2 lipca 2022 r. Imieniny obchodzą: Jagoda, Urban, Otton

Pogoda: Siedlce

Numer 26
30-06 lipca 2022r.

menu

NEWS

W numerze specjalny dodatek edukacyjny: Ucz się, studiuj i pracuj!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Miasto w fotografii

3 marca 2010 r.

Na zawsze radziwiłłowska


fot. AWAW

12 lutego w Muzeum Południowego Podlasia otwarto wystawę fotograficzną poświęconą najsłynniejszym zabytkom miasta. Ekspozycja „Biała Radziwiłłowska - Biała Podlaska” jest dziełem fotografa Jarosława Domańskiego.

Na wystawie znalazły się fotografie przedstawiające najsłynniejsze obiekty Białej Podlaskiej, jak również eksponaty prezentowane tylko w katalogach i przechowywane w muzealnych magazynach. Ekspozycja zawiera też zdjęcia obrazów zdobiących boczne ołtarze bialskich kościołów. Niektóre fotografie zostały zreprodukowane na płótnie (Matka Boża z Dzieciątkiem - zwana „Bialską”, „Męczeństwo św. Jozafata” Józefa Simmlera).

Przychodząc do muzeum, mamy również okazję obejrzeć zdjęcia przedstawiające radziwiłłowskie ornaty. Kunsztownie utkane szaty liturgiczne powstały w tutejszej manufakturze. Możemy podziwiać ponadto zabytkowe monstrancje i freski z wieżyczki wschodniej - jedynej pozostałości po zamku radziwiłłowskim, bardzo dobrze zachowanej i… niedostępnej dla zwiedzających.

W fotograficznej podróży po mieście autor nie pominął najstarszych świątyń. Pokazał nawy barokowego kościoła św. Antoniego i pobazyliańskiego - pw. Narodzenia NMP. Nie mogło zabraknąć też kaplicy radziwiłłowskiej znajdującej się w kościele św. Anny. J. Domański pokazał również urok eklektycznych kamieniczek i najstarsze pomniki zachowane na bialskim cmentarzu. Nie zabrakło posągów świętych oraz ludzi, którzy z Białą związali swoje życie.

Wystawę otwiera reprodukcja jednego z najstarszych zdjęć przedstawiających pałac Radziwiłłów. Uzupełnieniem ekspozycji są fotografie kościoła i krypty w Nieświeżu, który był kolebką tego magnackiego rodu. Tam zostali pochowani ci, którzy władali Białą Podlaską.

Dzięki tej wystawie wielu bialczan inaczej spojrzy na swoje miasto. Czasy Radziwiłłów minęły, ale zostały po nich fragmenty zespołu pałacowego oraz piękne świątynie. Magnaci nadali miastu niepowtarzalny charakter i piękno. Nie na darmo przez wieki zwano je więc Białą Radziwiłłowską…


MOIM ZDANIEM

Małgorzata Nikowska - dyrektor Muzeum Południowego Podlasia

Jarosław Domański jest autorem albumu fotograficznego „Biała Podlaska - kolory naszego miasta”. Planuje wydanie publikacji ukazującej najciekawsze miejsca miasta. Podczas jednej z rozmów zaproponowałam mu, żeby, zanim wyda kolejny album, pokazał swoje fotografie na wystawie w naszym muzeum. J. Domański potraktował miasto z ogromną miłością, zatroszczył się nawet o jego „lifting”. Zwiedzając wystawę, mamy możliwość obejrzenia zabytków z najlepszego punktu oglądu i w najkorzystniejszym świetle. Pracy artysty przyświeca motto: „Każda fotografia, zarówno studyjna, jak i plenerowa, musi zawierać nie tylko istotną treść, ale także wykreowany światłem klimat oraz nastrój”. Ekspozycja „Biała Radziwiłłowska - Biała Podlaska” to świetna propozycja na nadchodzącą wiosnę.

Agnieszka Wawryniuk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


17 czerwca - pod hasłem „CarloStrada” - rozpoczęło się w Woli Gułowskiej Jerycho Młodych. Temat wiodący dwudniowego spotkania brzmiał: „Eucharystia - moja droga do nieba”. W programie tegorocznego Jerycha były: wspólna modlitwa i integracja, konferencje i panele dyskusyjne, a także świadectwa współczesnych influencerów i atrakcyjne koncerty. fot. Podlasie24]

PATRONAT "ECHO"


Z ludowym akcentem
Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach rozpoczął realizację projektu „ Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga”. Inicjatywa ruszyła 5 czerwca i potrwa do 10 lipca.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Chorych
Zapraszamy do udziału w uroczystości odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Kodeńskiej oraz Diecezjalnej Pielgrzymce Chorych do kodeńskiego sanktuarium, które odbędę się 2 lipca.
więcej »
 

POLECAMY


Z sensacją w tle - kompendium wiedzy o świętych
Uzdrawiali chorych, wskrzeszali umarłych, wypędzali złe duchy, rozmnażali pokarmy. Otrzymywali od Boga dar inedii - przez wiele lat żywili się jedynie samą hostią. Doznawali mistycznego przebicia serca czy łaski stygmatów. Leczyli dusze i ciała.
więcej »
 

SONDA

 

Wakacje - odpoczynek od Kościoła?

kto ma żywą więź z Bogiem, nie zaniedba modlitwy także podczas wakacyjnych wyjazdów, urlopu itp.;

to zależy od tego, czy jesteśmy naprawdę wierzący czy tylko praktykujący;

czas wakacji to - po dobie pandemii - czas ożywienia wspólnot i ruchów parafialnych;

odpoczynkiem od chodzenia do kościoła była pandemia, teraz czas nadrabiania duchowych zaległości;

nie mam zdania.LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR