18 czerwca 2021 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek

Pogoda: Siedlce

Numer 24
17-23 czerwca 2021r.

menu

NEWS

Porzucenie Kościoła to najdramatyczniej-sza decyzja życia. Jak ratować wiarę tych, którzy myślą o apostazji?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Miasto w fotografii

3 marca 2010 r.

Na zawsze radziwiłłowska


fot. AWAW

12 lutego w Muzeum Południowego Podlasia otwarto wystawę fotograficzną poświęconą najsłynniejszym zabytkom miasta. Ekspozycja „Biała Radziwiłłowska - Biała Podlaska” jest dziełem fotografa Jarosława Domańskiego.

Na wystawie znalazły się fotografie przedstawiające najsłynniejsze obiekty Białej Podlaskiej, jak również eksponaty prezentowane tylko w katalogach i przechowywane w muzealnych magazynach. Ekspozycja zawiera też zdjęcia obrazów zdobiących boczne ołtarze bialskich kościołów. Niektóre fotografie zostały zreprodukowane na płótnie (Matka Boża z Dzieciątkiem - zwana „Bialską”, „Męczeństwo św. Jozafata” Józefa Simmlera).

Przychodząc do muzeum, mamy również okazję obejrzeć zdjęcia przedstawiające radziwiłłowskie ornaty. Kunsztownie utkane szaty liturgiczne powstały w tutejszej manufakturze. Możemy podziwiać ponadto zabytkowe monstrancje i freski z wieżyczki wschodniej - jedynej pozostałości po zamku radziwiłłowskim, bardzo dobrze zachowanej i… niedostępnej dla zwiedzających.

W fotograficznej podróży po mieście autor nie pominął najstarszych świątyń. Pokazał nawy barokowego kościoła św. Antoniego i pobazyliańskiego - pw. Narodzenia NMP. Nie mogło zabraknąć też kaplicy radziwiłłowskiej znajdującej się w kościele św. Anny. J. Domański pokazał również urok eklektycznych kamieniczek i najstarsze pomniki zachowane na bialskim cmentarzu. Nie zabrakło posągów świętych oraz ludzi, którzy z Białą związali swoje życie.

Wystawę otwiera reprodukcja jednego z najstarszych zdjęć przedstawiających pałac Radziwiłłów. Uzupełnieniem ekspozycji są fotografie kościoła i krypty w Nieświeżu, który był kolebką tego magnackiego rodu. Tam zostali pochowani ci, którzy władali Białą Podlaską.

Dzięki tej wystawie wielu bialczan inaczej spojrzy na swoje miasto. Czasy Radziwiłłów minęły, ale zostały po nich fragmenty zespołu pałacowego oraz piękne świątynie. Magnaci nadali miastu niepowtarzalny charakter i piękno. Nie na darmo przez wieki zwano je więc Białą Radziwiłłowską…


MOIM ZDANIEM

Małgorzata Nikowska - dyrektor Muzeum Południowego Podlasia

Jarosław Domański jest autorem albumu fotograficznego „Biała Podlaska - kolory naszego miasta”. Planuje wydanie publikacji ukazującej najciekawsze miejsca miasta. Podczas jednej z rozmów zaproponowałam mu, żeby, zanim wyda kolejny album, pokazał swoje fotografie na wystawie w naszym muzeum. J. Domański potraktował miasto z ogromną miłością, zatroszczył się nawet o jego „lifting”. Zwiedzając wystawę, mamy możliwość obejrzenia zabytków z najlepszego punktu oglądu i w najkorzystniejszym świetle. Pracy artysty przyświeca motto: „Każda fotografia, zarówno studyjna, jak i plenerowa, musi zawierać nie tylko istotną treść, ale także wykreowany światłem klimat oraz nastrój”. Ekspozycja „Biała Radziwiłłowska - Biała Podlaska” to świetna propozycja na nadchodzącą wiosnę.

Agnieszka Wawryniuk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezja ma nowych kapłanów


W sobotę 12 czerwca bp Kazimierz Gurda udzielił święceń prezbiteratu dziewięciu diakonom. Uroczystą Mszę św. wraz z biskupem koncelebrowali: ks. kan. Piotr Paćkowski - rektor Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji, oraz ks. Maciej Majek - ojciec duchowny kleryków. Nowi księża diecezji siedleckiej to: ks. Damian Gadamer z par. pw. św. Jadwigi w Mokobodach, ks. Adrian Gendek z par. pw. św. Józefa w Trąbkach, ks. Grzegorz Góraj z par. Najświętszego Zbawiciela w Rykach, ks. Paweł Konieczny z par. Trójcy Przenajświętszej w Staninie, ks. Patryk Krzymowski z par. pw. św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim, ks. Adrian Kubak z par. Świętej Rodziny w Sobolewie, ks. Łukasz Kwasowiec z par. pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podl., ks. Kacper Osak z par. Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim, ks. Robert Piegdoń z par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie.

FOTOGALERIA

Święcenia diakonatu


Wypełniając chętnie wolę Bożą, w duchu miłości służcie z radością Bogu i ludziom - mówił bp Grzegorz Suchodolski w homilii podczas święceń diakonatu. Święcenia diakonatu przyjęli trzej alumni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej: Mateusz Pasek z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zarzeczu Łukowskim, Bartosz Švăbik z parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach oraz Jakub Wąsowski z parafii św. Jana Chrzciciela w Parczewie.

PATRONAT "ECHO"


...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
41 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę
W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła ogłoszone zostały tegoroczne logo oraz plakat pielgrzymkowy. Pątnikom towarzyszyć będzie w tym roku hasło: „Z wiarą i męstwem” - nawiązujące do bohaterskiej postawy Męczenników Podlaskich, którzy z oddaniem bronili wiary katolickiej.
więcej »
Charytatywna gra krajoznawcza
20 czerwca, między 10.00 a 18.00, na ulicach Siedlec i w okolicach odbędzie się Charytatywna Rowerowa Gra Krajoznawcza „Jednośladem powstań śladem”. Jest to kolejna akcja w ramach kampanii #małysprzętWIELKAPOMOC, w ramach której Fundacja Le Natiga zbiera pieniądze na mobilne USG.
więcej »
 

POLECAMY


Po pierwsze miłość
Przyjaźń, zakochanie, narzeczeństwo, małżeństwo, rodzicielstwo - większość z nas choć raz doświadczyła którejś z tych rzeczywistości.
więcej »
Nadzieja i ocalenie
W tym roku będziemy świętować wielkie jubileusze poświęcone Sercu Jezusowemu. Sto lat temu, 3 czerwca 1921 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, biskupi dokonali aktu poświęcenia ojczyzny Najświętszemu Sercu Jezusa.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR