21 października 2021 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
21-27 października 2021r.

menu

NEWS

Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy - to hasło Światowego Dnia Misyjnego przypadającego 24 października. W jaki sposób możemy wspierać misje i misjonarzy?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Ruszyła VII edycja kampanii społecznej Diagnostyka jajnika

7 października 2021 r.

Lepiej się badać niż płakać

Co roku z powodu zbyt późnego rozpoznania raka jajnika umiera w Polsce 2,8 tys. kobiet. Akcja „Diagnostyka jajnika” ma na celu jak najszersze zainteresowanie pań badaniami diagnostycznymi, które umożliwiają odpowiednio wczesne dostrzeżenie zmian i wykrycie nowotworu.

Tegoroczna, siódma edycja jest szczególnie skierowana do tych, które ostatni raz przebadały się ginekologicznie ponad dwa lata temu i odbywa się ph. „Poszukiwana”. W opinii ogólnopolskiej organizacji „Kwiat kobiecości” pandemia COVID-19, negatywnie wpłynęła na regularność wizyt kontrolnych u ginekologa, przez co rak jajnika jest coraz częściej rozpoznawany w stadium zaawansowanym, z przerzutami. Do akcji przystąpił Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. - Rak jajnika to nowotwór złośliwy występujący u kobiet głównie w okresie około i pomenopauzalnym, ale zdarza się, i to coraz częściej, u osób młodych nawet dwudziestokilkuletnich.

Charakteryzuje się on obecnością komórek nowotworowych w jednym lub obu jajnikach - mówi dr n. med. Joanna Kozłowiec, zastępca dyrektora Siedleckiego Centrum Onkologii. Przytacza też wymowne statystyki, z których wynika, że rak jajnika jest szóstym pod kątem zapadalności nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Rocznie dotyka ok. 4 tys. pań. Cechuje się wyższą śmiertelnością niż rak szyjki macicy - pod tym względem zajmuje czwarte miejsce. Leczenie raka jajnika jest wieloetapowe; rozpoczyna się zwykle od rozległego zabiegu operacyjnego, a kontynuację stanowią chemio- i radioterapie. Niestety - co roku na raka jajnika umiera ok. 2,8 tys. Polek.

 

Cichy zabójca

Organizatorzy akcji „Diagnostyka jajnika”, uczulając na potrzebę skorzystania z badań, podkreślają, że rak jajnika jest chorobą podstępną, dającą niejednoznaczne objawy, a w związku z tym trudną do zdiagnozowania. - Jego skuteczne leczenie wciąż pozostaje wyzwaniem dla specjalistów na całym świecie, ale to nie znaczy, że nie jest możliwe - szczególnie jeżeli jest rozpoznany we wczesnym stadium, co nie jest łatwe. Rak jajnika nazywany jest „cichym zabójcą”, rozwija się niemalże bezobjawowo tzn. brak jest objawów charakterystycznych dla wczesnych etapów rozwoju tej choroby - zaznacza J. Kozłowiec. Symptomy takie jak: zaparcia, bóle brzucha, zmęczenie, brak apetytu, zaburzenia oddawania moczu - kobiety kładą zwykle na karb problemów gastrologicznych i w związku z tym bagatelizują. To sprawia, że rak wykrywany jest zwykle w zaawansowanym stadium, gdy dochodzi do tzw. wodobrzusza, połączonego z uczuciem permanentnego zmęczenia i zaburzeniami odżywiania. Na tym etapie szanse na wyleczenie pacjentki są zdecydowania mniejsze niż we wczesnych stadiach choroby. Niestety - ponad połowa kobiet ze zdiagnozowanym zaawansowanym rakiem jajnika nie przeżywa pięciu lat.

 

To dotyczy każdej z nas

Do głównych czynników ryzyka występowania raka jajnika należą predyspozycje genetyczne (występowanie raka piersi/raka jajnika w rodzinie), wczesna pierwsza miesiączka i późna menopauza oraz bezdzietność. Ryzyko zachorowania na raka jajnika rośnie wraz z wiekiem, największe jest u kobiet po 45 roku życia. Często można spotkać się z opinią, że rak jajnika został zdiagnozowany u osoby, która dbała o siebie i badała się systematycznie u ginekologa. Odpowiadając na pytanie o profilaktykę, J. Kozłowiec podkreśla, że w tym przypadku nie istnieją skuteczne metody zapobiegania, a nowotwór rozpoznawany jest też u kobiet prowadzących zdrowy styl życia i dbających o swoje zdrowie.

- Bardzo ważna jest stała opieka ginekologiczna. Regularne badania i wykonywanie USG wewnątrzmacicznego mogą pomóc w wykryciu raka jajnika we wczesnym stadium i zwiększyć szansę na wyleczenie. A ponieważ najczęściej zgłaszanymi objawami są uporczywe dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, stąd też pacjentka zaczyna szukać pomocy najpierw u gastroenterologa, lekarza rodzinnego, czasami chirurga. Dlatego ci specjaliści mogą przyczynić się do rozpoznania raka jajnika w jego wczesnym stopniu - stwierdza J. Kozłowiec.

 

Dlaczego ciągle wygrywa wstyd?

W trakcie konferencji inaugurującej siódmą odsłonę kampanii społecznej ,,Diagnostyka Jajnika”, która miała miejsce 28 września, poruszono m.in. kwestię zaniedbywania przez Polki badań diagnostycznych. - Wstydzimy się chodzić do lekarza. To na poły wstyd fizyczny, wstyd emocjonalny, psychologiczny. To także wstyd przed przyznaniem się, że coś mi może dolegać - mówiła podczas konferencji Marta Rybicka z Instytutu Badawczego IQS. Zauważyła, że cechą właściwą wszystkich kobiet jest przedkładanie działania nad zdrowie. - Kobiety będą aktywne, dopóki nie padną. Wolą się nie przyznać, że coś im dolega. Świadomie albo nieświadomie bagatelizują swoje potrzeby na rzecz priorytetów związanych z rodziną, pracą, z otoczeniem - dla którego są w stanie zrobić znacznie więcej niż dla siebie - podkreśliła prelegentka.


Siedleckie Centrum Onkologii zaprasza

Od 29 września do 29 października w SCO jest możliwość skorzystania z porady ginekologicznej oraz badania USG. Na hasło „Kwiat kobiecości” można zarejestrować się pod nr. tel. 25-640-34-85 lub osobiście - w rejestracji SCO (wejście od ul. Bema).

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uczcili 40 rocznicę stanu wojennego


Mural na murze siedleckiego więzienia składa się z trzech części i swoją symboliką nawiązuje do czasu stanu wojennego. Pierwsza z nich łączy charakterystyczne dla Siedlec obiekty - bramę oraz wieżę ratusza z „Jackiem” i czołg, czyli symbol grudnia 1981 r. Na drugiej części znalazł się symbol orła wplątanego w kotwicę Solidarności, a także znak victorii. Trzecia to portret ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez SB kapelana Solidarności.

FOTOGALERIA

Nocne Czuwanie Młodych


Tematem Nocnego Czuwania Młodych, które odbyło się 8 października w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej przy ul. Brzeskiej, były słowa św. Jana Pawła II: „Różaniec to skarb, który trzeba odkryć”. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z siedleckich parafii, a także ze Zbuczyna, Kłoczewa i Adamowa, która przyjechała wraz ze swoimi duszpasterzami.

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
Cantate Deo
Finał VI Powiatowego Konkursu Piosenki Religijnej „Cantate Deo” pt. „To jest Twój czas” odbędzie się 26 października. Termin zbierania zgłoszeń upływa 20 października.
więcej »
Warsztaty rękodzielnicze
W ramach projektu „...bo Niepoległa jest dla wszystkich” we wtorki 19 i 26 października, od 18.00 do 20.00, planowane są warsztaty rękodzielnicze dla seniorów.
więcej »
Warsztaty plastyczne dla dzieci
Cykl warsztatów plastycznych dla dzieci „Kto Ty jesteś?” odbędzie się 21, 22 i 29 października. Organizatorem spotkań jest Gminne Centrum Kultury w Kobylanach.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze z piękną Miriam
Wiara podpowiada nam, że Maryja od początku była i jest cała piękna. Co chcemy jednak powiedzieć, kiedy mówimy o Niej, że jest cała piękna?
więcej »
Przesłanie nadziei i ocalenia
Wydawałoby się, że w obliczu „wielkich” objawień te z Ekwadoru zostają zepchnięte na dalszy plan. Co tym razem chciała nam przekazać Maryja?
więcej »
 

SONDA

 

Jak możemy pomóc misjonarzom?

najskuteczniejszą formą pomocy jest modlitwa,

misjonarze potrzebują naszego wsparcia finansowego,

jako uczniowie Chrystusa powinniśmy być misjonarzami w naszych rodzinach, pracy, środowisku życia itp.,

mówmy dobrze o misjach, opowiadajmy o działaniach misjonarzy,

włączajmy się w inicjatywy podejmowane w Tygodniu Misyjnym.LITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR