21 października 2021 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
21-27 października 2021r.

menu

NEWS

Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy - to hasło Światowego Dnia Misyjnego przypadającego 24 października. W jaki sposób możemy wspierać misje i misjonarzy?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

SIEDLCE Wystawa prac studentów

23 stycznia 2008 r.

Nauka obcego języka


fot. ED

Jak co roku, absolwenci kierunku plastycznego Akademii Podlaskiej zaprezentowali dorobek ostatnich 3 semestrów studiów. Blisko 80 prac z zakresu malarstwa i rzeźby można obejrzeć w Muzeum Regionalnym.

W jednej z sal Muzeum przedstawiono efekty pracy 2 pracowni: malarstwa i rzeźby. Na swoją kolej czekają jeszcze prace z grafiki. Wystawa jest podsumowaniem półtorarocznej nauki. - Po III roku studiów na kierunki plastyki studenci wybierają pracownię, najczęściej 1, w której będą kontynuować naukę - wyjaśnia Mikołaj Bieluga, opiekun grupy z Pracowni Malarstwa. - Ta wystawa to wybór najbardziej charakterystycznych i udanych prac z tego czasu. Całość przygotowań do niej przebiegała kilkuetapowo. W pierwszym semestrze studenci eksperymentowali technologicznie, mieszali techniki, wszystko po to, aby wybrać sposób malowania najbardziej im odpowiadający. - W drugim, kiedy już wiedzieli, jaką techniką będą malować, zaczęli myśleć o tematyce prac pod kątem wystawy. Obrazy w założeniu miały być jednolite i przedstawiać sobą większą wypowiedź. Trzeci semestr po była praca nad cyklem - charakteryzuje M. Bieluga.

O ile pierwsze lata studiów to malowanie pod dyktando prowadzącego zajęcia, to prace zaprezentowane na wystawie nie mają już takich ograniczeń. - Zarówno technika, jak i tematyka są dowolne – wyjaśnia wykładowca, dodając, że niczego swoim podopiecznym nie narzucał. - Starałem się nie zagłuszać ich, pozwolić na wyrażenie siebie. Pomagałem, kiedy sami poprosili albo kiedy zauważyłem, że idą w złym kierunku - kończy.

- Moim sukcesem jest to, że studenci potrafili skupić się na sobie i pokazać to, co ich dotyczy - zauważa M. Bieluga. - Także to, że każda praca, każda wypowiedź była inna. Cykle obrazów poszczególnych osób były odróżniane od siebie i charakterystyczne dla swoich twórców - wyjaśnia artysta. Stąd na wystawie nie ujrzymy prac malowanych „pod pracownię” czy „pod wykładowcę”. M. Bieluga malarstwo porównuje do nauki obcego języka. - Malarz uczy się najpierw słów, zdań, potem płynnego mówienia, a na koniec uczy się myśleć po malarsku.

Różnorodność tematyki faktycznie jest zaskakująca. Obok nastrojowych pejzaży, na wystawie można zobaczyć studium ciała, portret czy abstrakcję. Nie mniej ciekawie wypadły prace z pracowni rzeźby Michała Gardzińskiego. Tu niepodzielnie dominowała postać ludzka, szczególnie portret. Wystawę prac młodych twórców warto zobaczyć choćby z tego względu, że takie ekspozycje nie zdarzają się u nas często. Istnieje także możliwość zakupu prezentowanych prac.


 3 PYTANIA

Mikołaj Bieluga, malarz wykładowca AP

Czy da się scharakteryzować w kilku słowach prace, które zaprezentowano na wystawie?

Pokaz jest różnorodny. Każda osoba inaczej maluje, przeżywa i wyraża się za pomocą innej poetyki. Jeśli chodzi o dobór prac w indywidualnych cyklach, to starałem się, aby był on jak najbardziej reprezentacyjny dla danej osoby.

Jakie tematy fascynują młodych ludzi? Co chcą malować?

Przede wszystkim chcą wyrażać swoje emocje. W pierwszych latach studiów muszą wykonywać ćwiczenia zadane przed profesora, a tematy są z góry narzucone. Natomiast na zajęciach po wyborze pracowni mogą wrócić do fascynacji sprzed studiów, do dzieciństwa, ale też szukać całkiem innych inspiracji. Często te prace stanowią odbicie życiowych poszukiwań, a tematyka odwzorowuje ich wrażliwość.

Czy to, że autorkami wszystkich prac są panie, to przypadek, czy raczej tendencja?

To, że akurat te osoby zgłosiły się na fakultet malarstwa, to raczej kwestia przypadku. Choć trzeba przyznać, że na kierunku pedagogicznym z plastyką z zasady jest więcej pań. Można jednak zauważyć pewne tendencje, jak to, że panowie częściej decydują się na rzeźbę. Dziewczyny raczej od niej uciekają. Może dlatego, że wymaga to większej siły.

Edyta Daniluk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uczcili 40 rocznicę stanu wojennego


Mural na murze siedleckiego więzienia składa się z trzech części i swoją symboliką nawiązuje do czasu stanu wojennego. Pierwsza z nich łączy charakterystyczne dla Siedlec obiekty - bramę oraz wieżę ratusza z „Jackiem” i czołg, czyli symbol grudnia 1981 r. Na drugiej części znalazł się symbol orła wplątanego w kotwicę Solidarności, a także znak victorii. Trzecia to portret ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez SB kapelana Solidarności.

FOTOGALERIA

Nocne Czuwanie Młodych


Tematem Nocnego Czuwania Młodych, które odbyło się 8 października w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej przy ul. Brzeskiej, były słowa św. Jana Pawła II: „Różaniec to skarb, który trzeba odkryć”. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z siedleckich parafii, a także ze Zbuczyna, Kłoczewa i Adamowa, która przyjechała wraz ze swoimi duszpasterzami.

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
Cantate Deo
Finał VI Powiatowego Konkursu Piosenki Religijnej „Cantate Deo” pt. „To jest Twój czas” odbędzie się 26 października. Termin zbierania zgłoszeń upływa 20 października.
więcej »
Warsztaty rękodzielnicze
W ramach projektu „...bo Niepoległa jest dla wszystkich” we wtorki 19 i 26 października, od 18.00 do 20.00, planowane są warsztaty rękodzielnicze dla seniorów.
więcej »
Warsztaty plastyczne dla dzieci
Cykl warsztatów plastycznych dla dzieci „Kto Ty jesteś?” odbędzie się 21, 22 i 29 października. Organizatorem spotkań jest Gminne Centrum Kultury w Kobylanach.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze z piękną Miriam
Wiara podpowiada nam, że Maryja od początku była i jest cała piękna. Co chcemy jednak powiedzieć, kiedy mówimy o Niej, że jest cała piękna?
więcej »
Przesłanie nadziei i ocalenia
Wydawałoby się, że w obliczu „wielkich” objawień te z Ekwadoru zostają zepchnięte na dalszy plan. Co tym razem chciała nam przekazać Maryja?
więcej »
 

SONDA

 

Jak możemy pomóc misjonarzom?

najskuteczniejszą formą pomocy jest modlitwa,

misjonarze potrzebują naszego wsparcia finansowego,

jako uczniowie Chrystusa powinniśmy być misjonarzami w naszych rodzinach, pracy, środowisku życia itp.,

mówmy dobrze o misjach, opowiadajmy o działaniach misjonarzy,

włączajmy się w inicjatywy podejmowane w Tygodniu Misyjnym.LITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR