19 maja 2022 r. Imieniny obchodzą: Mikołaj, Piotr, Urban

Pogoda: Siedlce

Numer 20
19-25 maja 2022r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze ECHA m.in.: czy przeciętny Polak powinien się martwić, że zostanie odcięty od gazu? * Bycie matką chrześcijanką to specjalne powołanie od Pana Boga. Jak je wypełnić? * Czy powtórzy się historia z 39 r., gdy Polska została oszukana przez swoich sojuszników?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rozważanie do Ewangelii

8 maja 2022 r.

Chrystus - Pasterz i Baranek

Jednym z najważniejszych motywów ST jest idea królowania Bożego. Biblia ukazuje Pana jako najwyższego króla, którego władanie obejmuje nie tylko cały świat i niebiosa, ale także jest skierowane na konkretny lud - Naród Wybrany.

Boże królowanie względem wybranego Izraela objawia się zaś nie jako brutalna tyrania, lecz troskliwa opieka sprawowana nad ludźmi. Bóg jako król troszczy się o swój naród niczym pasterz o swoją trzodę - jest to jedna z najpiękniejszych idei biblijnych. Dziś przeżywamy w Kościele Niedzielę Dobrego Pasterza. Wierzymy, że Jezus Chrystus, Zmartwychwstały Pan, jest naszym Pasterzem, który wiedzie nas na „zielone pastwiska” i daje odpoczynek duszy „nad płynącą wodą”. Chrystusowymi pastwiskami jest Jego łaska, zaś żywą wodą DuchŚwięty, którego Pan rozlewa w naszych sercach.

Nowy Testament wprowadza dużą nowość w pojmowanie Bożego królowania i pasterzowania. Jezus jest bowiem nie tylko Pasterzem, ale także Barakiem, który złożył się za nas w ofierze. Św. Jan apostoł w Apokalipsie opisuje wizję nieba. Widzi w nim tron Boga oraz Baranka „jakby zabitego”, w którego krwi obmyli swe szaty wszyscy zbawieni. Tym chwalebnym Barankiem jest zasiadający po prawicy Ojca Chrystus - ten sam Chrystus, który samego siebie nazywa Dobrym Pasterzem.

Pan Jezus uczy nas, że jesteśmy Jego owcami, dlatego też znamy Jego głos i jesteśmy wezwani, by iść za Nim. Dodatkowo zapewnia, że zna nas - swoje owce, każdego z osobna i po imieniu. Jest On bowiem wyjątkowym Pasterzem, który sam jako pierwszy należy do stada. Mamy Pasterza innego niż wszyscy ziemscy królowie i władcy - nasz Pasterz jest bowiem Barankiem. Jest to tajemnica potęgi i uniżenia Boga, który jako Wszechmogący stał się dla nas małym i ubogim. Pasterz stał się Barankiem prowadzonym na zabicie, by owce mogły w Jego krwi znaleźć odkupienie.

Różne sytuacje życiowe sprawiają, że czasami tracimy poczucie bliskości Boga. Może wydawać się, że Bóg jest od nas daleko i w ogóle nie interesuje się naszymi problemami. Trudno zaufać Panu Bogu, gdy przez głowę przechodzą myśli, że nie jest On wcale dobry, skoro pozwala na zło i cierpienie. Słowo Boże zaprasza nas dzisiaj, byśmy na nowo zaufali Panu - naszemu Dobremu Pasterzowi i Barankowi. On zna nas swoje owce po imieniu, On odkupił nas swoją drogocenną krwią. Tylko w Nim jest nasze życie.

KS. KAMIL DUSZEK

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z modlitwą o pokój


14 maja w Loretto koło Wyszkowa zgromadzili się uczestnicy XIII Pielgrzymki czytelników „Różańca” i członków Rodziny Loretańskiej. W modlitewnym spotkaniu udział wzięło ok. 1,5 tys. wiernych. [fot. Robert Sobkowicz]

PATRONAT "ECHO"


VII Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już 29 maja w sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej spotkają się uczestniczki dorocznej Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet organizowanej przez duszpasterstwo rodzin diecezji siedleckiej.
więcej »
Marsz dla Życia i Rodziny
W niedzielę 5 czerwca Mszą św. sprawowaną o 16.00 pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w siedleckiej katedrze rozpocznie się Marsz dla Życia i Rodziny.
więcej »
Jerycho Młodych
„CarloStrada” - to hasło tegorocznego Jerycha Młodych. Spotkanie poświęcane tematowi: „Eucharystia - moja droga do nieba” odbędzie się w weekend 17-18 czerwca w Woli Gułowskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Inspiracje do Różańca
Na czym polega sztuka modlitwy różańcowej? „Na uczeniu się Chrystusa pośród doświadczeń życia” - wyjaśnia we wstępie do rozważań „Cały Twój” Tomasz Grabowski OP.
więcej »
Maryja wprowadzająca pokój
Czego Maryja chce dla swoich dzieci? Jaka jest treść Jej współczesnych objawień? I czy zapowiadany przez Nią koniec czasu właśnie nadchodzi?
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy się mi z wiosną i polnymi kapliczkami

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

maj to miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR