18 sierpnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
15-21 sierpnia 2019r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze m.in. akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Droga wymagająca nieustannej wiary

Często wstawiennictwo nie przynosi wyrazistego, widzialnego owocu, a prośby kierowane do Boga wydają się czymś naiwnym i nieskutecznym, jakby trafiały w pustkę… A jednak modlitwa wstawiennicza zawsze ma gigantyczne znaczenie w przestrzeni duchowej!

„Osoba odnowiona i rozpalona przez Ducha widzi, jak jej życie stopniowo się zmienia. Umacnia się jej życie wewnętrzne, rośnie w niej głód słowa Bożego, Bóg udziela jej natchnień i słów, a także zrozumienia rzeczy, których dotąd nie pojmowała. Jej życie zyskuje solidne zakorzenienie w Jezusie. Ten, kto został odnowiony przez Ducha, krok po kroku osiąga coraz większą dojrzałość i pragnie przekazywać innym ten rodzaj wstawiennictwa, ponieważ nie może się nie dzielić tym, co otrzymał” - czytamy we wstępie do książki „Prorocze wstawiennictwo. Jak modlić się o Boże prowadzenie”.

Autorka, Anne Lemaître, ukończyła studia biblijne w Instytucie Katolickim w Paryżu, od 2006 r. jest zaangażowana w posługę proroczego wstawiennictwa. W swojej najnowszej książce szuka odpowiedzi na pytania: Na czym właściwie polega wstawiennictwo? Jak się modlić? Jak rozeznawać wizje, obrazy i natchnienia przychodzące do głowy podczas modlitwy? I w czym wstawiennik przypomina obserwatora i strażnika, a w czym… surykatkę? A. Lemaître wychodzi od słowa Bożego, od tradycji duchowej Kościoła i własnej zażyłości z Jezusem, by ukazać, w jaki sposób stawiać kroki na tej drodze modlitwy w duchu i prawdzie, którą nazywa „proroczym wstawiennictwem”.

 

Wstawiać się za bliskich i przyjaciół

Książka, jak pisze autorka, przeznaczona jest dla wszystkich osób pragnących poznać praktykę wstawienniczą lub w niej wzrastać - indywidualnie albo w grupie. „W odniesieniu do praktyki indywidualnej poznacie podstawy, dzięki którym nauczycie się modlić za własne życie i wszystko, co się na nie składa. Odkryjecie też, w jaki sposób chronić to, co do was należy, jak i się otworzyć na prowadzenie Ducha Świętego. Dowiecie się także, jak wstawiać się za waszych bliskich i przyjaciół. W odniesieniu zaś do grupy - Kościoła, parafii, wspólnoty czy grupki modlitewnej - przewodnik ten pozwoli wam pogłębić zrozumienie praktyki wstawienniczej i pomoże w podejmowaniu działań oraz modlitwy w zespole, tak aby we współpracy z Duchem Świętym wasze wstawiennictwo miało właściwy przebieg” - podkreśla A. Lemaître. Przyznaje, że odkrycie modlitwy wstawienniczej było prawdziwym objawieniem w jej chrześcijańskim życiu i stało się początkiem odnowienia wiary. „Pozwoliło mi spotkać Jezusa, który także dziś żyje i umiera. Dzięki temu przemianie uległo całe moje życie. Praktyka wstawiennicza podniosła mnie i sprawia, że mocno trwam w postawie wyprostowanej. Takie jest cel wstawiennictwa, tego dzieła wewnętrznej transformacji, które przemieniając nasze życie za sprawą spotkania Jezusa, pobudza nas do bardziej radykalnego naśladowania Go i współpracy z Nim w ratowaniu zagubionych, tak by doświadczyli wyzwolenia, podobnie jak my sami zostaliśmy wyzwoleni za sprawą modlitwy wstawienniczej” - zaznacza autorka, dodając, że dzięki praktyce wstawienniczej spotkała też Ducha Świętego.

 

Otworzyć się na prowadzenie Ducha Świętego

Osoba odnowiona i rozpalona przez Ducha, jak podkreśla A. Lemaître, widzi, jak jej życie stopniowo się zmienia. „Umacnia się jej życie wewnętrzne, rośnie w niej głód Słowa Bożego, Bóg udziela jej natchnień i słów, a także zrozumienia rzeczy, których dotąd nie pojmowała. Jej życie zyskuje solidne zakorzenienie w Jezusie. Ten, kto został odnowiony przez Ducha, krok po kroku osiąga coraz większą dojrzałość i pragnie przekazywać innym ten rodzaj wstawiennictwa, ponieważ nie może nie dzielić się tym, co otrzymał” - podkreśla, uzupełniając, że praktyka wstawiennicza objawiła jej serce Boga otwarte dla każdego człowieka. I podsumowuje: „Bez Jezusa i Ducha Świętego będzie nam trudno rzeczywiście wstawiać się za innymi. Praktyka wstawiennicza jest drogą wymagającą wewnętrznej siły, nieustannej aktywności i wiary ugruntowanej w Jezusie, którą może nam dać tylko Duch Święty. Ta przygoda warta jest wszelkich wysiłków, ponieważ dzięki niej ludzie odzyskują wolność, a ich życie ulega przemianie”.

HAH

Anne Lemaître, Prorocze wstawiennictwo. Jak modlić się o Boże prowadzenie, wydawnictwo Esprit, Kraków 2019.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Chwała bohaterom!


Dźwięk syren punktualnie o 17.00, tj. w godzinie „W”, śpiew hymnu narodowego, apele pamięci, honorowe warty, składanie kwiatów i palenie zniczy złożyły się na obchody tegorocznej, 75 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Pamięć o powstańcach poległych w walkach o wolność naszej ojczyzny uczczono także w wielu miastach i miasteczkach naszego regionu. Cześć i chwała bohaterom!

FOTOGALERIA

Pątnicy na szlaku


W piątkowy poranek 2 sierpnia do pątników zdążających do Matki Bożej dołączyła kolumna siedlecka. Hasłem tegorocznej 39 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę są słowa: „W mocy Ducha Świętego”. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie.
więcej »
Pielgrzymka i jarmark
18 sierpnia na kodeńskich błoniach będzie miała miejsce kolejna edycja Jarmarku Sapieżyńskiego. Wydarzenie - nawiązujące do historii Jana Sapiehy, który w 1511 r. od króla Polski Zygmunta Starego uzyskał przywilej jarmarków - będzie przebiegało po hasłem ,,Od Sapiehów do 100-lecia niepodległości”.
więcej »
VI Dożynkowy Festyn Parafialny
W niedzielę 25 sierpnia parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Grębkowie organizuje VI Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Sprawni poprzez sport
12 września w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbędzie się festyn integracyjny „Sprawni poprzez sport 2019”. Początek o 10.00.
więcej »
Powiatowe święto plonów
Miejscem tegorocznych dożynek powiatu siedleckiego jest Krzesk-Majątek w gminie Zbuczyn. Święto plonów zaplanowano na niedzielę 25 sierpnia. Gwiazdą wieczoru będzie Zenek Martyniuk.
więcej »
Dni Ryk i dożynki
Dobra muzyka, zabawy dla dzieci i atrakcje dla dorosłych zdominują ostatni weekend wakacji. Urząd Miejski i Miejsko-Gminne Centrum Kultury zapraszają na Dni Ryk i dożynki powiatowo-gminne.
więcej »
 

POLECAMY


Zmieniaj siebie i świat
Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek w czasie modlitwy wątpić, że Bóg Cię słyszy? Czasami masz wrażenie, że twoje słowa dochodzą do sufitu i rozpływają się w powietrzu? Zadajesz sobie pytania o realny wpływ i znaczenie twoich modlitw?
więcej »
Czarna kawaleria gen. Maczka
Na początku lipca 1944 r. Polacy w składzie II Korpusu Kanadyjskiego wylądowali w Normandii. Miesiąc później rozpoczęła się bitwa pod Falaise.
więcej »
Życie niezwykłej kobiety
Edyta Stein to jedna z najwybitniejszych kobiet XX w. Była filozofem i pielęgniarką, nauczycielką i prelegentką, zakonnicą i mistyczką.
więcej »
 

SONDA

 

Czy warto być honorowym krwiodawcą?

zawsze warto ratować ludzkie życie

warto tym bardziej, że krwi nie da się zastąpić innym płynem

nie, ponieważ nikt tego daru nie docenia

państwo nie dba o rozwój krwiodawstwaLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR