19 sierpnia 2022 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
18-24 sierpnia 2022r.

menu

NEWS

W sobotę 27 sierpnia odbędzie się doroczna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca Diecezji Siedleckiej do Leśnej Podlaskiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rozważanie do Ewangelii

31 lipca 2022 r.

Być bogatym przed Bogiem

Dzisiejsza Ewangelia mówiąca o podziale majątku i opisująca historię nieroztropnego bogacza pokazuje nam stosunek Jezusa do gromadzenia dóbr materialnych.

Jezus przestrzega swoich uczniów - tak samo jak i każdego z nas słuchających dziś Jego słów - przed niebezpieczeństwem chciwości w nadmiernym gromadzeniu rzeczy: „Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś ma wszystkiego w nadmiarze, to życie jego nie zależy od jego mienia”. Z Jezusowej lekcji wnioskujemy, że chciwością kieruje się zarówno ten, który nie chce się podzielić spadkiem, jak też i jego brat, który dopomina się swojej części po ojcu.

Aby jeszcze lepiej zilustrować to zagrożenie, jakim jest chciwość, Jezus opowiada przypowieść o pewnym właścicielu wielkiego majątku. Jest on bogatym rolnikiem, ponieważ posiada żyzną ziemię wydającą obfite plony. Ta obfitość w pewnym momencie staje się dla niego problemem - nie ma bowiem gdzie pomieścić swoich zbiorów. W swojej zaradności burzy stare spichlerze i buduje nowe, snując przy tym pełne próżności plany na przyszłość: „powiem sobie - masz wielkie dobra na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj”. W tej beztrosce i zarazem hedonizmie pycha zaślepia go całkowicie. Ogarnięty pragnieniem posiadania i używania, ów człowiek swoją pewność opiera na własnym bogactwie. Jednakże w jego rozważaniach o życiu nie ma żadnego odniesienia do Boga. Nie jest mu On już potrzebny, bo do czego? Nie ma też mowy o tym, aby posiadane bogactwo wykorzystać dla dobra duchowego innych - liczy się tylko on i jego majątek. A jednak w chwili śmierci - choć pewnej dla wszystkich, to nieraz tak niespodziewanej - nic z nagromadzonych dóbr materialnych nie zagwarantuje mu wejścia do Królestwa Bożego, czyli do życia wiecznego. Stąd Jezus nazywa go „głupcem”!

Być bogatym przed Bogiem nie oznacza posiadać kilka domów i samochodów, pełnego portfela czy odpowiednio wysokiej sumy na koncie w banku. Na tyle jestem bogaty przed Bogiem, na ile potrafię podzielić się tym, co nagromadziłem, i dzięki posiadanym dobrom materialnym pozyskać dla siebie i innych wiecznie trwałe dobra duchowe. Problemem nie są pieniądze same w sobie, lecz nadmierne przywiązanie do nich i w nich pokładanie nadziei.

W uszach i w sercu ciągle brzmią mi słowa Pana Jezusa: „Troszczcie się wpierw o Królestwo Boże i Jego sprawiedliwość, a wszystko inne będzie wam dodane” (Mt 6,33). Jakże często te słowa zrealizowały się w moim życiu! Spróbuj zaufać Bogu, a one będę się spełniać także i w Twoim.

KS. MARIUSZ ŚWIDER

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 

fot. Archiwum EK
 

fot. arch. Epitafium Kraków
 

fot. Archiwum EK
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Dobrze, że jesteście


Sierpniowy odpust ku czci Wniebowzięcia Matki Bożej zgromadził w sanktuarium tysiące pielgrzymów. Takich tłumów nie było tu od kilku ostatnich lat. Obchody jak zwykle rozpoczęły się już 14 sierpnia. Tego dnia, późnym popołudniem, ojcowie oblaci tradycyjnie witali pielgrzymki piesze.

PATRONAT "ECHO"


Hosanna Festiwal
Utalentowane zespoły i soliści muzyki chrześcijańskiej na siedleckiej scenie zagoszczą już po raz 29. Termin zgłoszeń do tegorocznej edycji muzycznego święta mija 28 sierpnia.
więcej »
Regionalne dania i rękodzieło
Tradycyjny korowód ze żniwnymi wieńcami będzie centralnym punktem gminnych dożynek, które odbędą się 21 sierpnia na boisku w Starym Zadybiu.
więcej »
Podziękują za plony
Tegoroczne święto plonów gminy Zbuczyn odbędzie się 21 sierpnia w Krzesku Królowej-Niwie. Dożynki w tej miejscowości mają ponad 100-letnią tradycję.
więcej »
Zaproszenie na dożynki
W niedzielę 21 sierpnia odbędą się dożynki gminy Mokobody. Święto plonów rozpocznie o 11.30 Msza św. dziękczynna odprawiona w miejscowym kościele.
więcej »
Zaproszenie na Dożynki Diecezjalne
W czwartek 8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowkiej odbędzie się diecezjalne dziękczynienie za Boże dary naszych pól.
więcej »
Randka małżonków i narzeczonych
Proboszcz parafii Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej ks. kan. Marian Daniluk oraz działająca przy niej wspólnota Domowy Kościół - gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie organizują 10 września randkę małżonków i narzeczonych „Muzyka piękna jak nasza miłość - wyjątkowa randka małżonków i narzeczonych”.
więcej »
 

POLECAMY


Pod Jej opieką
Królowa Polski nie jest Polką. Nie jest też Niemką, Francuzką, Włoszką czy Amerykanką. Nie pochodzi z żadnej z arystokratycznych rodzin europejskich. Jest Żydówką, skromną dziewczyną z Ziemi Świętej. A mimo to jest najbardziej wpływową kobietą wszech czasów.
więcej »
Pierwsza odsłona Festiwalu Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej
21 sierpnia w kościele Przemienienia Pańskiego wystąpi z koncertem organowym Johannes Skudlik. Artysta zaprezentuje się w ramach pierwszej edycji Festiwalu Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej.
więcej »
 

SONDA

 

Po co pielgrzymujemy?

aby uprosić cud uzdrowienia, nawrócenia itp.;

z wdzięczności za otrzymane łaski;

po duchową podbudowę;

aby wyrazić swoją wierność Panu Bogu;

w dzisiejszym świecie chaosu pielgrzymowanie jest okazją do złapania dystansu.LITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR