16 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Marceli, Włodzimierz, Bernard

Pogoda: Siedlce

Numer 2
10-16 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Z dziejów Podlasia (219)

20 maja 2010 r.

Rola Podlasia w wyżywieniu oblężonej stolicy

Austriacy posuwali się tymczasem w kierunku Włodawy i Parczewa. 25 sierpnia 1794 r. zajęli Włodawę, a następnego dnia Ostrów Lubelski.

Przeciw grupie austriackiej, maszerującej z Włodawy, gen. Antoni Baranowski - który 25 sierpnia przejął od gen. Potockiego dowództwo nad pospolitym ruszeniem w Radzyniu - wyprawił w 113 koni mjr. milicji drohickiej Jana Kuczyńskiego. 27 sierpnia mjr Kuczyński wspólnie z por. Walewskim odnieśli w Ostrowiu sukces. Polacy zmusili do poddania się 60 żołnierzy piechoty węgierskiej i 40 dragonów.

Do starć z Austriakami dochodziło także nad Wisłą, gdzie przesunęła się grupa gen. Baranowskiego. Tenże generał kwaterujący w Rykach rozporządzał jednak szczupłymi siłami. Poważną pozycję w jego zgrupowaniu stanowiło 240 podlaskich chłopów pikinierów, świeżo sprowadzonych, z których próbowano uformować 120 strzelców uzbrojonych w karabinki kawaleryjskie. W sumie gen. Baranowski miał ponad 1500 bagnetów i szabel i trzy działa. 25 sierpnia do Radzynia przymaszerował z Międzyrzeca płk Walenty Kwaśniewski z 300 piechurami, 150 końmi i dwiema armatami, któremu „na pokrycie golizny i szarpaniny” komisja lubelska dała po 600 koszul, sukman i par butów, gdyż „boso i goło znad Narwi do nas pospieszyli na postrach Niemców” - raportował pełnomocnik ks. Mikołaj Tomaszewski do Rady Najwyższej Narodowej. Najwyższy Naczelnik docenił zasługi organizacyjne poety generała, który kursował po Podlasiu.

27 sierpnia 1794 r. Kościuszko pisał do Jasińskiego: „Mój kochany generale, dziękuję Ci za wszystkie trudy i starania, których koło dobra publicznego łożyć nie przestajesz”. Jednocześnie wysyłał go dla ratowania sprawy w inne strony, na Litwę, pisząc: „Jedź co prędzej do generałów Wielhorskiego i Mokronowskiego”. Jasiński otrzymał ten list nad Narwią, gdzie w końcu sierpnia wizytował podlaską dywizję gen. Karwowskiego.

28 sierpnia z Brześcia wysłano do obozu Najwyższego Naczelnika z województwa brzeskiego 506 konnych i 500 pikinierów. Dzień później pełnomocnik Horain pisał do Kościuszki o tej ekspedycji: „Posesje obywateli majętniejszych i niektóre miasta najopieszalej w tej wyprawie postępują”. Uskarżał się na opór, jaki napotykano przy wybieraniu zastępców. 28 sierpnia również komisarz Tomaszewski donosił z Łukowa: „Kunktatorowie dotąd zastępców nie dają”. Rozważał on możliwość surowej egzekucji i zapowiadał pociągnięcie opornej szlachty pod sąd. Dzień później Komisja Porządkowa Drohicka wysłała do Warszawy stolnika Franciszka Kuszla w sprawie negocjacji z RNN. 30 sierpnia Komisja Porządkowa Ziemi Łukowskiej wydała odezwę w sprawie aresztowania kasztelana Jacka Jezierskiego, gdyby pojawił się on w granicach tej ziemi. Chodziło nie tylko o jego słowa i list, że woli być pod królem pruskim, aniżeli w anarchii polskiej zostawać, ale i o to, że potajemnie wywiózł zapasy złota i srebra bardzo potrzebne władzom powstańczym. Chcąc się uwolnić od zaciskającego się coraz bardziej pierścienia wojsk pruskich i rosyjskich wokół Warszawy, 31 sierpnia Kościuszko pisał do gen. Mokronowskiego, by na czele 3 tys. wybranych żołnierzy z dywizji Sierakowskiego przybył spod Brześcia pod Warszawę lub wyprawił Sierakowskiego najśpieszniej, „choćby nawet pod piechotę wozy brać przyszło”.

Najwyższy Naczelnik nie tylko czuwał osobiście nad obroną stolicy i wydawał dyspozycje, ale znajdował czas na czytanie licznych próśb i petycji. W tym czasie zwróciła się do niego o wsparcie Urszula, wdowa po gen. Józefie Bielaku [zmarł on w czerwcu w obozie pod Słonimem - J.G.], obarczona trojgiem dzieci, zamieszkała w Koszołach k. Łomaz. Kościuszko napisał niezwłocznie do RNN, aby wyznaczyła fundusz dla niej i wychowania synów, ziemię ze starostw przeznaczonych przez Rzeczypospolitą dla Tatarów. 31 sierpnia konferował z RNN - i przedstawił jej petycję Komisji Porządkowej Drohickiej - stolnik drohicki Franciszek Kuszel. Został on zobowiązany do przedstawienia Radzie trudności związanych z realizacją poleceń dotyczących dostawienia furażów i żywności do obozów pod Warszawą. Żądanie pełnomocnika Horaina powołania „co dziesiątej głowy” komisja przedstawiła jako jeszcze jedną przeszkodę w wypełnieniu żywnościowych poleceń rady, „gdy i ręce, i sprzężaje do zarabiania i sprzątania potrzebne, zupełnie czym innym zatrudnione zostaną”. Prosiła więc o zwolnienie ziemi drohickiej z tej wyprawy „dla ułatwienia jej dopełnienia rozporządzenia względem dostawienia żywności”. RNN przychyliła się do prośby Komisji. 1 września wysłano pismo do Horaina, że „tak dla zabezpieczenia podwód pod furaże i żywności, jako i dla dopilnowania gospodarstwa, pospolite ruszenie nie ma być nakazywane, tylko w najgwałtowniejszym razie”.

Tu dotykamy bardzo ważnego problemu. W tym czasie, gdy Warszawa była oblężona przez połączone siły Rosjan i Prusaków, Podlasie spełniało ogromną rolę w wyżywieniu zablokowanej stolicy. Wraz z województwem lubelskim uważano je za spichlerz powstańczego centrum. Tylko do połowy lipca komisarz Loga wyprawił z ziemi mielnickiej 413 fur ze zbożem. Do końca oblężenia Warszawy dostarczono z ziemi drohickiej do stolicy 3764 korcy zbóż, 4435 pudów siana, 4175 owiec [z ziemi mielnickiej 8337 baranów - J.G.], 91 krów, 20 wieprzy, 240 funtów masła i 1768 funtów słoniny.

Józef Geresz

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Orszaki Trzech Króli


W Orszaku Trzech Króli wzięło udział ok. 1,2 mln Polaków. Po Mszach św. uczestnicy udawali się na ulice miast i miasteczek, by oddać pokłon Jezusowi, Maryi i Józefowi. Przy poszczególnych scenach wsłuchiwali się w nauczanie św. Jana Pawła II. 

FOTOGALERIA

Uliczne jasełka


Barwne korowody wyruszyły najpierw na ulice dużych metropolii, dziś zaś stały się chlebem powszednim w tysiącach miast, miasteczek i wiosek. Miliony ludzi wychodzą tego dnia na ulice, by cieszyć się sobą, wspólnie śpiewać kolędy, by móc się policzyć. Orszaki pokazują, że - pomimo ostrych podziałów - istnieje coś, co nas łączy. I nie jest to taka czy inna inicjatywa polityczna, ale chrześcijaństwo, przesłanie Ewangelii, tysiącletnia tradycja.

PATRONAT "ECHO"


Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
Zaśpiewają o Bożym Narodzeniu
19 stycznia po raz 18 będzie okazja do posłuchania kolęd i pastorałek wschodnich regionów Polski, a także z Ukrainy oraz Białorusi.
więcej »
Artystyczny wypoczynek
Fundacja Leny Grochowskiej po raz kolejny organizuje kolonie dla dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy. Zimowa edycja odbędzie się w dniach 8-17 stycznia w Pałacu i Folwarku Łochów.
więcej »
New Year’s Party 2019
Już 19 stycznia w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbędzie się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Nowy rok jest dla mnie okazją do...

wdrożenia w życie nowych postanowień

pracy nad swoim charakterem

to łaska dana od Boga, by zacieśnić z Nim więź

stawania się wciąż lepszym człowiekiem

nie robię postanowień - żyję z dnia na dzieńLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR