7 października 2022 r. Imieniny obchodzą: Mirella, Marek, Sergiusz

Pogoda: Siedlce

Numer 40
06-12 października 2022r.

menu

NEWS

W numerze m.in.: jakich księży potrzebuje dziś świat? I o czym nie wolno zapomnieć, będąc odpowiedzialnym za formację kapłanów - w rozmowie z nowym rektorem naszego seminarium.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Region

19 września 2022 r.

Pierwsza autostrada na Lubelszczyźnie

Wojewoda lubelski Lech Sprawka wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na przeszło 14-kilometrowym odcinku autostrady A2 między Sworami i Białą Podlaską (węzeł Cicibór).

To pierwsze z pozwoleń na projektowanym odcinku autostrady między Siedlcami a Białą Podlaską, które pozwala rozpocząć tzw. roboty w trenie. Według wcześniejszych zapowiedzi cały odcinek autostrady na wschód od Warszawy do granicy z Białorusią ma być gotowy do 2025 r.

Co zrobią?

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, etap projektowania odcinka Swory - Biała Podlaska jest już zakończony. Zgodnie z planem pierwszy budowany na Lubelszczyźnie odcinek A2 będzie miał dwujezdniowy przekrój z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod ewentualną budowę trzeciego pasa. Ponadto powstaną miejsca obsługi podróżnych (MOP), obwód drogowy, drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, a także urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wykonawcą tego etapu inwestycji jest firma Polaqua. Umowa na realizację przedsięwzięcia w formule pt. Projektuj i buduj o wartości blisko 470 mln zł została podpisana 1 kwietnia 2021 r. Trasa główną będzie wykonana w technologii bitumicznej i - zgodnie z zawartym kontraktem - ma spełniać najwyższe kryteria i parametry jakościowe, funkcjonalne i eksploatacyjne. Zakończenie inwestycji planowane jest w czwartym kwartale 2024 r.

Na wschód od stolicy

W tej chwili trwają intensywne prace przy budowie ponad 37-kilometrowego odcinka autostrady z Mińska Mazowieckiego do Siedlec. W grudniu 2021 r., po uzyskaniu decyzji (ZRID), zostały przekazane inwestorom place budów na odcinkach Kałuszyn-Groszki i Gręzów-Siedlce Zachód, gdzie powstają m.in. drogi serwisowe, nasypy trasy głównej oraz pierwsze przeprawy przez rzeki. Przy sprawnej realizacji kontraktów kierowcy powinni skorzystać z tych odcinków autostrady jesienią przyszłego roku. Choć - jak podkreślają przedstawiciele GDDKiA - termin może zostać przesunięty, gdyż wykonawcy złożyli roszczenia, w których oczekują wydłużenia czasu niezbędnego do ukończenie inwestycji oraz dodatkowych środków finansowych. W najbliższych dniach powinna być wydana przez wojewodę mazowieckiego także decyzja ZRID dla odcinka autostrady między miejscowościami Groszki i Gręzów. Umowa z wykonawcą tego fragmentu autostrady została podpisana pod koniec stycznia, a termin zakończenia prac planowany jest drugą połowę 2024 r.

W kwietniu 2021 r. podpisane zostały umowy na realizację czterech fragmentów autostrady od Siedlec do Białej Podlaskiej. Dla trzech odcinków, pomiędzy węzłem Siedlce Zachód a miejscowością Swory, trwają postępowania administracyjne w urzędzie wojewódzkim w Warszawie. Jeśli w najbliższych tygodniach zostaną wydane decyzje ZRID, wykonawcy robót będą mogli wejść na plac budowy i zgodnie z przyjętym harmonogramem zakończyć prace do końca 2024 r.

Ostatni z odcinków A2 od węzła Biała Podlaska do granicy państwa z Białorusią (Kukuryki) znajduje się na etapie projektowania i pozyskiwania decyzji umożliwiających realizację robót w terenie. W styczniu został złożony do wojewody lubelskiego wniosek o wydanie decyzji ZRID. Po jego rozpatrzeniu oraz pozyskaniu finansowania, kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji. 

MLS

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymka mężczyzn


2 października pod hasłem „Ojciec - strażnik rodziny” w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbyła się XII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Młodzi o świętym
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą zgłaszać się do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.
więcej »
W rocznicę bitwy
5 października w gminie Stara Kornica odbędą się uroczystości z okazji 76 rocznicy bitwy pod Kiełbaskami.
więcej »
Musica et Sacrum
W niedzielę 16 października, o 19.00, w kościele parafialnym zainaugurowany zostanie Żelechowski Festiwal Muzyczny „Musica et Sacrum”. XXII Dzień Papieski uświetni koncert „Ave Maria”.
więcej »
Cantate Deo
Już po raz piąty Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach organizuje Powiatowy Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo”.
więcej »
 

POLECAMY


Zobacz Anioła
Pisarze, wierni i duchowni Kościoła katolickiego - w miejscach objawień i kultu św. Michała Archanioła - odkrywają tajemnicę pierwszego pośród aniołów światłości. Film w kinach od 29 września!
więcej »
Nie trać czasu!
Kiedy na ekrany kin wchodzi film „Johny”, jednocześnie ukazuje się książka z niepublikowanymi dotąd tekstami ks. Jana Kaczkowskiego.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR