21 października 2021 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
21-27 października 2021r.

menu

NEWS

Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy - to hasło Światowego Dnia Misyjnego przypadającego 24 października. W jaki sposób możemy wspierać misje i misjonarzy?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Felieton posła Sławomira Skwarka

14 października 2021 r.

Kleeberczycy

5 października 1939r. przybył do stolicy Polski - Warszawy - Adolf Hitler, aby podczas uroczystej wojskowej defilady przyjąć hołd od swojej armii.

W tym samym czasie, w dniach 2-5 października, pod Kockiem, Serokomlą i Wolą Gułowską Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie”, dowodzona przez gen. Franciszka Kleeberga, stoczyła zwycięską bitwę. To był legendarny ostatni bój, ostatniej regularnej jednostki polskiej walczącej w trakcie wojny obronnej 1939 r. Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” pokonała wojska Wehrmachtu - 13 DPZmot. Jednak z powodu braku amunicji ostatecznie musiała się poddać. Ostatni rozkaz generała brzmiał: „Przywilejem dowódcy jest brać odpowiedzialność na siebie. Dziś biorę ją w tej najcięższej chwili - każąc zaprzestać dalszej bezcelowej walki, by nie przelewać krwi żołnierskiej nadaremnie. Dziękuję Wam za Wasze męstwo i Waszą karność, wiem, że staniecie, gdy będziecie potrzebni. Jeszcze Polska nie zginęła. I nie zginie”. Rozkaz - napisany 5 października w chłopskiej chacie w miejscowości Hordzieżka - nie dotarł do 3 Pułku Strzelców Konnych, który następnego już dnia około 3.00 stoczył potyczkę w miejscowości Kalinowy Dół. Na terenie dzisiejszej gminy Adamów polegli ostatni żołnierze II Rzeczypospolitej, w tym rtm. Witold Wasiutyński. To symboliczny koniec, który stał się początkiem walk o odzyskanie niepodległości. Tego samego dnia, o 11.00, na dziedzińcu pałacu Jabłonowskich w Kocku gen. F. Kleeberg złożył honorową kapitulację na ręce gen. Wietersheima, dowódcy XIV KZmot. Zakończyła się krwawa pięciotygodniowa wojna obronna. W bitwie zginęło ponad 200 polskich żołnierzy i oficerów.

Kleberczycy spoczywają na wielu cmentarzach Lubelszczyzny i znaczą szlak bojowy. Pamięć o ich bohaterskiej postawie była żywa. 2 października 1960 r. w Woli Gułowskiej oddano do użytku pierwszą szkołę-pomnik, która nosiła imię gen. F. Kleeberga. Dziś jest ich kilka i tworzą swoistą rodzinę. Oprócz szkoły podstawowejw Woli Gułowskiej imię generała lub SGO „Polesie” noszą m.in.: szkoły podstawowe w Kocku, Ząbkach, Jabłoniu, Zespól Szkół Zawodowych w Dęblinie oraz Zespół Szkół Chemicznych w Lublinie. W październiku 1989 r. w obecności m.in. ówczesnego prezydenta PRL Wojciecha Jaruzelskiego(kto jeszcze pamięta, że wybrany był przez Zgromadzenie Narodowe, a wokół wyboru pojawił się ostry spór prawny) i biskupa siedleckiego Jana Mazura został poświęcony i oddany do użytku Dom Kultury - Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków. Jego sercem jest Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków - od 2014 r. w nowej multimedialnej formie. Corocznie samorządy miasta Kock, gminy Serokomla i Adamów, a także stowarzyszenia i wojsko organizują wspólnie uroczystości upamiętniające wydarzenia z tamtych lat. Do niedawna towarzyszyli nam również nieliczni żyjący jeszcze żołnierze gen. Kleeberga.

Tradycję kleeberczyków z powodzeniem kultywuje 19 Brygada Zmechanizowana wchodząca w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej, której dowództwo znajduje się w Siedlcach. Na podstawie decyzji ministra obrony narodowej z 18 września 2019 r. brygada przyjęła dziedzictwo i tradycje SGO „Polesie”. Otrzymała wyróżniającą nazwę „lubelska” oraz przyjęła imię gen. dyw. F. Kleeberga, a 5 października został ustanowiony dorocznym świętem brygady. Pierwszym dowódcą został wyznaczony płk Michał Rohde, prawnuk gen. Kleeberga. W 2020 r. na rynku w Kocku - z inicjatywy społecznego komitetu - jednostka otrzymała sztandar z rąk ministra Mariusza Błaszczaka. Na tkaninie wyhaftowano dewizę Wojska Polskiego - „Bóg, Honor, Ojczyzna”, herby województwa lubelskiego i miasta Kock, odznakę pamiątkową 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej oraz wizerunek Matki Boskiej Patronki Żołnierzy Września z sanktuarium w Woli Gułowskiej. Rodzicami chrzestnymi zostali Małgorzata Rohde i Piotr Kleeberg - wnuczka i wnuk gen. dyw. F. Kleeberga.W tym roku do rodziny kleeberczyków dołączyła gmina Krzywda. Na jej terenie również trwały walki, a w budynku stacji PKP w Krzywdzie swoją siedzibę miał sztab SGO „Polesie”.

Zachęcam kolejne samorządydo włączania się w kultywowanie pamięci o kleeberczykach. Ramy tego minifelietonu nie pozwalają oddać czci tym wszystkim, którzy z narażeniem życia przechowywali chociażby banderę flotylli pińskiej czy sztandar 3 PSK, zbierali pamiątki najpierw do izby pamięci, a następnie przekazywali eksponaty do muzeum kleeberczyków, wspierali budowę szkoły w Woli Gułowskiej czy Domu Kultury - Pomnika Czynu Bojowego Kleeberczyków. Teraz czas na nas, kolejne pokolenie kleeberczyków. Otwartym pozostaje pytanie, czy sprawdzimy się w tej roli… No, ale przecież „przywilejem dowódcy jest brać odpowiedzialność na siebie”.

Pragnę w tym miejscu podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystych obchodów 82 rocznicy ostatniej bitwy wojny obronnej 1939 r.

Poseł Sławomir Skwarek

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uczcili 40 rocznicę stanu wojennego


Mural na murze siedleckiego więzienia składa się z trzech części i swoją symboliką nawiązuje do czasu stanu wojennego. Pierwsza z nich łączy charakterystyczne dla Siedlec obiekty - bramę oraz wieżę ratusza z „Jackiem” i czołg, czyli symbol grudnia 1981 r. Na drugiej części znalazł się symbol orła wplątanego w kotwicę Solidarności, a także znak victorii. Trzecia to portret ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez SB kapelana Solidarności.

FOTOGALERIA

Nocne Czuwanie Młodych


Tematem Nocnego Czuwania Młodych, które odbyło się 8 października w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej przy ul. Brzeskiej, były słowa św. Jana Pawła II: „Różaniec to skarb, który trzeba odkryć”. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z siedleckich parafii, a także ze Zbuczyna, Kłoczewa i Adamowa, która przyjechała wraz ze swoimi duszpasterzami.

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
Cantate Deo
Finał VI Powiatowego Konkursu Piosenki Religijnej „Cantate Deo” pt. „To jest Twój czas” odbędzie się 26 października. Termin zbierania zgłoszeń upływa 20 października.
więcej »
Warsztaty rękodzielnicze
W ramach projektu „...bo Niepoległa jest dla wszystkich” we wtorki 19 i 26 października, od 18.00 do 20.00, planowane są warsztaty rękodzielnicze dla seniorów.
więcej »
Warsztaty plastyczne dla dzieci
Cykl warsztatów plastycznych dla dzieci „Kto Ty jesteś?” odbędzie się 21, 22 i 29 października. Organizatorem spotkań jest Gminne Centrum Kultury w Kobylanach.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze z piękną Miriam
Wiara podpowiada nam, że Maryja od początku była i jest cała piękna. Co chcemy jednak powiedzieć, kiedy mówimy o Niej, że jest cała piękna?
więcej »
Przesłanie nadziei i ocalenia
Wydawałoby się, że w obliczu „wielkich” objawień te z Ekwadoru zostają zepchnięte na dalszy plan. Co tym razem chciała nam przekazać Maryja?
więcej »
 

SONDA

 

Jak możemy pomóc misjonarzom?

najskuteczniejszą formą pomocy jest modlitwa,

misjonarze potrzebują naszego wsparcia finansowego,

jako uczniowie Chrystusa powinniśmy być misjonarzami w naszych rodzinach, pracy, środowisku życia itp.,

mówmy dobrze o misjach, opowiadajmy o działaniach misjonarzy,

włączajmy się w inicjatywy podejmowane w Tygodniu Misyjnym.LITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR