20 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Fabian, Sebastian

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

SIEDLCE Wystawa prac studentów

23 stycznia 2008 r.

Nauka obcego języka


fot. ED

Jak co roku, absolwenci kierunku plastycznego Akademii Podlaskiej zaprezentowali dorobek ostatnich 3 semestrów studiów. Blisko 80 prac z zakresu malarstwa i rzeźby można obejrzeć w Muzeum Regionalnym.

W jednej z sal Muzeum przedstawiono efekty pracy 2 pracowni: malarstwa i rzeźby. Na swoją kolej czekają jeszcze prace z grafiki. Wystawa jest podsumowaniem półtorarocznej nauki. - Po III roku studiów na kierunki plastyki studenci wybierają pracownię, najczęściej 1, w której będą kontynuować naukę - wyjaśnia Mikołaj Bieluga, opiekun grupy z Pracowni Malarstwa. - Ta wystawa to wybór najbardziej charakterystycznych i udanych prac z tego czasu. Całość przygotowań do niej przebiegała kilkuetapowo. W pierwszym semestrze studenci eksperymentowali technologicznie, mieszali techniki, wszystko po to, aby wybrać sposób malowania najbardziej im odpowiadający. - W drugim, kiedy już wiedzieli, jaką techniką będą malować, zaczęli myśleć o tematyce prac pod kątem wystawy. Obrazy w założeniu miały być jednolite i przedstawiać sobą większą wypowiedź. Trzeci semestr po była praca nad cyklem - charakteryzuje M. Bieluga.

O ile pierwsze lata studiów to malowanie pod dyktando prowadzącego zajęcia, to prace zaprezentowane na wystawie nie mają już takich ograniczeń. - Zarówno technika, jak i tematyka są dowolne – wyjaśnia wykładowca, dodając, że niczego swoim podopiecznym nie narzucał. - Starałem się nie zagłuszać ich, pozwolić na wyrażenie siebie. Pomagałem, kiedy sami poprosili albo kiedy zauważyłem, że idą w złym kierunku - kończy.

- Moim sukcesem jest to, że studenci potrafili skupić się na sobie i pokazać to, co ich dotyczy - zauważa M. Bieluga. - Także to, że każda praca, każda wypowiedź była inna. Cykle obrazów poszczególnych osób były odróżniane od siebie i charakterystyczne dla swoich twórców - wyjaśnia artysta. Stąd na wystawie nie ujrzymy prac malowanych „pod pracownię” czy „pod wykładowcę”. M. Bieluga malarstwo porównuje do nauki obcego języka. - Malarz uczy się najpierw słów, zdań, potem płynnego mówienia, a na koniec uczy się myśleć po malarsku.

Różnorodność tematyki faktycznie jest zaskakująca. Obok nastrojowych pejzaży, na wystawie można zobaczyć studium ciała, portret czy abstrakcję. Nie mniej ciekawie wypadły prace z pracowni rzeźby Michała Gardzińskiego. Tu niepodzielnie dominowała postać ludzka, szczególnie portret. Wystawę prac młodych twórców warto zobaczyć choćby z tego względu, że takie ekspozycje nie zdarzają się u nas często. Istnieje także możliwość zakupu prezentowanych prac.


 3 PYTANIA

Mikołaj Bieluga, malarz wykładowca AP

Czy da się scharakteryzować w kilku słowach prace, które zaprezentowano na wystawie?

Pokaz jest różnorodny. Każda osoba inaczej maluje, przeżywa i wyraża się za pomocą innej poetyki. Jeśli chodzi o dobór prac w indywidualnych cyklach, to starałem się, aby był on jak najbardziej reprezentacyjny dla danej osoby.

Jakie tematy fascynują młodych ludzi? Co chcą malować?

Przede wszystkim chcą wyrażać swoje emocje. W pierwszych latach studiów muszą wykonywać ćwiczenia zadane przed profesora, a tematy są z góry narzucone. Natomiast na zajęciach po wyborze pracowni mogą wrócić do fascynacji sprzed studiów, do dzieciństwa, ale też szukać całkiem innych inspiracji. Często te prace stanowią odbicie życiowych poszukiwań, a tematyka odwzorowuje ich wrażliwość.

Czy to, że autorkami wszystkich prac są panie, to przypadek, czy raczej tendencja?

To, że akurat te osoby zgłosiły się na fakultet malarstwa, to raczej kwestia przypadku. Choć trzeba przyznać, że na kierunku pedagogicznym z plastyką z zasady jest więcej pań. Można jednak zauważyć pewne tendencje, jak to, że panowie częściej decydują się na rzeźbę. Dziewczyny raczej od niej uciekają. Może dlatego, że wymaga to większej siły.

Edyta Daniluk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Misyjni kolędnicy


W Diecezjalnym Spotkaniu Kolędników i Kół Misyjnych uczestniczyło ponad 250 dzieci wraz z opiekunami - przedstawiciele kół i ognisk misyjnych. Zaprezentowało się 11 grup z terenu diecezji siedleckiej: Leopoldowa, Ostrówek, Domanic, Huszlewa, Pruszyna, Woli Poduchownej, Maciejowic, Grębkowa, Radzynia Podlaskiego, Sobolewa i Wierzbna. Środki, które zebrali młodzi kolędnicy, zostaną przeznaczone na pomoc ich rówieśnikom z Rwandy i Burundi. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR