7 października 2022 r. Imieniny obchodzą: Mirella, Marek, Sergiusz

Pogoda: Siedlce

Numer 40
06-12 października 2022r.

menu

NEWS

W numerze m.in.: jakich księży potrzebuje dziś świat? I o czym nie wolno zapomnieć, będąc odpowiedzialnym za formację kapłanów - w rozmowie z nowym rektorem naszego seminarium.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

GRĘBKÓW

9 września 2022 r.

Jubileusz OSP

Na dwa dni, 17 i 18 września, zaplanowano obchody 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Grębkowie. Na pierwszy dzień przewidziano oficjalną część uroczystości, na drugi sportowo-rekreacyjno-kulturalną.

Konnym zaprzęgiem do pożarów

OSP w Grębkowie została założona w 1922 r. Inicjatorami powstania jednostki, jednocześnie tworząc pierwszy zarząd, byli: ks. kan. Stanisław Kawecki, Aleksander Glinka, Marian Boruc, Władysław Urban oraz Stanisław Sasim. W pierwszych latach działalności straży pracy było wiele, bowiem stan zagrożenia pożarowego w tym czasie był bardzo duży. Głównym powodem takiego stanu rzeczy była zwarta zabudowa wsi, którą w ponad 90% tworzyły drewniane budynki kryte słomą, co sprzyjało szybkiemu rozprzestrzenianiu się pożarów. W tym okresie straż wzywana do akcji wyruszała dwoma konnymi zaprzęgami. Na jednym z nich znajdowała się ręczna pompa, która wymagała pracy czterech ratowników. Dodatkowo na wozie mieścił się podstawowy, skromny jak na tamte czasy, sprzęt armatury wodnej. Na drugim wozie transportowano w beczkach niewielki zapas wody.

Pierwsza remiza strażacka powstała w miejscu dzisiejszej biblioteki. Budynek został wybudowany dzięki zaangażowaniu mieszkańców wsi w 1935 r. Okres wojny to ciężka próba sił nie tylko dla żołnierzy walczących o polską suwerenność, ale również dla wszelkiego rodzaju stowarzyszeń, w tym organizacji strażackiej. Jako animatorzy działalności kulturalnej i oświatowej na wsi strażacy byli szczególnie represjonowani przez okupanta. Wielu z nich zostało wcielonych do wojska, wywiezionych na przymusowe roboty do Niemiec lub poniosło śmierć w wyniku akcji zbrojnych. Ci, którzy pozostali na miejscu, prowadzili akcje gaśnicze powstałe najczęściej w wyniku rozgrywających się na terenie Grębkowa i najbliższej okolicy działań wojennych. W latach terroru stalinowskiego członkowie OSP brali udział we wszystkich uroczystościach kościelnych.

W 1958 r. zakupiono pierwszy samochód pożarniczy. W 1980 r. wybudowano strażnicę, a trzy lata później oddano do użytku remizę oraz garaże. W 1985 r. jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 1987 r. z okazji uroczystości 65-lecia jednostki ufundowano sztandar. W 2007 r. pozyskano nowy samochód ratowniczo-gaśniczy marki Mercedes.

 

Animatorzy życia kulturalnego

Obecnie jednostka liczy 52 druhów czynnych oraz dziesięciu honorowych. - Organizacje strażackie na terenie całego kraju - oprócz swej podstawowej działalności związanej z ochroną przeciwpożarową - zawsze były i są nadal inicjatorami rozwoju życia kulturalnego na wsi. Tak też jest w przypadku naszej jednostki - podkreśla Andrzej Kąca, prezes OSP Grębków. - Miejscowi druhowie wzbogacają swym udziałem uroczystości świeckie i kościelne. Są obecni podczas czuwania przy Grobie Pańskim oraz biorą udział w procesjach. Aktywnie uczestniczą w życiu społecznym okolicy. Nigdy nie może ich zabraknąć podczas uroczystości patriotycznych i kulturalnych, takich jak Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada, pikniki, festyn z okazji Dnia Dziecka, dożynki parafialne czy akcja popularyzująca czytelnictwo „Cała Polska czyta dzieciom” - wylicza A. Kąca.

Oprócz wozów bojowych na wyposażeniu jednostki znajdują się sprzęty z zakresu ratownictwa drogowego, technicznego oraz wodnego. - Bez wątpienia można stwierdzić, że wyposażenie OSP Grębków w niczym nie odbiega od wyposażenia państwowych straży pożarnych - zaznacza prezes.

 

Samochód, medale i odznaczenia

Uroczystości jubileuszowe zainauguruje Msza św. odprawiona w sobotę, 17 września, o 11.00, w kościele pw. św. Bartłomieja w intencji strażaków ochotników. Dalsza część uroczystości odbędzie się na placu przed strażnicą, gdzie nastąpi poświęcenie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego, wręczenie medali i odznaczeń.

Dzień później organizatorzy obchodów zapraszają na plac przy ul. Północnej, gdzie o 14.00 zacznie się część artystyczna. Na scenie wystąpią dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grębkowie oraz zespoły: Stara Kuźnia, Góralska Hora oraz gwiazda wieczoru - Mr. Max & Casandra. Tego dnia odbędą się pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej. Swoje stoiska wystawią m.in.: Nadleśnictwo Siedlce, wojska obrony terytorialnej, PSP w Węgrowie czy KRUS. Nie zapomniano także o najmłodszych uczestnikach imprezy, na których będą czekały dmuchańce, animacje i konkursy z nagrodami. Z kolei lokalne koła gospodyń wiejskich przygotują potrawy regionalne, których będzie można skosztować podczas imprezy.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymka mężczyzn


2 października pod hasłem „Ojciec - strażnik rodziny” w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbyła się XII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Młodzi o świętym
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą zgłaszać się do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.
więcej »
W rocznicę bitwy
5 października w gminie Stara Kornica odbędą się uroczystości z okazji 76 rocznicy bitwy pod Kiełbaskami.
więcej »
Musica et Sacrum
W niedzielę 16 października, o 19.00, w kościele parafialnym zainaugurowany zostanie Żelechowski Festiwal Muzyczny „Musica et Sacrum”. XXII Dzień Papieski uświetni koncert „Ave Maria”.
więcej »
Cantate Deo
Już po raz piąty Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach organizuje Powiatowy Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo”.
więcej »
 

POLECAMY


Zobacz Anioła
Pisarze, wierni i duchowni Kościoła katolickiego - w miejscach objawień i kultu św. Michała Archanioła - odkrywają tajemnicę pierwszego pośród aniołów światłości. Film w kinach od 29 września!
więcej »
Nie trać czasu!
Kiedy na ekrany kin wchodzi film „Johny”, jednocześnie ukazuje się książka z niepublikowanymi dotąd tekstami ks. Jana Kaczkowskiego.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR