19 czerwca 2019 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
13-19 czerwca 2019r.

menu

NEWS

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Podwyższenie Krzyża Świętego

5 września 2012 r.

Na Golgocie, ołtarzu i w sercu


fot. Archiwum EK

Za czasów Jezusa krzyż był symbolem hańby. Od kiedy umarł na nim Chrystus, stał się znakiem chwały i miłości. Bez krzyża nie byłoby naszego zbawienia. Każde spojrzenie na Drzewo Życia może być wielką lekcją wiary i ufności.

 

O Męce Pańskiej świadczą nie tylko ewangeliczne opisy, ale także związane z nią przedmioty. Wśród nich, według tradycji są m.in. Całun Turyński, chusta z Manoppello czy fragmenty Drzewa Krzyża Świętego. W posiadaniu tych ostatnich są także polskie kościoły. W głowach wielu ludzi mogą pojawiać się pytania: czy rzeczywiście są to autentyczne pozostałości po narzędziu śmierci Chrystusa? Jak je traktować? Czcić? Wątpliwości być może rozwieje fakt, iż w miejscach, gdzie są przechowywane dochodziło i dochodzi do wydarzeń, które trudno po ludzku wytłumaczyć. Świątynie posiadające fragmenty Drzewa Życia przyciągały i nadal przyciągają rzesze wiernych.

 Krzyż na Łysej Górze

Jednym z najsłynniejszych polskich miejsc, w którym można pomodlić się przed fragmentami Krzyża Pańskiego jest Święty Krzyż.

- To naprawdę niezwykłe miejsce. Najpierw było ono ośrodkiem kultu pogańskiego. Benedyktyni umiejętnie przekształcili je w miejsce kultu Boga obecnego w trzech osobach. Relikwie Drzewa Krzyża Świętego przywiózł do Polski królewicz Emeryk, syn św. Stefana, króla Węgier. Przekazał je biskupowi Lambertowi, a ten z kolei powierzył opactwu na Łysej Górze, gdzie pozostają do dzisiaj. W 2006 r. minęło od tego wydarzenia tysiąc lat - mówi o. Bernard Briks, proboszcz kodeńskiego sanktuarium, który kilka lat temu piastował funkcję superiora klasztoru ojców oblatów na Świętym Krzyżu.

 Szlakiem Męki Pańskiej

Pomimo wielu trudności za czasów rozbiorowych i wojennych, kult relikwii krzyża, według mojego rozmówcy, odżywa i narasta.

- Na Świętym Krzyżu miesza się sacrum i profanum. To także miejsce historyczne. Odwiedzają je liczne wycieczki. Zawsze uważałem, że każdy przychodzący tam turysta, w momencie, kiedy padnie na kolana przed relikwiami krzyża, staje się również pielgrzymem. Do Kaplicy Oleśnickich, gdzie przechowywane są fragmenty Drzewa Świętego przychodzą tysiące ludzi. Bardzo często proszą o wystawienie relikwii i możliwość ich ucałowania. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej, odprawiane tam w Wielkim Poście, gromadzą rzesze katolików. Aż dziw bierze, że na tak odległe pustkowie przybywa tylu wiernych. W każdy Wielki Piątek na „szlaku królewskim” prowadzącym ze Słupi Nowej na Święty Krzyż odprawiana jest Droga Krzyżowa, po której następuje uroczyste nabożeństwo Męki Pańskiej z adoracją krzyża. Czcimy tam cząstkę Drzewa, na którym, jak wierzymy i ufamy, umarł Jezus - opowiada oblat.

W tym świętym miejscu - tłumaczy o. B. Briks - dochodzi do wielu nawróceń. W ostatnich latach zdarzyło się też niecodzienne uzdrowienie. Dziewiętnastoletnia dziewczyna została niewytłumaczalnie wyleczona z ciężkiego stadium żółtaczki. - Relikwie Drzewa Krzyża powinny być cenne dla każdego chrześcijanina. Nie tylko w Wielki Piątek, ale wręcz każdego dnia w sanktuarium rozbrzmiewa modlitewne zawołanie: „Oto Drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata. Pójdźmy z pokłonem!” - podkreśla obecny superior klasztoru w Kodniu.

 Grabież relikwii

Jedną z największych cząstek Krzyża Pańskiego posiadali w swojej świątyni lubelscy dominikanie. Niestety, w 1991 r. relikwie zostały skradzione. Uchował się tylko ich niewielki fragment. Do dziś nie wykryto sprawców.

- W naszej bazylice relikwie Drzewa Krzyża Świętego wystawiane są codziennie w kaplicy adoracji. Po ostatniej Mszy św. przenosimy je na ołtarz główny, błogosławiąc wiernych. W każdy piątek dwukrotnie odprawiamy Drogę Krzyżową. To swoisty ewenement, bo w większości świątyń to nabożeństwo organizowane jest tylko w Wielkim Poście. W piątki celebrujemy również Msze św. wotywne o krzyżu. Dodatkowo zanosimy też szczególne modlitwy przez Bożą miłość, objawioną w tajemnicy relikwii Krzyża Świętego. Przy naszej bazylice działa także Bractwo Krzyża Świętego - wylicza o. Grzegorz Kluz, przeor klasztoru ojców dominikanów w Lublinie.

 Nie łzy, ale miłość

Zakonnik informuje, iż wiadomości o cudach, jakie wydarzyły się dzięki relikwiom były zapisane w dokumentach, które w wyniku kasaty zakonu zostały zniszczone bądź zagubione. O niewytłumaczalnych wydarzeniach najwięcej mówią dziś ścienne malowidła w bazylice. Freski można oglądać w dawnej kaplicy Drzewa Krzyża Świętego, czyli w drugiej zakrystii, która obecnie jest odnawiana i w głównej kaplicy Tyszkiewiczów. Relikwiom zawdzięcza się m.in. uratowanie Lublina od pożaru w 1719 r. Procesja z fragmentami Drzewa Życia sprawiła, że ogień się cofnął, a potem został całkowicie opanowany.

- Relikwie Krzyża Świętego mają inny wymiar niż relikwie świętych. Te drugie wskazują na świętość danej osoby, na jej bliskość i wiarę w zmartwychwstanie ciał. Relikwie krzyża to namacalna rzeczywistość, której dotykał sam Jezus. Poprzez ich adorację jesteśmy blisko Chrystusa w Jego akcie śmierci i miłości. W naszej bazylice, pomimo całorocznych nabożeństw Drogi Krzyżowej, przypominamy, że w tajemnicy krzyża nie chodzi o sentymentalne łzy. Krzyż bardzo konkretnie pokazuje tajemnicę miłości. Jest Drzewem Życia i Odrodzenia przez miłość - wyjaśnia dominikanin.

 

Agnieszka Wawryniuk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż w parku


14 czerwca w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej otwarto plenerową wystawę fotografii prof. Leszka Mądzika pt. „Sacrum Miejsca”. Częścią wernisażu była etiuda teatralna „Maski”. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Moda na pomaganie


Co i dla kogo mogę zrobić - na te pytania można było znaleźć odpowiedź podczas III Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych. Pogoda dopisała, stąd też zainteresowanie piknikiem NGO, który odbył się 6 czerwca na siedleckim placu Sikorskiego, było spore. Choć idea spotkania co roku jest taka sama, czyli prezentacja oferty oraz wymiana doświadczeń między organizacjami pozarządowymi z regionu, zmienia się zarówno grono uczestników, jak i wystawiające się grupy. A warto pamiętać o tym, że w tego typu formacjach, których głównym celem jest wsparcie codziennego życia mieszkańców regionu, działają tysiące osób, poświęcając swój czas. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka
16 sierpnia pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry do Ostrej Bramy w Wilnie. Podczas dziewięciodniowego zmagania się z trudem i wysiłkiem pątnicy doświadczą także niezwykłej gościnności.
więcej »
Siedlce dla Jezusa
20 czerwca, tj. w uroczystość Bożego Ciała, o 19.00, na płycie lodowiska OSiR przy ul. B. Prusa 6 odbędzie się koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa - Mój Tata, mój bohater”.
więcej »
Kultura bez Granic
29 czerwca na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach w gminie Terespol odbędzie się festiwal Kultura bez Granic. To już 16 edycja imprezy, której celem jest prezentacja folkloru polsko-białoruskiego pogranicza.
więcej »
Spływy kajakowe
Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zaprasza 20 czerwca, od 11.00, na spływ kajakowy Zielawą na trasie Wisznice - Studzianka na dystansie 20 km.
więcej »
IV Łosicki Wieczór Chwały
W uroczystość Bożego Ciała odbędzie się IV Łosicki Wieczór Chwały. „Chcemy szczególnie uwielbić Boga i dziękować Mu za dar Jego Najświętszej Krwi i Ciała. Przeżyjcie go razem z nami!” - zachęcają organizatorzy.
więcej »
100 lat niech żyje nam!
Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i gminy na radosne świętowanie kolejnych urodzin Niepodległej na osiedlu Jarmołówka w Rykach!
więcej »
Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski
W weekend 22-23 czerwca przy ul. Leśnej (plac naprzeciw urzędu miasta) w Nałęczowie odbędzie się kolejna odsłona festiwalu „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”.
więcej »
Upamiętnią rocznicę
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza do świętowania 73 rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika”.
więcej »
 

POLECAMY


Droga wymagająca nieustannej wiary
Często wstawiennictwo nie przynosi wyrazistego, widzialnego owocu, a prośby kierowane do Boga wydają się czymś naiwnym i nieskutecznym, jakby trafiały w pustkę… A jednak modlitwa wstawiennicza zawsze ma gigantyczne znaczenie w przestrzeni duchowej!
więcej »
Niezłomna wola niepodległości
Bitwa o Monte Cassino stała się symbolem waleczności i zwycięstwa polskich żołnierzy w II wojnie światowej.
więcej »
Łuków dla Jezusa
20 czerwca, w Boże Ciało, o 19.00, w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Łukowie rozpocznie się koncert uwielbieniowy ph. Łuków dla Jezusa.
więcej »
Żelechów przygotowuje się na pielgrzymi szlak!
23 czerwca w parafii żelechowskiej odbędzie się Niedziela Pielgrzymkowa. „Zapraszamy wszystkich, którzy w tym roku planują wyruszyć na szlak, a tych którzy jeszcze się wahają, będziemy zachęcać, by podjęli wyzwanie i ruszyli razem z nami!”.
więcej »
Noc Świętojańska
Chcą kultywować polskie tradycje, stąd zaproszenie na jedyną taką noc świętojańską. Gródek - 22 czerwca; początek o 16.00. Zapraszamy!
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR