19 maja 2022 r. Imieniny obchodzą: Mikołaj, Piotr, Urban

Pogoda: Siedlce

Numer 20
19-25 maja 2022r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze ECHA m.in.: czy przeciętny Polak powinien się martwić, że zostanie odcięty od gazu? * Bycie matką chrześcijanką to specjalne powołanie od Pana Boga. Jak je wypełnić? * Czy powtórzy się historia z 39 r., gdy Polska została oszukana przez swoich sojuszników?

STRONA GŁÓWNA



Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Dyskusja o studium

7 maja 2022 r.

Koniec sporu?

Nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zostało uchwalone przez radnych gminy Siedlce. - To pozwoli nam przezwyciężyć impas związany ze sporem z wojewodą - tłumaczył Mikołaj Walo.

- Co prawda zdecydowana większość wniesionych uwag nie została ujęta, o co pewnie mieszkańcy będą źli, ale nie było innego wyjścia - dodał radny.

Sprawa została podjęta na sesji, która odbyła się pod koniec marca. Uchwałę o nowym dokumencie planistycznym - przyjętą 12 głosami „za”, przy trzech wstrzymujących się - poprzedziło głosowanie nad serią uwag zgłoszonych przez mieszkańców do nowego studium, a rozpatrzonych negatywnie przez wójta Henryka Brodowskiego. Radni również je odrzucili. Nie było innej możliwości. Dlaczego?

- Studium uchwalone w 2019 r. po pewnym czasie zostało podważone przez nadzór prawny wojewody mazowieckiego. Organ ten orzekł, że w sposób wadliwy został przygotowany bilans terenu. A konkretnie - zakwestionowano ilość terenów wskazanych pod zabudowę mieszkaniową jako zbyt dużą w stosunku do liczby mieszkańców - tłumaczył projektant studium dr Piotr Fogel, dodając, iż wcześniej gmina, opracowując studia, dosyć swobodnie kształtowała politykę przestrzenną w tym zakresie. Mówiąc krótko: uwzględniała wnioski i oczekiwania mieszkańców o zmianę przeznaczenia terenów na cele zabudowy najczęściej mieszkaniowej. Przepisy się jednak zmieniły, wojewoda skierował sprawę do sądu, a ten przyznał temu organowi rację. Gmina znalazła się w dosyć skomplikowanej sytuacji prawnej. - By rozwiązać problem, przystąpiliśmy do opracowania nowego studium z dobrze przygotowanym bilansem terenu i uwzględnionymi nowymi uwarunkowaniami, które rzutowały na przeznaczenie terenu, m.in. chodzi o autostradę - wyjaśniał.

Więcej w bieżącym wydaniu ECHA. 

IZU

Powrót

STRONA GŁÓWNA



Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z modlitwą o pokój


14 maja w Loretto koło Wyszkowa zgromadzili się uczestnicy XIII Pielgrzymki czytelników „Różańca” i członków Rodziny Loretańskiej. W modlitewnym spotkaniu udział wzięło ok. 1,5 tys. wiernych. [fot. Robert Sobkowicz]

PATRONAT "ECHO"


VII Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Już 29 maja w sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej spotkają się uczestniczki dorocznej Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet organizowanej przez duszpasterstwo rodzin diecezji siedleckiej.
więcej »
Marsz dla Życia i Rodziny
W niedzielę 5 czerwca Mszą św. sprawowaną o 16.00 pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w siedleckiej katedrze rozpocznie się Marsz dla Życia i Rodziny.
więcej »
Jerycho Młodych
„CarloStrada” - to hasło tegorocznego Jerycha Młodych. Spotkanie poświęcane tematowi: „Eucharystia - moja droga do nieba” odbędzie się w weekend 17-18 czerwca w Woli Gułowskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Inspiracje do Różańca
Na czym polega sztuka modlitwy różańcowej? „Na uczeniu się Chrystusa pośród doświadczeń życia” - wyjaśnia we wstępie do rozważań „Cały Twój” Tomasz Grabowski OP.
więcej »
Maryja wprowadzająca pokój
Czego Maryja chce dla swoich dzieci? Jaka jest treść Jej współczesnych objawień? I czy zapowiadany przez Nią koniec czasu właśnie nadchodzi?
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy się mi z wiosną i polnymi kapliczkami

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

maj to miesiąc jak każdy inny



LITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR