7 października 2022 r. Imieniny obchodzą: Mirella, Marek, Sergiusz

Pogoda: Siedlce

Numer 40
06-12 października 2022r.

menu

NEWS

W numerze m.in.: jakich księży potrzebuje dziś świat? I o czym nie wolno zapomnieć, będąc odpowiedzialnym za formację kapłanów - w rozmowie z nowym rektorem naszego seminarium.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Powiat parczewski

16 sierpnia 2022 r.

Upamiętnili rodaka

7 sierpnia z inicjatywy Stowarzyszenia na rzecz Wspierania i Rozwoju Wsi Lubelskiej na placu przy szkole w Zaliszczu w gm. Podedwórze miał miejsce piknik patriotyczny poświęcony pamięci mjr. Ludwika Kraszewskiego.

Urodzony w 1916 r. w Zaliszczu L. Kraszewski był m.in. pilotem słynnych Dywizjonów 302 i 303. W 1923 r. rodzina Kraszewskich przeniosła się do wsi Puchowa Góra, nieopodal Jabłonia. Naukę w szkole powszechnej rozpoczął we wsi Zaliszcze, a skończył w Jabłoniu. W 1938 r. zdał maturę w gimnazjum im. Józefa I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. Następnie trafił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Warszawie. Po kampanii wrześniowej 1939 r. przez Rumunię, Bułgarię i Liban przedostał się do Francji. Trafił do stacji zbornej lotnictwa w Lyon-Bron. Po kapitulacji Francji znalazł się w Anglii. We wrześniu 1942 r. otrzymał przydział do 303 Dywizjonu Myśliwskiego im. T. Kościuszki. 21 czerwca 1944 r. w trakcie lotu patrolowego jego samolot został zestrzelony nad terytorium wroga. Następnie jako pilot służył m.in. w Dywizjonie 302, który obok Dywizjonu 300, 301 i 303, brał udział w bitwie o Wielką Brytanię. Pod koniec września 1945 r. skończył służbę w dywizjonie i został skierowany do bazy w Blackpool. Po zakończeniu służby wojskowej rozpoczął naukę w Royal Technical College w Glasgow. Studia uwieńczył tytułem inżyniera-mechanika. Następnie wyjechał do Ontario. Po kilku latach przeniósł się do Oakville, gdzie zmarł 21 stycznia 2012 r. Niedzielne uroczystości zainaugurowała Msza św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu-Podedwórzu, której przewodniczył kapelan wojskowy ks. Sławomir Bylina. Po Eucharystii zebrani udali się na plac przed szkołą w Zaliszczu, gdzie miała miejsce główna część wydarzenia. Po przemówieniach prelegentów: historyka i pasjonat lotnictwa dr. Tomasza Demidowicza oraz konserwatora zbiorów falerystycznych Łazienek Królewskich Pawła Mełgiesia wręczono nagrody laureatom konkursów historycznego i plastycznego. Na scenie zaprezentowały się chór z Dorohuczy oraz grupa cyrkowa Mali Wytrwali. Niedzielne spotkanie zakończyła projekcja filmu o dawnym uczniu Szkoły Powszechnej w Zaliszczu.

MLS

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymka mężczyzn


2 października pod hasłem „Ojciec - strażnik rodziny” w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbyła się XII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Młodzi o świętym
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą zgłaszać się do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.
więcej »
W rocznicę bitwy
5 października w gminie Stara Kornica odbędą się uroczystości z okazji 76 rocznicy bitwy pod Kiełbaskami.
więcej »
Musica et Sacrum
W niedzielę 16 października, o 19.00, w kościele parafialnym zainaugurowany zostanie Żelechowski Festiwal Muzyczny „Musica et Sacrum”. XXII Dzień Papieski uświetni koncert „Ave Maria”.
więcej »
Cantate Deo
Już po raz piąty Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach organizuje Powiatowy Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Deo”.
więcej »
 

POLECAMY


Zobacz Anioła
Pisarze, wierni i duchowni Kościoła katolickiego - w miejscach objawień i kultu św. Michała Archanioła - odkrywają tajemnicę pierwszego pośród aniołów światłości. Film w kinach od 29 września!
więcej »
Nie trać czasu!
Kiedy na ekrany kin wchodzi film „Johny”, jednocześnie ukazuje się książka z niepublikowanymi dotąd tekstami ks. Jana Kaczkowskiego.
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR