21 października 2021 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
21-27 października 2021r.

menu

NEWS

Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy - to hasło Światowego Dnia Misyjnego przypadającego 24 października. W jaki sposób możemy wspierać misje i misjonarzy?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

7 października 2021 r.

Poczuj radość Ewangelii!


fot. ARCHIWUM

Jeśli chcemy zachęcić młodego człowieka do zagłębienia się w słowo Boże, to musimy mu je atrakcyjnie przedstawić - mówi Ewa Makowska. Tegoroczna, 26 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej przebiega pod hasłem: „Poczuj radość Ewangelii!”.

Zanim została koordynatorem, była uczestnikiem 19 edycji OKWB. - Podczas pierwszego roku studiów zostałam wybrana prezesem zarządu diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Do moich obowiązków należało m.in. odpisywanie na maile. Jedna z nadesłanych wiadomości dotyczyła wsparcia konkursu biblijnego na szczeblu diecezji - opowiada E. Makowska. Rok później otrzymała propozycję pełnienia funkcji koordynatora OKWB w diecezji siedleckiej. - Mój poprzednik, Kamil Sulej, wszedł do zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” - wyjaśnia.

Obecnie pani Ewa sprawuje nadzór nad przebiegiem OKWB w diecezji siedleckiej. Jest także odpowiedzialna za kierujący sprawami organizacyjnymi sekretariat ogólnopolski konkursu. Ponadto koordynuje prace regionu warszawsko-łódzkiego i oddziału okręgowego w Warszawie.

 

Głód autorytetów

Konkurs początkowo miał zasięg lokalny, a jego zainicjowanie - jak tłumaczy E. Makowska - podyktowane było potrzebą wyjścia do młodych ludzi z konkretną propozycją. - OKWB to efekt wyzwania, jakie postawiono członkowi ówczesnych władz naczelnych Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Sławomirowi Józefiakowi. Pan Sławomir wielokrotnie powtarzał, że pomysł konkursu to owoc działania Ducha Świętego - wspomina koordynatorka.

Dziś w OKWB uczestniczy młodzież z całej Polski. To, że odbywa się praktycznie we wszystkich diecezjach, potwierdza, jak cenna jest to inicjatywa i jak szeroki zyskała rozgłos. Za sukcesem przemawiają też liczby. We wszystkich dotychczasowych edycjach konkursu udział wzięło łącznie blisko pół miliona uczestników z 1,5 tys. szkół ponadpodstawowych.

Pytana o sens organizowania OKWB na przestrzeni 25 lat i uczniów jako grupę docelową, do której adresowana jest ta „rywalizacja”, pani Ewa wskazuje na charakteryzujący młodzież głód prawdziwych autorytetów. - Obecnie młodzi, co uwidoczniła też pandemia, wychowywani są przez erę cyfrową: spędzają czas na sprawdzaniu instagrama bądź lajkowaniu wpisów na facebooku. Autorytety lansowane przez współczesny świat - w myśl słów: „jak wiatr powieje, tak liść zawieje” - zmieniają się w zależności od wartości wyniesionych z domu czy prezentowanych przez rówieśników. Jako koordynatorom OKWB zależy nam, aby Pismo Święte stało się dla młodych początkiem drogi i inspiracją do wyznaczania życiowych celów - podkreśla.

W ubiegłym roku ograniczenia wynikające z pandemii wymusiły na organizatorach konkursu przejście na formułę online. Finał tradycyjnie odbył się w Niepokalanowie. - Poprzednia edycja była jubileuszową. Poza tym chcieliśmy poznać finalistów - zaznacza koordynatorka, wyjaśniając, iż na ogół jest ich siedmiu, ale w ubiegłym roku - jako że dwóch uczestników w części pisemnej zdobyło taką samą liczbę punktów - OKWB miał ośmiu finalistów. Zaskoczeniem był też zwycięzca. W rywalizacji z siedmioma chłopakami wygrała dziewczyna: Julia Ulaszek z diecezji tarnowskiej.

- Na stronie internetowej www.okwb.pl zamieszczony jest film podsumowujący 25 edycję. Montaż materiału był okazją, by wsłuchać się w wypowiedzi uczestników. Młodzi imponują swoją dojrzałością i - śmiało mogę powiedzieć - mogą stać się wzorem do naśladowania dla swoich rówieśników - zauważa E. Makowska.

 

Radość Ewangelii

„Myślę, że każdy człowiek, który wierzy albo zależy mu, by pogłębić swoją wiarę lub zrozumieć trudne wydarzenia ze swojego życia, powinien czytać Pismo Święte. I ja to praktykowałem, starając się głos Boga w swoim życiu usłyszeć”. „W moim życiu Biblia obecna jest cały czas. Była obecna przed konkursem, w trakcie i po... Biblia jest zdecydowanie księgą życia. Mojego życia - na pewno!” - mówią na nagraniu uczestnicy OKWB.

- Jeśli chcemy zachęcić młodego człowieka do zagłębienia się w słowo Boże, to musimy mu je atrakcyjnie przedstawić - nawiązuje do idei konkursu E. Makowska. Tegoroczna, 26 edycja OKWB przebiega pod hasłem: „Poczuj radość Ewangelii!”.

Za organizację konkursu odpowiada Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Tekstem źródłowym jest Stary i Nowy Testament (wydanie Edycji św. Pawła z 2011 r.), a zakres merytoryczny bieżącej edycji obejmuje Księgę Jeremiasza oraz 1 i 2 List św. Piotra wraz z przypisami i komentarzami. OKWB składa się z trzech etapów: szkolnego, diecezjalnego oraz ogólnopolskiego. Towarzyszą mu też inne „imprezy”, jak: warsztaty biblijne, zjazd ph. „Spotkanie młodych z Biblią” czy projekt „Biblia audio młodych”.

- 26 OKWB to edycja sporych zmian - zapowiada koordynatorka. Folder informacyjny - sześciostronicową broszurę - zastąpi miniksiążeczka. Na www.okwb.pl zamieszczony będzie film pokazujący drogę rejestracji krok po kroku. Młodzi dowiedzą się z niego m.in., jak pobrać materiał źródłowy obowiązujący w bieżącej edycji. - Rejestracja wystartowała 1 października i potrwa do 25 lutego. Po wejściu na stronę internetową katecheci wybierają opcję „zgłoś szkołę”. Ważne, by poprawnie zapisywać dane ułatwiające późniejszy kontakt - uwrażliwia.

Etap szkolny odbędzie się na platformie online w dniach 9-10 marca, etap diecezjalny planowany jest na 21 kwietnia, a finał - w Niepokalanowie - na 30 i 31 maja.

 

Życiowy drogowskaz

Zaproszenie do udziału w OKWB kierowane jest do uczniów szkół ponadpodstawowych m.in. z diecezji siedleckiej. A jak wypada ona na tle innych? W odpowiedzi E. Makowska przypomina, że wywodzi się z niej większa część koordynatorów zaangażowanych w organizację konkursu. - Są nimi uczestnicy poprzednich edycji. Co roku na finał przyjeżdża katechetka z Białej Podlaskiej wraz z uczennicą, która reprezentuje wysoki poziom wiedzy. Mamy też dwukrotną finalistkę z Garwolina - uściśla.

- Swoją przygodę z OKWB rozpoczęłam dziesięć lat temu - wspomina Agnieszka Brodacka-Hordejuk. - Mam to szczęście, że uczniowie szkoły, w której pracuję, tj. Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. KEN w Białej Podlaskiej, chętnie biorą udział we wszelkich konkursach o tematyce religijnej. Nigdy nie typowałam uczestników do OKWB. W etapie szkolnym udział mogli wziąć wszyscy chętni uczniowie - wyjaśnia katechetka.

W jubileuszowej edycji Klaudia Sibińska, uczennica pani Agnieszki, na szczeblu diecezji zajęła pierwsze miejsce, co zakwalifikowało ją do etapu ogólnopolskiego. - W finale zabrakło jej nieco szczęścia, nie zniechęciła się jednak i już zapowiedziała udział w tegorocznej edycji konkursu. Klaudia często powtarza, że udział w OKWB to dla niej niezwykła przygoda. Dzięki temu lepiej poznaje Pana Boga i nabiera mądrej pewności siebie - zaznacza A. Brodacka-Hordejuk. Udział w konkursie - jak tłumaczy - daje też uczniom nowe spojrzenie na Pismo Święte. - Młodzi deklarują, że coraz częściej będą po nie sięgać, traktując je jak życiowy drogowskaz.

 

Nie tylko humaniści

Z opinią katechetki zgadza się pani Ewa. - To jest konkurs inny niż wszystkie - potwierdza. I przywołuje słowa młodych, że uczestnicząc w OKWB, nie czują presji, że muszą wygrać. - Za najważniejszą korzyść poczytują sobie możliwość spotkania ludzi w zbliżonym wieku i o podobnych poglądach - zauważa. - Młodzi potrzebują tego konkursu nie po to, aby się wykazać, ale by móc lepiej poznać siebie. Potrzebują go również, by odkryć, że samo czytanie Pisma Świętego nie wystarczy, ponieważ można czytać je setki razy i nic nie rozumieć albo wyczytać jedno zdanie, które będzie owocowało w przyszłości.

Ubiegłoroczna edycja OKWB upamiętniona została m.in. jubileuszowym wydawnictwem zawierającym wypowiedzi uczestników i katechetów. - Książka była w druku, a świadectwa wciąż spływały, dlatego zdecydowaliśmy się publikować je na naszej stronie internetowej. Są one o tyle cenne, że ukazują także drogę uczestników od konkursu do wyboru zawodu. I co się okazuje? Że jednych zaprowadził on do zakonu, inni wybrali wojsko. Mieliśmy też finalistkę, która zdecydowała się na studia w Wojskowej Akademii Technicznej. Zadaje to kłam twierdzeniu, że na udział w OKWB decydują się wyłącznie humaniści. Sama jestem po matematyce - wyjaśnia E. Makowska, zaznaczając, iż lista uczelni oferujących finalistom indeksy systematycznie się wydłuża, a laureaci trzech pierwszych miejsc w nagrodę jadą do Ziemi Świętej albo na pielgrzymkę „śladami św. Pawła”.

W Ziemi Świętej była m.in. pochodząca z naszej diecezji laureatka 18 edycji OKWB Monika Migas. - Na udział w konkursie zdecydowałam się za namową katechety, ale też dlatego, że już wcześniej interesowałam się tematyką biblijną - wspomina. Reprezentantka Garwolina startowała w 17 i 18 OKWB i dwukrotnie dotarła do finału. Udział w konkursie - jak tłumaczy - był dla niej okazją do spotkania z wieloma interesującymi ludźmi. - OKWB to cenna propozycja dla młodych, którym zależy na rozwoju swojej wiary. Poznawanie słowa Bożego daje możliwość poznawania Chrystusa - zachęca do udziału.

AW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uczcili 40 rocznicę stanu wojennego


Mural na murze siedleckiego więzienia składa się z trzech części i swoją symboliką nawiązuje do czasu stanu wojennego. Pierwsza z nich łączy charakterystyczne dla Siedlec obiekty - bramę oraz wieżę ratusza z „Jackiem” i czołg, czyli symbol grudnia 1981 r. Na drugiej części znalazł się symbol orła wplątanego w kotwicę Solidarności, a także znak victorii. Trzecia to portret ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez SB kapelana Solidarności.

FOTOGALERIA

Nocne Czuwanie Młodych


Tematem Nocnego Czuwania Młodych, które odbyło się 8 października w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej przy ul. Brzeskiej, były słowa św. Jana Pawła II: „Różaniec to skarb, który trzeba odkryć”. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z siedleckich parafii, a także ze Zbuczyna, Kłoczewa i Adamowa, która przyjechała wraz ze swoimi duszpasterzami.

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
Cantate Deo
Finał VI Powiatowego Konkursu Piosenki Religijnej „Cantate Deo” pt. „To jest Twój czas” odbędzie się 26 października. Termin zbierania zgłoszeń upływa 20 października.
więcej »
Warsztaty rękodzielnicze
W ramach projektu „...bo Niepoległa jest dla wszystkich” we wtorki 19 i 26 października, od 18.00 do 20.00, planowane są warsztaty rękodzielnicze dla seniorów.
więcej »
Warsztaty plastyczne dla dzieci
Cykl warsztatów plastycznych dla dzieci „Kto Ty jesteś?” odbędzie się 21, 22 i 29 października. Organizatorem spotkań jest Gminne Centrum Kultury w Kobylanach.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze z piękną Miriam
Wiara podpowiada nam, że Maryja od początku była i jest cała piękna. Co chcemy jednak powiedzieć, kiedy mówimy o Niej, że jest cała piękna?
więcej »
Przesłanie nadziei i ocalenia
Wydawałoby się, że w obliczu „wielkich” objawień te z Ekwadoru zostają zepchnięte na dalszy plan. Co tym razem chciała nam przekazać Maryja?
więcej »
 

SONDA

 

Jak możemy pomóc misjonarzom?

najskuteczniejszą formą pomocy jest modlitwa,

misjonarze potrzebują naszego wsparcia finansowego,

jako uczniowie Chrystusa powinniśmy być misjonarzami w naszych rodzinach, pracy, środowisku życia itp.,

mówmy dobrze o misjach, opowiadajmy o działaniach misjonarzy,

włączajmy się w inicjatywy podejmowane w Tygodniu Misyjnym.LITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR