19 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
13-19 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Droga wymagająca nieustannej wiary

Często wstawiennictwo nie przynosi wyrazistego, widzialnego owocu, a prośby kierowane do Boga wydają się czymś naiwnym i nieskutecznym, jakby trafiały w pustkę… A jednak modlitwa wstawiennicza zawsze ma gigantyczne znaczenie w przestrzeni duchowej!

„Osoba odnowiona i rozpalona przez Ducha widzi, jak jej życie stopniowo się zmienia. Umacnia się jej życie wewnętrzne, rośnie w niej głód słowa Bożego, Bóg udziela jej natchnień i słów, a także zrozumienia rzeczy, których dotąd nie pojmowała. Jej życie zyskuje solidne zakorzenienie w Jezusie. Ten, kto został odnowiony przez Ducha, krok po kroku osiąga coraz większą dojrzałość i pragnie przekazywać innym ten rodzaj wstawiennictwa, ponieważ nie może się nie dzielić tym, co otrzymał” - czytamy we wstępie do książki „Prorocze wstawiennictwo. Jak modlić się o Boże prowadzenie”.

Autorka, Anne Lemaître, ukończyła studia biblijne w Instytucie Katolickim w Paryżu, od 2006 r. jest zaangażowana w posługę proroczego wstawiennictwa. W swojej najnowszej książce szuka odpowiedzi na pytania: Na czym właściwie polega wstawiennictwo? Jak się modlić? Jak rozeznawać wizje, obrazy i natchnienia przychodzące do głowy podczas modlitwy? I w czym wstawiennik przypomina obserwatora i strażnika, a w czym… surykatkę? A. Lemaître wychodzi od słowa Bożego, od tradycji duchowej Kościoła i własnej zażyłości z Jezusem, by ukazać, w jaki sposób stawiać kroki na tej drodze modlitwy w duchu i prawdzie, którą nazywa „proroczym wstawiennictwem”.

 

Wstawiać się za bliskich i przyjaciół

Książka, jak pisze autorka, przeznaczona jest dla wszystkich osób pragnących poznać praktykę wstawienniczą lub w niej wzrastać - indywidualnie albo w grupie. „W odniesieniu do praktyki indywidualnej poznacie podstawy, dzięki którym nauczycie się modlić za własne życie i wszystko, co się na nie składa. Odkryjecie też, w jaki sposób chronić to, co do was należy, jak i się otworzyć na prowadzenie Ducha Świętego. Dowiecie się także, jak wstawiać się za waszych bliskich i przyjaciół. W odniesieniu zaś do grupy - Kościoła, parafii, wspólnoty czy grupki modlitewnej - przewodnik ten pozwoli wam pogłębić zrozumienie praktyki wstawienniczej i pomoże w podejmowaniu działań oraz modlitwy w zespole, tak aby we współpracy z Duchem Świętym wasze wstawiennictwo miało właściwy przebieg” - podkreśla A. Lemaître. Przyznaje, że odkrycie modlitwy wstawienniczej było prawdziwym objawieniem w jej chrześcijańskim życiu i stało się początkiem odnowienia wiary. „Pozwoliło mi spotkać Jezusa, który także dziś żyje i umiera. Dzięki temu przemianie uległo całe moje życie. Praktyka wstawiennicza podniosła mnie i sprawia, że mocno trwam w postawie wyprostowanej. Takie jest cel wstawiennictwa, tego dzieła wewnętrznej transformacji, które przemieniając nasze życie za sprawą spotkania Jezusa, pobudza nas do bardziej radykalnego naśladowania Go i współpracy z Nim w ratowaniu zagubionych, tak by doświadczyli wyzwolenia, podobnie jak my sami zostaliśmy wyzwoleni za sprawą modlitwy wstawienniczej” - zaznacza autorka, dodając, że dzięki praktyce wstawienniczej spotkała też Ducha Świętego.

 

Otworzyć się na prowadzenie Ducha Świętego

Osoba odnowiona i rozpalona przez Ducha, jak podkreśla A. Lemaître, widzi, jak jej życie stopniowo się zmienia. „Umacnia się jej życie wewnętrzne, rośnie w niej głód Słowa Bożego, Bóg udziela jej natchnień i słów, a także zrozumienia rzeczy, których dotąd nie pojmowała. Jej życie zyskuje solidne zakorzenienie w Jezusie. Ten, kto został odnowiony przez Ducha, krok po kroku osiąga coraz większą dojrzałość i pragnie przekazywać innym ten rodzaj wstawiennictwa, ponieważ nie może nie dzielić się tym, co otrzymał” - podkreśla, uzupełniając, że praktyka wstawiennicza objawiła jej serce Boga otwarte dla każdego człowieka. I podsumowuje: „Bez Jezusa i Ducha Świętego będzie nam trudno rzeczywiście wstawiać się za innymi. Praktyka wstawiennicza jest drogą wymagającą wewnętrznej siły, nieustannej aktywności i wiary ugruntowanej w Jezusie, którą może nam dać tylko Duch Święty. Ta przygoda warta jest wszelkich wysiłków, ponieważ dzięki niej ludzie odzyskują wolność, a ich życie ulega przemianie”.

HAH

Anne Lemaître, Prorocze wstawiennictwo. Jak modlić się o Boże prowadzenie, wydawnictwo Esprit, Kraków 2019.Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż w parku


14 czerwca w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej otwarto plenerową wystawę fotografii prof. Leszka Mądzika pt. „Sacrum Miejsca”. Częścią wernisażu była etiuda teatralna „Maski”. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Siedlce dla Jezusa
20 czerwca, tj. w uroczystość Bożego Ciała, o 19.00, na płycie lodowiska OSiR przy ul. B. Prusa 6 odbędzie się koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa - Mój Tata, mój bohater”.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
IV Łosicki Wieczór Chwały
W uroczystość Bożego Ciała odbędzie się IV Łosicki Wieczór Chwały. „Chcemy szczególnie uwielbić Boga i dziękować Mu za dar Jego Najświętszej Krwi i Ciała. Przeżyjcie go razem z nami!” - zachęcają organizatorzy.
więcej »
100 lat niech żyje nam!
Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i gminy na radosne świętowanie kolejnych urodzin Niepodległej na osiedlu Jarmołówka w Rykach!
więcej »
Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski
W weekend 22-23 czerwca przy ul. Leśnej (plac naprzeciw urzędu miasta) w Nałęczowie odbędzie się kolejna odsłona festiwalu „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”.
więcej »
Upamiętnią rocznicę
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza do świętowania 73 rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”.
więcej »
 

POLECAMY


Droga wymagająca nieustannej wiary
Często wstawiennictwo nie przynosi wyrazistego, widzialnego owocu, a prośby kierowane do Boga wydają się czymś naiwnym i nieskutecznym, jakby trafiały w pustkę… A jednak modlitwa wstawiennicza zawsze ma gigantyczne znaczenie w przestrzeni duchowej!
więcej »
Niezłomna wola niepodległości
Bitwa o Monte Cassino stała się symbolem waleczności i zwycięstwa polskich żołnierzy w II wojnie światowej.
więcej »
Łuków dla Jezusa
20 czerwca, w Boże Ciało, o 19.00, w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie rozpocznie się koncert uwielbieniowy ph. Łuków dla Jezusa.
więcej »
Żelechów przygotowuje się na pielgrzymi szlak!
23 czerwca w parafii żelechowskiej odbędzie się Niedziela Pielgrzymkowa. „Zapraszamy wszystkich, którzy w tym roku planują wyruszyć na szlak, a tych którzy jeszcze się wahają, będziemy zachęcać, by podjęli wyzwanie i ruszyli razem z nami!”.
więcej »
Noc Świętojańska
Chcą kultywować polskie tradycje, stąd zaproszenie na jedyną taką noc świętojańską. Gródek - 22 czerwca; początek o 16.00. Zapraszamy!
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR