6 grudnia 2022 r. Imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna

Pogoda: Siedlce

Numer 48
01-07 grudnia 2022r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA m.in.: czym jest Godzina Łaski, którą obchodzimy w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej? I na czym polega zdrowa pobożność maryjna?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Pomoc misjom

19 listopada 2022 r.

Wspierając, ratujesz życie!

Już od dziesięciu lat Miva Polska zachęca wiernych do udziału w akcji „Ratujemy Życie - Misyjny Ambulans”. Jej celem jest wyposażenie misyjnych szpitali i ośrodków zdrowia w niezbędne środki lokomocji.

Ambulanse, a także motocykle służą one ratowaniu ludzkiego życia oraz prowadzeniu działalności na rzecz ochrony zdrowia. Dzięki nim chorzy, niepełnosprawni i starsi, matki ciężarne i noworodki oraz ofiary wypadków, mogą otrzymać konieczną pomoc.

 

Misja i posługa

- Tylko w Afryce według dostępnych danych polscy misjonarze i misjonarki prowadzą obecnie ponad 20 większych szpitali i 30 mniejszych oraz 100 przychodni lekarskich, 10 leprozoriów oraz ok. 20 domów dla chronicznie chorych. W czasie pandemii posługa misjonarzy jest jeszcze bardziej doceniana przez lokalne społeczności. Ci jednak potrzebują naszego wsparcia. Dzięki ambulansom i innym pojazdom w ośrodkach medycznych misjonarze mogą jeszcze owocniej realizować swoją misję- zauważa ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor Miva Polska. - Zakorzeniona w polskiej tradycji pamięć o zmarłych w listopadzie, kazała nam włączyć modlitwę wypominkową za ofiary wypadków drogowych, zmarłych misjonarzy i darczyńców misji oraz ich rodziny. Przez cały listopad w kaplicy Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie trwa modlitwa w ich intencji - tzw. Misyjne Wypominki w Godzinie Bożego Miłosierdzia - dodaje.

Częścią pomocowej akcji „Ratujemy Życie - Misyjny Ambulans”jest kampania „Odblaski Życia” służąca poprawie bezpieczeństwa pieszych poprzez noszenie po zmroku elementów odblaskowych. Dochód z inicjatywy przeznaczony jest również na zakup środków transportu do misyjnych ośrodków zdrowia i szpitali. - Odblaski mogą uratować życie niejednego pieszego, a każda ofiara złożona przy tej okazji - służy ratowaniu życia w kraju misyjnym dzięki ambulansom - przekonuje ksiądz dyrektor.

 

Niezbędne wsparcie

Każdego roku akcja „Ratujemy Życie - Misyjny Ambulans” dedykowana jest konkretnej potrzebie z misji. Jak informuje Miva Polska, prośby napłynęły m.in. z Centrum Zdrowia w Dimako w Kamerunie. Każdego dnia centrum przyjmuje od 50 do 100 pacjentów, miesięcznie ok. 30 porodów. Siostry Karmelitanki od Dzieciątka Jezus, które prowadzą szpital, nie tylko leczą, ale sprawują też opiekę zdrowotną ludności w sześciu sąsiednich wioskach. - Zwracamy się o pomoc w zakupie ambulansu. Brak odpowiedniego pojazdu do transportu chorych i służby na rzecz ochrony zdrowia bardzo utrudnia i ogranicza naszą pracę. Brak samochodu już kilka razy spowodował śmierć albo jeszcze bardziej skomplikował leczenie pacjentów. Tutejsza ludność jest bardzo biedna, a my chcemy pomagać nawet tym, których nie stać na leki - zauważa . Virgilia Bondel, karmelitanka.

Z kolei Gabriela Filonowicz, świecka misjonarka z Peru, zwróciła się z prośbą o zakup łodzi - barki rzecznej, zwanej „pongero”, o długości 20 m i szerokości 3 m, która pomieściłaby całą ekipę kompanii medycznej (15-20 osób). Szpital w Santa Clotilde, nad rzeką Napo w Peru administruje pracę 15 ośrodków zdrowia. Prowadzi też szkołę dla 1,3 tys. uczniów. Przychodnie znajdują się w największych wioskach wzdłuż rzeki Napo i jej dopływie - Curaray, na długości 650 km. W większości tych ośrodków pracuje tylko jeden pielęgniarz, dlatego od wielu lat szpital organizuje wyjazdowe kampanie medyczne we wszystkich 110 wioskach „w okolicy”. - Łódź pełniłaby funkcję „pływającej przychodni”, ale służyłaby też do transportu chorych. Umożliwiłaby nam dotarcie do wszystkich naszych pacjentów, aby zapewnić im podstawową opiekę medyczną. Niestety obecnie nie posiadamy żadnego takiego pojazdu, który umożliwiłby nam organizowanie kampanii, co bardzo mocno odbija się na zdrowiu i życiu naszych pacjentów - apeluje G. Filonowicz.

IZU

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie wystawy


„Amor Deo, Amor Patriae, Amor Familiae. Rzecz o rodzinie Matejków” - to tytuł wystawy, którą można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Ekspozycja jest poświęcona rodzinie, w której urodził się i wychował Jan Matejko, oraz tej, którą sam założył. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Zapłacili daninę krwi


Dokładnie tutaj, gdzie stoi kaplica, Niemcy przelali niewinną krew - powiedział ks. Adam Krasuski, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej, przed - jak zaznaczył - spóźnioną o prawie 80 lat Mszą św. pogrzebową w intencji ofiar pogromu w Gręzówce, jaki miał miejsce 28 i 29 grudnia 1942 r.

PATRONAT "ECHO"


Młodzi o świętym
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą zgłaszać się do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.
więcej »
Profesjonalna bliskość
Tematy związane z odejściem, żałobą, tęsknotą za tymi, których już nie ma pomiędzy nami, w listopadzie - jak w żadnym innym okresie roku - stają się przedmiotem naszej refleksji, tematem rozmów, zadumy. Wpisując się w tę refleksję, zapraszamy do udziału w konferencji pt. „Profesjonalna bliskość: jak zapewnić dobrą opiekę do końca życia”.
więcej »
Orszak św. Mikołaja
W niedzielę 4 grudnia - już po raz dziewiąty - ulicami Lublina przejdzie Orszak św. Mikołaja. Wśród imprez towarzyszących wspomnieniu świętego z Miry są m.in. jarmarki i konkursy.
więcej »
Święta są w Nas
W sobotę 17 grudnia, o 18.00, w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Woli Osowińskiej odbędzie się koncert „Święta są w Nas”.
więcej »
 

POLECAMY


Prorok
„Prorok” to film fabularny o kard. Stefanie Wyszyńskim - prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. W kinach - od 11 listopada!
więcej »
Apologetyka dla wszystkich
Żyjemy w epoce, kiedy na naszych oczach rozpadają się różnego rodzaju oczywistości. W dyskursie publicznym dość często większą rangę nadaje się emocjom niż argumentom, wychodzi na jaw słabość intelektualna ludzi wierzących, nader często niepotrafiących podjąć racjonalny dialog z szukającymi prawdy albo osobami ulegającymi wpływom agresywnych nurtów laickich czy wprost deklarującymi nienawiść do chrześcijaństwa.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, ponieważ jest on przygotowaniem na Boże Narodzenie;

tak, dlatego że w codziennym zabieganiu zapominamy o tym, co jest najważniejsze: Bogu, który przychodzi;

tak, ale jeśli powrócimy do dawnych tradycji, rorat, wieńców adwentowych;

tak, ponieważ inaczej zagubimy sens Bożego Narodzenia;

nie, dla mnie to czas jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR