, że praktyka wstawiennicza objawiła jej serce Boga otwarte dla każdego człowieka. I podsumowuje: „Bez Jezusa i Ducha Świętego będzie nam trudno rzeczywiście wstawiać się za innymi. Praktyka wstawiennicza jest drogą wymagającą wewnętrznej siły, nieustannej aktywności i wiary ugruntowanej w Jezusie, którą może nam dać tylko Duch Święty. Ta przygoda warta jest wszelkich wysiłków, ponieważ dzięki niej ludzie odzyskują wolność, a ich życie ulega przemianie”.

HAH

Anne Lemaître, Prorocze wstawiennictwo. Jak modlić się o Boże prowadzenie, wydawnictwo Esprit, Kraków 2019.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Nowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej


W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 1 czerwca, o 11.00, w katedrze siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie ks. kan. Grzegorza Suchodolskiego. Msza św. będzie transmitowana przez Radio Podlasie i TV Trwam.

FOTOGALERIA

Bursa w nowej odsłonie


Potrzeba jest nie tylko matką wynalazków, ale też matką remontów - zauważa ks. Mariusz Świder, dyrektor Bursy im. św. Stanisława Kostki w Siedlcach. Wyjaśnia, iż pomysł prac remontowo-adaptacyjnych dojrzewał długo, a ich przeprowadzenie podyktowane było m.in. koniecznością dostosowania pomieszczeń do obowiązujących norm bezpieczeństwa. [Więcej w bieżącym wydaniu ECHA].

PATRONAT "ECHO"


​V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już po raz piąty w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Tym razem w centrum uwagi będą kobiety jako bohaterki codzienności.
więcej »
Eurosong 2020
Do młodzieży i dzieci, którzy chcieliby pochwalić się swoim talentem wokalnym, skierowany jest III Przegląd Piosenki Optymistycznej „Eurosong 2020”.
więcej »
Stawimy się przed tronem Matki Bożej… sercem
W dniach 5-6 czerwca do jasnogórskiego sanktuarium przybędą wraz z diecezjalnymi moderatorami członkowie i zelatorzy Żywego Różańca, by - jak co roku - zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej.
więcej »
 

POLECAMY


Godzina Święta ze św. Janem Pawłem II
Jedną z najpiękniejszych praktyk nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa jest Godzina Święta.
więcej »
W intencji zadośćuczynienia
Do odmawiania modlitwy różańcowej Maryja zachęcała w wielu swoich objawieniach, zaś fatimskim pastuszkom powiedziała, że w trosce o zbawienie grzeszników obrażających Jego Matkę Jezus pragnie ustanowić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR