21 października 2021 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
21-27 października 2021r.

menu

NEWS

Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy - to hasło Światowego Dnia Misyjnego przypadającego 24 października. W jaki sposób możemy wspierać misje i misjonarzy?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Sesja rady powiatu

7 października 2021 r.

Brak planów strategii rozwoju

Jako radny nie wiem, jakie są państwa priorytety, w jakim kierunku idziemy - mówił jeden z radnych, zarzucając zarządowi powiatu brak opracowanej strategii rozwoju.

Na początku obrad starosta Andrzej Romańczuk mówił o najistotniejszym wyzwaniu, jakim było zmierzenie się z wprowadzonym w części powiatu stanem wyjątkowym. W sprawozdaniu wyliczył również inwestycje, na które zarząd przygotował wnioski. - W ramach Funduszu Dróg Samorządowych jest to przebudowa dróg w Zamołodyczu, Kosyniu i Kulczynie. W ramach Polskiego Ładu wnioski dotyczą budowy nowej placówki opiekuńczo-wychowawczej, remontów drogi powiatowej biegnącej przez Wyryki oraz drogi relacji Urszulin - Stare Załucze - poinformował Romańczuk, dodając, że trwają jeszcze prace remontowe budynku po byłej jednostce wojskowej, w którym będzie mieścić się Powiatowe Centrum Usług Społecznych.

Następnie radni przyjęli uchwałę w sprawie zmian w budżecie. Zwiększono plan wydatków m.in. na wynagrodzenia nauczycieli w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym - o 307 tys. zł w szkole podstawowej oraz o 342 tys. w działającej w placówce szkole zawodowej, a także o ponad 200 tys. zł w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie. Z kolei do powiatowej kasy wróciło 70 tys. zł, które przeznaczono na organizację Festiwalu Trzech Kultur. Impreza się nie odbyła z powodu stanu wyjątkowego.

Podjęto również uchwały w sprawie pozbawienia kategorii dróg powiatowych odcinków dróg zlokalizowanych na terenie gmin Wyryki, Hanna i Wola Uhruska.

 

Pytanie o migrantów

W części poświęconej na wnioski i oświadczenia radnych, głos zabrał m.in. Piotr Gorgol, który pytał o liczbę prób nielegalnego przekroczenia granicy przez migrantów. Radnego interesowało, czy włodawski szpital będzie zajmował się chorymi osobami zza granicy białoruskiej. Starosta, odpowiadając na pytania, stwierdził, iż nie posiada szczegółowych informacji w kwestii prób przekraczania granicy państwowej, natomiast dysponuje wiedzą o przebywających w szpitalu. - Na oddział ratunkowy trafiło do tej pory 11 osób. Opuściły one szpital, ale podejrzewam, że takich przypadków będzie więcej. Placówka udziela pomocy medycznej, zapewnia wyżywienie oraz pochodzącą ze zbiórek odzież - stwierdził.

 

Brak promocji

Brak strategii rozwoju powiatu na bieżący rok i kolejne lata wytknął zarządowi Wiesław Holaczuk. - Jak mam wytłumaczyć osobom zainteresowanym tematem taką sytuację, że na stronie internetowej powiatu brakuje strategii? - pytał. Zasugerował, aby trzy osoby z zarządu, pracujące na etatach w starostwie, podjęły się tego zadania. - Jako radny nie wiem, jakie są państwa priorytety, w jakim kierunku idziemy. Mówi się o turystyce, ale nie zauważam działań w kierunku promocji poza terenem Włodawy - zauważył. Zadał też pytanie, czy w sytuacji braku aktualnej strategii działania można liczyć na środki zewnętrzne.

Wniosek o zaplanowanie środków finansowych w wysokości 70 tys. zł na opracowanie dokumentacji technicznej przebudowy drogi na odcinku Hańsk - Osowa złożył przewodniczący rady Romuald Pryll. Jak wskazał, z drogi często korzystają turyści, a wymaga ona naprawy, ponadto wybudowana powinna być ścieżka dla pieszych i rowerzystów oraz założone oświetlenie.

 

Centrum Edukacji Historycznej

O koszty związane z uruchomieniem Centrum Edukacji Historycznej, zatrudnienie pracowników i zasadność przedsięwzięcia dopytywał radny Holaczuk. - Nie jestem zwolennikiem otwierania kolejnego muzeum - stwierdził. Jego zdaniem powstaje kolejna jednostka, która będzie powielała zadania Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze i generowała koszty. Starosta odpowiedział, że wyremontowana stacja kolejowa Sobibór, stojąca od II wojny światowej i czasu funkcjonowania obozu zagłady, to efekt współpracy międzynarodowej. Zagospodarowaniem budynku, który był integralną częścią obozu, zainteresowana była m.in. Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie. - Pozyskaliśmy 85 % od Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego - przypomniał Romańczuk. Głos w sprawie tworzącego się CEH zabrał też radny Gorgol. - Turyści przyjeżdżający do Sobiboru uznają dawny obóz jako jedno z najważniejszych w powiecie miejsc. Gdybyśmy nie wyremontowali budynku naprzeciwko dawnego obozu zagłady, po prostu wstydzilibyśmy się - dodał.

Do poszerzonej koalicji zachęcał na zakończenie obrad radny Mirosław Konieczny z PiS. - Mówiłem o tym dwa lata temu, dzisiaj powtarzam. Nie jest za późno, wystarczy spotkać się, porozmawiać, a skorzystają na tym tylko mieszkańcy - zauważył radny. Przypomnijmy: w powiecie rządzi PSL z komitetem wyborczym Łączy Nas Samorząd, który jest powszechnie nazywany SLD, w opozycji pozostają radni z PiS.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uczcili 40 rocznicę stanu wojennego


Mural na murze siedleckiego więzienia składa się z trzech części i swoją symboliką nawiązuje do czasu stanu wojennego. Pierwsza z nich łączy charakterystyczne dla Siedlec obiekty - bramę oraz wieżę ratusza z „Jackiem” i czołg, czyli symbol grudnia 1981 r. Na drugiej części znalazł się symbol orła wplątanego w kotwicę Solidarności, a także znak victorii. Trzecia to portret ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez SB kapelana Solidarności.

FOTOGALERIA

Nocne Czuwanie Młodych


Tematem Nocnego Czuwania Młodych, które odbyło się 8 października w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej przy ul. Brzeskiej, były słowa św. Jana Pawła II: „Różaniec to skarb, który trzeba odkryć”. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z siedleckich parafii, a także ze Zbuczyna, Kłoczewa i Adamowa, która przyjechała wraz ze swoimi duszpasterzami.

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
Cantate Deo
Finał VI Powiatowego Konkursu Piosenki Religijnej „Cantate Deo” pt. „To jest Twój czas” odbędzie się 26 października. Termin zbierania zgłoszeń upływa 20 października.
więcej »
Warsztaty rękodzielnicze
W ramach projektu „...bo Niepoległa jest dla wszystkich” we wtorki 19 i 26 października, od 18.00 do 20.00, planowane są warsztaty rękodzielnicze dla seniorów.
więcej »
Warsztaty plastyczne dla dzieci
Cykl warsztatów plastycznych dla dzieci „Kto Ty jesteś?” odbędzie się 21, 22 i 29 października. Organizatorem spotkań jest Gminne Centrum Kultury w Kobylanach.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze z piękną Miriam
Wiara podpowiada nam, że Maryja od początku była i jest cała piękna. Co chcemy jednak powiedzieć, kiedy mówimy o Niej, że jest cała piękna?
więcej »
Przesłanie nadziei i ocalenia
Wydawałoby się, że w obliczu „wielkich” objawień te z Ekwadoru zostają zepchnięte na dalszy plan. Co tym razem chciała nam przekazać Maryja?
więcej »
 

SONDA

 

Jak możemy pomóc misjonarzom?

najskuteczniejszą formą pomocy jest modlitwa,

misjonarze potrzebują naszego wsparcia finansowego,

jako uczniowie Chrystusa powinniśmy być misjonarzami w naszych rodzinach, pracy, środowisku życia itp.,

mówmy dobrze o misjach, opowiadajmy o działaniach misjonarzy,

włączajmy się w inicjatywy podejmowane w Tygodniu Misyjnym.LITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR