21 października 2021 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
21-27 października 2021r.

menu

NEWS

Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy - to hasło Światowego Dnia Misyjnego przypadającego 24 października. W jaki sposób możemy wspierać misje i misjonarzy?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Kontrowersyjne posunięcie

7 października 2021 r.

Niesprawiedliwa decyzja

Zakład Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej szykuje podwyżki czynszu w administrowanych przez siebie mieszkaniach komunalnych. W niektórych przypadkach nawet o 200%.

Obecna stawka bazowa wynosi 4,7 zł za m². Od nowego roku wzrośnie do 7,4 zł za m². Podwyżkę na sierpniowej sesji rady miasta poparli prawie wszyscy radni. - Aktualne stawki czynszu nie pokrywają kosztów utrzymania zasobu obejmujących m.in. podatek od nieruchomości, koszty konserwacji i napraw, utrzymania należytego stanu technicznego nieruchomości oraz przeprowadzanych remontów, zarządzania nieruchomością, utrzymania pomieszczeń wspólnego użytkowania, anteny zbiorczej, domofonu, zieleni i ubezpieczenia - wylicza Wojciech Chilewicz, prezes ZGL.

Dodaje, iż nakłady na remonty zostały w ostatnich latach ograniczone do niezbędnego minimum. - Mniej środków do dyspozycji to efekt niskich czynszów. Konsekwencją tego jest brak możliwości inwestowania, a co za tym idzie - poprawy standardu mieszkań i zapewnienia lokatorom godziwych warunków bytowych. Sytuacja ogranicza także możliwość przeprowadzania remontów w zasobie mieszkaniowym, który w większości wymaga już kapitalnego remontu - podkreśla prezes.

 

Wyrównanie

Wprowadzenie podwyżki, według władz spółki, podyktowane jest także wzrostem wartości odtworzeniowej 1 m² lokalu, podwyżkami płac dla pracowników ZGL i wzrostem (od 1 stycznia 2020 r.) o 12% podatku od nieruchomości od lokali mieszkalnych, który jest składnikiem czynszu. W przesłanej odpowiedzi prezes spółki zwraca uwagę na jeszcze jeden element. - Analizując poziom czynszu w mieszkaniowym zasobie miasta warto dla porównania zwrócić też uwagę na stawki ustalane przez instytucje zapewniające mieszkania ludziom o niemającym zdolności kredytowej. Dobrym przykładem jest rządowy program Mieszkanie+, w którym stawka czynszu instytucjonalnego lokalu w Białej Podlaskiej została ustalona w 2021 r. na 14,05 zł za m² a opłat eksploatacyjnych na 3,5 za m² - zaznacza W. Chilewicz, dopowiadając, że bazowa stawka czynszu w budynkach pozostających we własności ZGL wymagała wyrównania, gdyż jej poziom różnił się w zależności od budynku. - Podczas gdy w zasobie obowiązywała stawka 4,7 zł za m², to w obiekcie przy ul. Jana II Kazimierza było to 6,8 zł za m², a w budynkach przy ul. Jatkowej 10, 10A i 12 wynosiła 8,1 zł za m². Ceny najmu lokali mieszkalnych na rynku nieruchomości w Białej Podlaskiej kształtują się w ostatnich latach na poziomie 18 - 28 zł za m². Wprowadzona od 1 stycznia 2022 r. stawka czynszów - mimo swojego wzrostu - będzie przynajmniej o połowę niższa od czynszów rynkowych - twierdzi prezes.

 

Wiszą kłódki

Drastyczne podwyżki wzbudziły wśród najemców wiele kontrowersji. O zwiększeniu stawek dowiedzieli się z pism rozesłanych przez spółkę. - Podwyżka dotknie lokatorów wynajmujących mieszkania w starym budownictwie. Ich najemcy sami kupują opał i samodzielnie opalają swoje lokale. Wodę muszą grzać prądem. Stan owych mieszkań jest koszmarny. W niektórych nie da się podłączyć automatycznej pralki, w wielu z nich nie ma nawet łazienki. Brakuje też odpowiedniej wentylacji, a podczas gotowania woda cieknie po ścianach. Zarówno mieszkania, klatki schodowe, jak i same budynki są bardzo zaniedbane. Tu nikt nie wierzy, że coś zmieni się na lepsze. Remontów nie było od lat. Kiedy najemca umiera, nikt nie zajmuje po nim mieszkania, bo nikt nie chce żyć w takich warunkach. Na drzwiach do wielu lokali wiszą kłódki - opowiada jedna z lokatorek, dodając, że niektórzy mieszkańcy wymienili na swój koszt drzwi, okna i piece, bo gdyby tego nie zrobili, „nie dałoby się normalnie żyć”.

 

Stawki z kosmosu

- Rozumiemy, że dziś wszystko drożeje. Gdyby podwyżka sięgała np. 25%, nikt by się nie denerwował, jednak kwoty, które nam przedstawiono, są z kosmosu. Ze spółką nie da się negocjować. ZGL chce wyrównywać stawki, ale nie standard mieszkań. Nie można płacić za coś, czego się nie ma. Nie można porównywać naszych mieszkań do tych w blokach, bo różnica między nimi jest kolosalna. Za pieniądze uzyskane z podwyżek nie da się wyremontować naszych lokali. Starczą może na jakieś premie dla pracowników - nasza rozmówczyni nie kryje goryczy.

Spółka swoją decyzję próbuje się tłumaczyć tym, że ostatnie podwyżki czynszu były wprowadzone w 2013 r. -Owszem, tak było, ale stawkę za metr podniesiono o1 zł. Poza tym w tamtych czasach nie drożały tak mocno gaz, prąd i żywność - podkreśla lokatorka.

Mieszkańcy zwrócili się o interwencję do posła Dariusza Stefaniuka i senatora Grzegorza Biereckiego. Obawiają się, że nowe stawki wpędzą wielu najemców w zadłużenie albo przyczynią się do eksmisji. „To okropnie niesprawiedliwe” - powtarzają...

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uczcili 40 rocznicę stanu wojennego


Mural na murze siedleckiego więzienia składa się z trzech części i swoją symboliką nawiązuje do czasu stanu wojennego. Pierwsza z nich łączy charakterystyczne dla Siedlec obiekty - bramę oraz wieżę ratusza z „Jackiem” i czołg, czyli symbol grudnia 1981 r. Na drugiej części znalazł się symbol orła wplątanego w kotwicę Solidarności, a także znak victorii. Trzecia to portret ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez SB kapelana Solidarności.

FOTOGALERIA

Nocne Czuwanie Młodych


Tematem Nocnego Czuwania Młodych, które odbyło się 8 października w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej przy ul. Brzeskiej, były słowa św. Jana Pawła II: „Różaniec to skarb, który trzeba odkryć”. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z siedleckich parafii, a także ze Zbuczyna, Kłoczewa i Adamowa, która przyjechała wraz ze swoimi duszpasterzami.

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
Cantate Deo
Finał VI Powiatowego Konkursu Piosenki Religijnej „Cantate Deo” pt. „To jest Twój czas” odbędzie się 26 października. Termin zbierania zgłoszeń upływa 20 października.
więcej »
Warsztaty rękodzielnicze
W ramach projektu „...bo Niepoległa jest dla wszystkich” we wtorki 19 i 26 października, od 18.00 do 20.00, planowane są warsztaty rękodzielnicze dla seniorów.
więcej »
Warsztaty plastyczne dla dzieci
Cykl warsztatów plastycznych dla dzieci „Kto Ty jesteś?” odbędzie się 21, 22 i 29 października. Organizatorem spotkań jest Gminne Centrum Kultury w Kobylanach.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze z piękną Miriam
Wiara podpowiada nam, że Maryja od początku była i jest cała piękna. Co chcemy jednak powiedzieć, kiedy mówimy o Niej, że jest cała piękna?
więcej »
Przesłanie nadziei i ocalenia
Wydawałoby się, że w obliczu „wielkich” objawień te z Ekwadoru zostają zepchnięte na dalszy plan. Co tym razem chciała nam przekazać Maryja?
więcej »
 

SONDA

 

Jak możemy pomóc misjonarzom?

najskuteczniejszą formą pomocy jest modlitwa,

misjonarze potrzebują naszego wsparcia finansowego,

jako uczniowie Chrystusa powinniśmy być misjonarzami w naszych rodzinach, pracy, środowisku życia itp.,

mówmy dobrze o misjach, opowiadajmy o działaniach misjonarzy,

włączajmy się w inicjatywy podejmowane w Tygodniu Misyjnym.LITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR