21 października 2021 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
21-27 października 2021r.

menu

NEWS

Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy - to hasło Światowego Dnia Misyjnego przypadającego 24 października. W jaki sposób możemy wspierać misje i misjonarzy?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmowy

 
 

Rozmowy ECHA

7 października 2021 r.

Mamy do czynienia z rewolucją


fot. PIXABAY.COM

Dlaczego Rafał Ziemkiewicz nie został wpuszczony do Wielkiej Brytanii, Wojciechowi Sumlińskiemu zablokowano kanały YouTube i skąd narastający antypolonizm, pytamy prof. Mieczysława Rybę, profesora nadzwyczajny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

W miniony weekend publicysta Rafał Ziemkiewicz nie został wpuszczony do Wielkiej Brytanii. Powodem miały być głoszone przez niego poglądy, które „stoją w sprzeczności z brytyjskimi wartościami”. Czy to w ogóle możliwe w demokratycznym świecie, tym bardziej że jechał tam w sprawach prywatnych, a nie np. wygłosić wykład?

To oczywisty skandal i inaczej nie da się tego nazwać. Jednak warto podkreślić, że chodzi w tym przypadku o poglądy konserwatywne - jak przypuszczam - związane z kwestiami obyczajowymi czy rodzinnymi, a być może także z tymi przypisywanymi mu fałszywie, a związane z tematami żydowskimi.

Takie postępowanie pokazuje, gdzie kraje zachodnie doszły na skutek rewolucji kulturalnej, której się poddały. Wielokrotnie podkreślano, że każdy socjalizm, zwłaszcza ten marksistowski, musi prowadzić do przemocy, cenzury. Ta cenzura jest zawarta w walce z tzw. mową nienawiści - tutaj kłania się George Orwell i wszystkie konsekwencje tego, co opisał w „Folwarku zwierzęcym”. Żyjemy w coraz mniej wolnym świecie, jeśli mówimy o świecie zachodnim, a coraz bardziej totalitarnym. Sytuacja pana Ziemkiewicza stanowi tego wyraz i doskonały przykład.

 

Z kolei YouTube usunął konta należące do Wojciecha Sumlińskiego. Powodem miały być treści antysemickie umieszczane przez dziennikarza. On sam odniósł się do tych zarzutów, tłumacząc je cenzurowaniem treści. Mamy do czynienia z nową cenzurą, do tego prymitywną?

 

Nie znam tych publikacji, ale domyślam się, że sytuacja jest analogiczna. Co jest antysemicką wypowiedzią, a co nie jest? Kto o tym decyduje? To tylko pokazuje skalę zjawiska - że jesteśmy coraz dalej w tym procesie. Kiedy popatrzymy na likwidację kont na facebooku czy innych portalach, najczęściej dotyka to ludzi - co ciekawe - o prawicowych poglądach. A że stworzono doskonały pretekst ku temu, czyli walkę z mową nienawiści, przyszło nam żyć w rzeczywistości opisywanej przez G. Orwella. W „Folwarku zwierzęcym” jego autorstwa też było ministerstwo miłości, które działało w podobny sposób i z podobnych pobudek. Niestety, nie napawa optymizmem tempo tych zmian, bo wszystko się radykalizuje.

 

Facebook nie jest już portalem, gdzie każdy może powiedzieć, co myśli. Pojawiają się zarzuty, że ma ochotę na kształtowanie opinii publicznej w sposób totalitarny. Pod płaszczykiem zasad, regulaminów i blokady kont za mowę nienawiści właśnie przemycają jedyny i słuszny - ich zdaniem - osąd o świecie.

 

Musimy mieć w pamięci, co te portale robiły np. z Donaldem Trumpem w czasie wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych czy też po nich. Wówczas urzędującemu prezydentowi USA, czyli największego mocarstwa światowego, można powiedzieć najważniejszemu człowiekowi w świecie blokowano konta i starano się uczynić go niemym w całym społeczeństwie. W tej sytuacji wielu osobom powinna zapalić się czerwona lampka. Przecież tyle mówi się o wolności wyrażania poglądów. Jak widać, dotyczy to jednak tylko określonych grup, czyli ludzi propagujących takie postulaty, jak np. odmienna orientacja, a kiedy pojawia się temat poglądów konserwatywnych, to na nie miejsca nie ma.

 

Skąd te podwójne standardy?

 

To właśnie wyraz trwającego procesu zmian i wynikających z tego absurdów. Przecież nikt nie zmusza do słuchania kogoś na Youtube czy czytania jego postów na facebooku. Jednak już zatrzymywanie, a nawet aresztowanie człowieka, który jedzie na inaugurację roku akademickiego córki jest dziwne. Sadzę, że jeśli lewica dojdzie w Polsce do władzy, możemy się wszyscy spodziewać podobnych rzeczy w naszym kraju.

 

Czy kogoś jeszcze zastanawia, że w przypadku antypolonizmu brak tak szybkich i stanowczych reakcji? O co w tym wszystkim chodzi?

 

Antypolonizm jest faktem, m.in. dlatego, że wciąż jesteśmy społeczeństwem katolickim. A dla rewolucjonistów katolicyzm jest opresyjny i jako taki wrogi. Wszyscy, którzy stali u podstaw tej filozofii, mówili, że socjalizm musi doprowadzić do likwidacji chrześcijaństwa. Bo socjalizm sam w sobie jest religią. W tym względzie to logiczna konsekwencja pewnych założeń. Tutaj Polska - jako kraj, który nie przeszedł jeszcze tej rewolucji - nie mieści się w tych nowych kanonach, dlatego o Polsce można, a nawet należy mówić wszystko, co najgorsze. Nawet przypisywać zbrodnie, których nie popełniliśmy, mówić o prześladowaniach, strefach wolnych od czegoś, a które w rzeczywistości wcale nie istnieją. Taką mamy rzeczywistość. Ludzi, którzy badali procesy, jakie dokonały się na Zachodzie, ta sytuacja nie dziwi i nie szokuje. I właśnie to jest niezmiernie smutne: że wszystko, o czym wspomniałem wcześniej, realizuje się na naszych oczach.

 

Warto więcej mówić o tych kwestiach, bo wielu młodych ludzi nie ogląda telewizji, nie czyta prasy, a za jedyny wyznacznik rzeczywistości uznaje facebook czy YouTube właśnie… A przecież to prywatne firmy, które mogą decydować, co chcą pokazywać, a czego nie.

 

Tak, to wszystko prawda, ale przecież one powinny funkcjonować w obrębie prawa. Jeśli działają w Polsce, tutaj zarabiają, muszą przestrzegać naszych regulacji, bo w przeciwnym razie stają się źródłem cenzury narzucanej z zewnątrz. Nie ma odpowiednich i adekwatnych ruchów, a są konieczne. Wydaje się, że musimy krzyczeć, jeśli dochodzi do takich oskarżeń, niesprawiedliwości. Milczenie nie pomoże, bo manipulacja będzie postępować, czyli będziemy mieć na jeszcze większą skalę do czynienia z wyciszaniem ludzi o konserwatywnych poglądach, a nagłaśnianiem tylko tych, którzy są rewolucjonistami. Ciężkie czasy przed nami i najważniejsze, żebyśmy zdawali sobie z tego sprawę. Żarty dawno się skończyły.

 

Tylko osoby, które o tym głośno mówią, są wyśmiewane, nazywane dziadersami…

 

To koszt i cena, jaką przychodzi zapłacić za obronę swoich wartości. Ale też nikt nie powiedział, że prawdziwa wolność nic nie będzie kosztować.

 

Nasi lewicowi politycy, niestety, wspierają te zmiany i usilnie do nich dążą. Kwestia migrantów i hybrydowego ataku na Polskę to kolejny przykład, że naszych polityków stać tylko na kłótnie, oskarżenia. Czy nigdy nie będziemy umieli działać ponad podziałami?

 

To się nie zmieni, bo im chodzi tylko i wyłącznie o przejęcie czy zdobycie władzy. Politycy traktują państwo przedmiotowo, jak sami mówią - teraz jest państwem PiS, bo rządzi ta partia. Taka retoryka jest naprawdę smutna, tym bardziej teraz, gdy chodzi o bezpieczeństwo narodowe. W tej sytuacji nie mamy elementarnej jedności, a niektórzy funkcjonują jakby byli agentami Kremla.

 

Stara zasada „dziel i rządź” ma się świetnie? W sejmie się kłócimy, zachęcamy do tego społeczeństwo, a po południu razem bawimy na urodzinach dziennikarza, który powinien być obiektywnym obserwatorem sceny politycznej?

 

W normalnym państwie takie spotkania nie są niczym dziwnym. Bo przecież nie chodzi o to, by politycy się zabijali. Oni powinni rozmawiać, próbować się porozumieć i nie powinno to nikogo dziwić. Natomiast gorszący jest fakt, że ktoś z tego powodu robi taki skandal, cynicznie wykorzystuje do rozgrywania swoich interesów, jak zrobił to Donald Tusk. Nasza scena polityczna jest teatrem, zaś spór polityczny ma swoją temperaturę, miejsce itd. i nic w tym dziwnego. Jednak w Polsce przekroczono już wszelkie normy i miary. Bo nagle nawet bezpieczeństwo państwa stało się przedmiotem awantur, bieganiem po granicy, zrzucaniem zdjęć. Ta gra spowodowała, że nikt już w nic nie wierzy.

 

Dziękuję za rozmowę.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uczcili 40 rocznicę stanu wojennego


Mural na murze siedleckiego więzienia składa się z trzech części i swoją symboliką nawiązuje do czasu stanu wojennego. Pierwsza z nich łączy charakterystyczne dla Siedlec obiekty - bramę oraz wieżę ratusza z „Jackiem” i czołg, czyli symbol grudnia 1981 r. Na drugiej części znalazł się symbol orła wplątanego w kotwicę Solidarności, a także znak victorii. Trzecia to portret ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez SB kapelana Solidarności.

FOTOGALERIA

Nocne Czuwanie Młodych


Tematem Nocnego Czuwania Młodych, które odbyło się 8 października w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej przy ul. Brzeskiej, były słowa św. Jana Pawła II: „Różaniec to skarb, który trzeba odkryć”. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z siedleckich parafii, a także ze Zbuczyna, Kłoczewa i Adamowa, która przyjechała wraz ze swoimi duszpasterzami.

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
Cantate Deo
Finał VI Powiatowego Konkursu Piosenki Religijnej „Cantate Deo” pt. „To jest Twój czas” odbędzie się 26 października. Termin zbierania zgłoszeń upływa 20 października.
więcej »
Warsztaty rękodzielnicze
W ramach projektu „...bo Niepoległa jest dla wszystkich” we wtorki 19 i 26 października, od 18.00 do 20.00, planowane są warsztaty rękodzielnicze dla seniorów.
więcej »
Warsztaty plastyczne dla dzieci
Cykl warsztatów plastycznych dla dzieci „Kto Ty jesteś?” odbędzie się 21, 22 i 29 października. Organizatorem spotkań jest Gminne Centrum Kultury w Kobylanach.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze z piękną Miriam
Wiara podpowiada nam, że Maryja od początku była i jest cała piękna. Co chcemy jednak powiedzieć, kiedy mówimy o Niej, że jest cała piękna?
więcej »
Przesłanie nadziei i ocalenia
Wydawałoby się, że w obliczu „wielkich” objawień te z Ekwadoru zostają zepchnięte na dalszy plan. Co tym razem chciała nam przekazać Maryja?
więcej »
 

SONDA

 

Jak możemy pomóc misjonarzom?

najskuteczniejszą formą pomocy jest modlitwa,

misjonarze potrzebują naszego wsparcia finansowego,

jako uczniowie Chrystusa powinniśmy być misjonarzami w naszych rodzinach, pracy, środowisku życia itp.,

mówmy dobrze o misjach, opowiadajmy o działaniach misjonarzy,

włączajmy się w inicjatywy podejmowane w Tygodniu Misyjnym.LITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR