20 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Fabian, Sebastian

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmowy

 
 

Rozmowa z dr Grażyną Korneć, członkiem zarządu Siedleckiego Towarzystwa Naukowego

16 stycznia 2008 r.

Badamy historię regionu


fot. G. KORNEĆ

Pani praca o Pałacu Ogińskich w Siedlcach zebrała sporo pozytywnych ocen. Jak długo pisała Pani tę monografię i co sprawiło najwięcej trudności: zebranie materiału historycznego czy raczej wyposażenie ikonograficzne tekstu?

Istotnie, praca o Pałacu wzbudziła zainteresowanie czytelników, co potwierdza fakt, że w sprzedaży pozostała już niewielka liczba egzemplarzy. Otrzymałam też wiele telefonów z gratulacjami i pisma z podziękowaniami. Usłyszałam nawet opinie, że publikacja ta jest ważnym wydarzeniem w siedleckiej kulturze, a przecież w tym okresie ukazało się szereg innych prac dotyczących dziejów Siedlec i Podlasia. Wymienię tu choćby pracę zbiorową wydaną z inicjatywy Siedleckiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Brama” pod tytułem „Brama księżnej Ogińskiej”, opracowanie na temat miejskiej straży pożarnej Andrzeja Celińskiego i Rafała Dmowskiego, jak również dobre wydanie albumowe o Siedlcach Sławomira Kordaczuka.

Napisanie monografii o pałacu w Siedlcach wymagało kilu lat pracy, ponieważ temat ten nie był wcześniej opracowany. Brakowało źródeł, wspomnień, fotografii. Chcę przypomnieć, że jest to wydanie drugie, rozszerzone i uzupełnione, choć na pewno znajdzie się tu jeszcze miejsce na dalsze badania i zgłębianie dziejów Pałacu Ogińskich od czasów najdawniejszych do współczesnych.

Pani monografia ukazała się w związku z obchodzonym w 2007 r. 460-leciem nadania praw miejskich Siedlcom. Czy ta rocznica w jakiś sposób pomogła opublikować książkę? I jakimi funduszami trzeba dysponować, aby powstało tak ciekawe albumowe wydanie?

Pracę wydało Siedleckie Towarzystwo Naukowe przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Siedlce Wojciecha Kudelskiego, który włączył ją do planu obchodów jubileuszu. Uzyskałam także wsparcie materialne dr. Janusza Gmitruka, dyrektora Muzeum Polskiego Ruchu Ludowego. Jest On Podlasiakiem i wspiera tego typu inicjatywy.

Koszt wydania książki jest znaczny. Choć cenę egzemplarza ustaliliśmy na granicy opłacalności, myśląc o potencjalnych jej nabywcach, jednak i ta cena jest, jak sądzę, dla niektórych osób dość wysoka. Książka drukowana była w oficynie wydawniczej „Kozak-Druk”. Firma ta ma bardzo dobrą bazę poligraficzną i kompetentnego oraz życzliwego właściciela. Szatą graficzną monografii jak i redakcją techniczną zajął się artysta plastyk Mirosław Zdrodowski. Bez udziału tych wszystkich osób książka nie miałaby takiej oprawy i z tego miejsca jeszcze raz im dziękuję.

Proszę opowiedzieć o STN, w którym Pani od kilku lat aktywnie działa. Czym się zajmuje, jaka jest jego historia i struktura a także od kiedy ukazuje się kwartalnik „Szkice Podlaskie” i kto w nim zamieszcza artykuły?

Członkiem Zarządu Towarzystwa jestem od wielu lat. prowadziłam też cykl Siedleckich Spotkań Historycznych. Gośćmi spotkań historycznych byli uczeni z Paryża, Lwowa, Warszawy, Wilna i Lublina.

STN działa od 15 lat. Zajmuje się badaniami naukowymi - od archeologicznych wykopalisk po historię najnowszą, kulturę i sztukę. Upowszechnia też wiedzę naukową. STN ma w swoim statucie ściśle określony podstawowy cel badań, jakim jest południowe Podlasie i szersze regiony, w ramach których funkcjonuje - województwa mazowieckie i lubelskie. Wyniki badań nad historią regionu prezentowane są na sesjach naukowych, w pracach magisterskich, doktorskich, habilitacyjnych oraz w studiach i artykułach. Towarzystwo skupia duży potencjał naukowy z różnych dziedzin. W 2000 r. powołano specjalistyczne sekcje naukowe: historyczną, językową (kierowaną przez prof. dr hab. Janinę Gardzińską, później przez prof. dr hab. Krystynę Wojtczuk), kultury Podlasia (dr Adam Bobryk), oświatową (prof. dr hab. Barbara Sitarska), archiwalną (dr Urszula Głowacką-Maksymiuk) i filozoficzną (dr Cezary Kalita). Na etapie organizowania się jest sekcja psychologiczna i literacka. STN wydało ponad 50 książek i stale publikuje „Szkice Podlaskie”. Piszą do nich różni autorzy - dominuje środowisko podlaskie, ale też nadsyłane są artykuły z całego kraju i z zagranicy. Towarzystwo promuje także wiedzę o regionie poprzez konkurs „Złotego Jacka” w kategoriach: za najwybitniejsze dzieło naukowe lub całokształt dorobku naukowego w Siedlcach, dla najwybitniejszego artysty lub zespołu w danym roku, dla instytucji za upowszechnianie kultury i oświaty w regionie podlaskim oraz za najlepszą pracę magisterską o Siedlcach lub regionie.

Jakie są Pani zainteresowania pozahistoryczne i do jakich lektur z literatury pięknej Pani powraca?

Mam wiele zainteresowań. Część zmieniła się z upływem czasu, ale inne pozostały. Lubię dobre kino, teatr i podróżowanie, choć nie zawsze mam na to czas. Bardzo chętnie sięgam do powieści Kraszewskiego i Lwa Tołstoja, także Marqueza. Jeśli chodzi o muzykę , wspaniale odpoczywam przy klasycznej.

Dziękuję za rozmowę.

Włodzimierz Korolczuk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Misyjni kolędnicy


W Diecezjalnym Spotkaniu Kolędników i Kół Misyjnych uczestniczyło ponad 250 dzieci wraz z opiekunami - przedstawiciele kół i ognisk misyjnych. Zaprezentowało się 11 grup z terenu diecezji siedleckiej: Leopoldowa, Ostrówek, Domanic, Huszlewa, Pruszyna, Woli Poduchownej, Maciejowic, Grębkowa, Radzynia Podlaskiego, Sobolewa i Wierzbna. Środki, które zebrali młodzi kolędnicy, zostaną przeznaczone na pomoc ich rówieśnikom z Rwandy i Burundi. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR