6 grudnia 2022 r. Imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna

Pogoda: Siedlce

Numer 48
01-07 grudnia 2022r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA m.in.: czym jest Godzina Łaski, którą obchodzimy w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej? I na czym polega zdrowa pobożność maryjna?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Miasto zamówiło węgiel

18 listopada 2022 r.

Mieszkańcy będą mieć tani opał

Samorząd rycki przystąpił do sprzedaży węgla na preferencyjnych warunkach. Miejsce jest już wytypowane i trwa montaż wagi. Pozostaje tylko oczekiwać na dostawę surowca.

Ryki zdecydowały się na samodzielną dystrybucję opału bez zawierania porozumień z sektorem prywatnym. - Wielu naszych mieszkańców ma kłopot z zaopatrzeniem się w węgiel i uważam, że w tej trudnej sytuacji samorząd ma obowiązek im pomóc - twierdzi burmistrz Ryk Jarosław Żaczek.

 

Dystrybucja w centrum miasta

Rada miejska przyjęła w tej kwestii odpowiednią uchwałę zwiększającą dochody i wydatki budżetowe. - Złożyliśmy też zapotrzebowanie i zamówiliśmy odpowiednią partię węgla. Na początek będzie to ekogroszek i węgiel grubszy. W tej chwili czekamy na jego dostarczenie. Nie wiem, kiedy zostanie dowieziony, ale chciałbym, aby było to jak najszybciej. Później sukcesywnie będziemy zamawiali kolejne dostawy - tłumaczy włodarz.

Jako miejsce do dystrybucji węgla wyznaczono niewykorzystaną do tej pory działkę należącą do gminnej spółki PKS. - Znajduje się w centrum miasta, posiada stosowne zabezpieczenie i jest oświetlone. Spółka musiała jedynie rozszerzyć działalność o możliwość sprzedaży węgla - tłumaczy J. Żaczek.

Obecnie na placu jest ustawiana waga. Miasto jako jedno z niewielu samorządów w okolicy zdecydowało się na jej zakup. - Co prawda miała służyć innej naszej spółce - Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, ale na razie wykorzystamy urządzenie do ważenia węgla - wyjaśnia burmistrz.

 

Po minimalnej cenie

8 listopada ruszyło przyjmowanie wniosków. Każde gospodarstwo, któremu przyznano dodatek węglowy, będzie mogło zakupić 1,5 t węgla do 31 grudnia i kolejne 1,5 t w przyszłym roku. Wnioski są dostępne na stronie internetowej urzędu miejskiego. Można je składać za pomocą poczty elektronicznej lub osobiście w sekretariacie. Zainteresowanie zakupem opału na preferencyjnych warunkach jest spore. Do urzędu dziennie wpływa nawet 300 wniosków.

Miasto ustaliło cenę węgla na dopuszczalnym poziomie 2 tys. zł za t. Koszt zakupu surowca dla samorządu to 1,5 tys. zł. Do tej kwoty jest doliczany koszt obsługi w wysokości 500 zł, na który składają się: wynagrodzenie dla pracowników, koszty księgowe i wynajęcie ładowarki. - Decydując się na sprzedaż, nie liczyliśmy na zarobienie na węglu. Chodziło nam o to, by zagwarantować jego sprzedaż po minimalnej cenie - akcentuje J. Żaczek. - Gdybyśmy zlecili to zadanie podmiotowi zewnętrznemu, co byłoby dla nas bardzo wygodne, mieszkańcy płaciliby o 200 zł więcej za t. U nas zapłacą 2 tys. zł. Jednak jeśli złożyli wniosek o dopłatę do węgla, rzeczywisty koszt, jaki poniosą, wyniesie tylko 1 tys. zł za tonę - zauważa burmistrz Ryk.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie wystawy


„Amor Deo, Amor Patriae, Amor Familiae. Rzecz o rodzinie Matejków” - to tytuł wystawy, którą można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Ekspozycja jest poświęcona rodzinie, w której urodził się i wychował Jan Matejko, oraz tej, którą sam założył. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Zapłacili daninę krwi


Dokładnie tutaj, gdzie stoi kaplica, Niemcy przelali niewinną krew - powiedział ks. Adam Krasuski, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej, przed - jak zaznaczył - spóźnioną o prawie 80 lat Mszą św. pogrzebową w intencji ofiar pogromu w Gręzówce, jaki miał miejsce 28 i 29 grudnia 1942 r.

PATRONAT "ECHO"


Młodzi o świętym
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą zgłaszać się do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.
więcej »
Profesjonalna bliskość
Tematy związane z odejściem, żałobą, tęsknotą za tymi, których już nie ma pomiędzy nami, w listopadzie - jak w żadnym innym okresie roku - stają się przedmiotem naszej refleksji, tematem rozmów, zadumy. Wpisując się w tę refleksję, zapraszamy do udziału w konferencji pt. „Profesjonalna bliskość: jak zapewnić dobrą opiekę do końca życia”.
więcej »
Orszak św. Mikołaja
W niedzielę 4 grudnia - już po raz dziewiąty - ulicami Lublina przejdzie Orszak św. Mikołaja. Wśród imprez towarzyszących wspomnieniu świętego z Miry są m.in. jarmarki i konkursy.
więcej »
Święta są w Nas
W sobotę 17 grudnia, o 18.00, w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Woli Osowińskiej odbędzie się koncert „Święta są w Nas”.
więcej »
 

POLECAMY


Prorok
„Prorok” to film fabularny o kard. Stefanie Wyszyńskim - prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. W kinach - od 11 listopada!
więcej »
Apologetyka dla wszystkich
Żyjemy w epoce, kiedy na naszych oczach rozpadają się różnego rodzaju oczywistości. W dyskursie publicznym dość często większą rangę nadaje się emocjom niż argumentom, wychodzi na jaw słabość intelektualna ludzi wierzących, nader często niepotrafiących podjąć racjonalny dialog z szukającymi prawdy albo osobami ulegającymi wpływom agresywnych nurtów laickich czy wprost deklarującymi nienawiść do chrześcijaństwa.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, ponieważ jest on przygotowaniem na Boże Narodzenie;

tak, dlatego że w codziennym zabieganiu zapominamy o tym, co jest najważniejsze: Bogu, który przychodzi;

tak, ale jeśli powrócimy do dawnych tradycji, rorat, wieńców adwentowych;

tak, ponieważ inaczej zagubimy sens Bożego Narodzenia;

nie, dla mnie to czas jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR