24 kwietnia 2019 r. Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Pogoda: Siedlce

Numer 16
18-24 kwietnia 2019r.

menu

NEWS

Zmartwychwstały Pan niech obdarza miłością i pokojem, aby zmartwienia i smutki dnia codziennego nie przesłoniły celu naszej wędrówki wiary. Bądźmy prawdziwymi apostołami Dobrej Nowiny płynącej z pustego grobu. Spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie rodziny i najbliższych.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Polecamy

 
 
Unici przed kamerą

31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.

Będzie to już drugi film opowiadający o podlaskich męczennikach za wiarę. Jego twórcą jest Michał Muzyczuk. Filmowiec na co dzień mieszka w Katowicach. Jego rodzina pochodzi z Zaczopek, które sąsiadują z Pratulinem.

- Tworzymy fabularyzowany dokument opowiadający o historii unickich męczenników z Pratulina, ale i z całego południowego Podlasia, którzy w drugiej połowie XIX w. cierpieli katusze pod rządami carskimi. Chcemy przede wszystkim uczcić ich pamięć, ale również pokazać urok tego regionu, a także piękno, które jest w ludziach zamieszkujących ten teren. Zależy nam, by południowe Podlasie stało się znane w całej Polsce - mówi M. Muzyczuk.

Zdjęcia rozpoczęły się 25 stycznia i trwały tydzień. Obok zawodowych aktorów wzięli w nich udział także lokalni mieszkańcy. Wcielili się oni w rolę swoich przodków, którzy zamieszkiwali ten teren półtora wieku temu. Narracja filmu oparta jest na dziele ks. Józefa Pruszkowskiego, który pisząc „Martyrologium”, stał się kronikarzem unickich losów. W jego postać wcielił się Marek Bukowski. Będzie on filmowym narratorem.

 

Bez „gadających głów”

- Będzie to mocno fabularyzowany dokument. Największą i najważniejszą sceną ma być męczeństwo pod martyrium w Pratulinie. Pokażemy, jak ginęli unici. Zdjęcia do filmu kręciliśmy również w Zaborku, Łęgach, Zaczopkach i Derle, a także nad Bugiem - wylicza M. Muzyczuk. Chwali też parafian z Pratulina, którzy wzięli udział w nagrywaniu filmu. - Statystów mamy dzięki pomocy ks. Jacka Guza, kustosza sanktuarium. Poprosiliśmy mieszkańców, by użyczyli nam dawnych strojów wiejskich. Ich pomoc była w tej kwestii niezastąpiona. Wszyscy z wielkim sercem podchodzą do filmu. W produkcji będzie nie tylko o historii. Chcemy też oddać głos współczesnym mieszkańcom Pratulina i okolicznych wsi; zaprosimy ich, by opowiedzieli o swoim życiu, o pamięci o unitach. W produkcji nie pojawią się żadne tzw. gadające głowy, nie będzie ekspertów w temacie unii. Będą tylko potomkowie unitów. Nie oznacza to jednak, że scenariusz i sam film nie zostały poddane konsultacjom. Korzystamy z rad specjalistów, by uniknąć przekłamań - podkreśla reżyser.

Warto dodać, że w gronie aktorów pojawili się także członkowie Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji z Międzyrzeca Podlaskiego. Wcielili się oni w rolę kozaków atakujących unitów.

 

Niesamowite ujęcia

Film powstaje przy wsparciu Fundacji im. Franciszka Stefczyka. - Na pewno zostanie pokazany na antenie telewizji, najprawdopodobniej publicznej; pojawi się również w kinach studyjnych na terenie Podlasia. Nie ukrywam, że chcielibyśmy rozpropagować go na całą Polskę - mówi reżyser.

Kolejne zdjęcia będą kręcone wiosną. Fotografie z planu można obejrzeć na facebookowym profilu zatytułowanym „Z ziemi podlaskiej”. Trzeba przyznać, że robią wrażenie.

- Ten film zostanie poświęcony pamięci wszystkich unitów, nie tylko tych wyniesionych na ołtarze. Jesteśmy wdzięczni kapłanom naszego dekanatu, którzy wspierają nas w posłudze duchowej przy krzewieniu kultu męczenników. To dlatego poszczególne sceny filmu są przygotowywane przez wszystkie parafie naszego dekanatu. To jest bardzo ważne, bo z historią męczeństwa unitów ma związek nie tylko sam Pratulin - podsumowuje kustosz sanktuarium.

AWAW

Ujęcia wyglądają bardzo realistycznie.

 Powrót

 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Konkurs Biblijny


6 kwietnia w Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach odbył się finał III Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Tegorocznej edycji towarzyszyło hasło „Spotkania z Jezusem w Ewangelii wg św. Łukasza”. O miejsca na podium i tytuł laureata rywalizowała 20 finalistów - uczniów klas siódmych szkół podstawowych. W etapie szkolnym udział wzięło 2306 uczniów z 230 szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 74 uczniów, etap ten odbył się w pięciu rejonach diecezji. Pierwsze trzy miejsca zajęli: Kacper Kowalczyk z parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie, Jan Garwoliński z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie i Kacper Rosa z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Targi ogrodnicze


7 kwietnia teren oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Kazimierzowskiej w Siedlcach był miejscem XIII Wiosny na Polu i w Ogrodzie. Jak co roku - obok firm z branży rolniczej i ogrodniczej oraz szkółek roślin - swoje wyroby prezentowali właściciele pasiek, gospodarstw agroturystycznych, rękodzielnicy, producenci żywności i przedstawiciele wyższych uczelni. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w drzewka owocowe i krzewy ozdobne, jak też sprzęt ogrodniczy. O uatrakcyjnienie spotkania dbały zespoły ludowe. Chętni mieli także okazję uczestnictwa w licznych konkursach. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs Papieski
Czego nie wiemy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II? Okazją do zweryfikowania wiedzy na temat spuścizny Papieża Polaka jest konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millennio. Tegorocznej, jubileuszowej edycji przyświeca hasło „Dar na stulecie”.
więcej »
O Bożym miłosierdziu
„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, s. Faustynie - uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
12 maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie będzie miał miejsce Diecezjalny Dzień Rodziny. Już dzisiaj zapraszamy do udziału!
więcej »
Pielgrzymka do Loretto
​W sobotę 18 maja w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej spotkają się czytelnicy miesięcznika „Różaniec” i członkowie Rodziny Loretańskiej. Pielgrzymka do Loretto to stały punkt rocznej formacji czcicieli Matki Bożej oraz duchowych dzieci bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
więcej »
Inauguracja organów
W sobotę 27 kwietnia, o 19.00, w katedrze siedleckiej odbędzie się koncert Dextera Domini - inauguracja organów Dominika Biernackiego.
więcej »
III Festiwal Pieśni Maryjnej
W niedzielę 5 maja, o 13.00, w kościele św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się już po raz trzeci Festiwal Pieśni Maryjnej. Prezentację chórów poprzedzi Msza św. o 12.00.
więcej »
Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking
28 kwietnia odbędzie się V Siedlecki Marsz Charytatywny Nordic Walking. „Start” i „meta” wyznaczone są w Cichej Stanicy nad zalewem. - Spędźmy tę niedzielę rekreacyjnie i rodzinnie! - zachęca Łukasz Witczuk. Pomysłodawca przedsięwzięcia wskazuje też cel imprezy: wsparcie Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
więcej »
Kozirynek 2019
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w I Radzyńskim Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019”. Impreza odbędzie się w niedzielę 5 maja na ul. Ostrowieckiej w Radzyniu Podlaskim, która tego dnia zamieni się w deptak.
więcej »
 

POLECAMY


W Jego ranach
Nabożeństwo Drogi krzyżowej to czas łaski. Jeśli podczas tych wyjątkowych rozważań otworzymy się na działanie Boga w nas, doświadczymy Jego wyzwalającej mocy.
więcej »
W drodze do świętości
W „Modlitewniku” obok pozycji obowiązkowych znajdziemy piękne, pełne teologicznej i duchowej głębi, niezwykle wciągające modlitwy, rozważania i wprowadzenia bł. ks. Jakuba Alberionego.
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR