21 października 2021 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
21-27 października 2021r.

menu

NEWS

Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy - to hasło Światowego Dnia Misyjnego przypadającego 24 października. W jaki sposób możemy wspierać misje i misjonarzy?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Ale Baby mają już 20 lat

7 października 2021 r.

Nic tak nie łączy ludzi jak wspólne śpiewanie


fot. powiatbialski.eu

Opinia, iż folklor to dziś cepeliada, jest krzywdząca i mówią tak ci, którzy go nie znają. Bo muzyka ludowa ma to do siebie, że jak się ją raz pozna, to się o nią dba i kocha już do końca życia - twierdzą członkinie zespołu Ale Baby z Berezy.

Grają i śpiewają na scenie już od 20 lat. Występują na różnego rodzaju uroczystościach i imprezach gminnych oraz powiatowych, biorą udział w dożynkach i przeglądach piosenek. W swoim repertuarze mają pieśni okolicznościowe, ludowe, kościelne, kolędy, a także widowisko prezentujące dawne zwyczaje i obrzędy weselne. Poza sceną przyjaźnią się i pomagają sobie nawzajem. - Bo nic tak nie łączy ludzi jak wspólny śpiew - podkreśla Krystyna Kędzierska, kierownik Ale Bab.

Historia powstania zespołu łączy się z działalnością Koła Gospodyń Wiejskich w Berezie. - Inicjatorką była jego przewodnicząca Teresa Zofia Byczyk. Pewnego dnia zaproponowała należącym do koła koleżankom, z którymi występowała na dożynkach przy akompaniamencie akordeonisty Jana Giersza: „Może byśmy razem pośpiewały?”. Pomysł bardzo się spodobał i tak to się zaczęło - opowiada Teresa Sawczuk, kronikarka zespołu.

Pierwszy skład stanowiły T.Z. Byczyk, Danuta Struk, Teresa Korniluk, Danuta Romaniuk. Na akordeonie towarzyszył im J. Giersza, a na skrzypkach Franciszek Sawczuk. Zespół zadebiutował jesienią 2001 r. podczas otwarcia przebudowanego Domu Ludowego w Berezie. Potem dołączyły kolejne panie - K. Kędzierska, Teresa Nikończuk, Maria Rabek, Barbara Tchórznicka - a w 2002 r. powstała kapela ludowa, w której grali: na akordeonie J. Giersz, na bębenku - Marian Rabek, a na skrzypcach - F. Sawczuk.

Skąd pomysł na nazwę zespołu? - Z pomocą przyszło życie - śmieje się K. Kędzierska i opowiada: - Pierwszego roku działalności nasze panie, kobitki dobrze zbudowane, pojechały na dożynki do Białej Podlaskiej. Kiedy niosły wieniec, ktoś krzyknął: „Ale wieniec!”. Na to jeden z przyglądających się z zainteresowaniem panów dodał głośno: „Ale jakie baby!”. To była zabawna sytuacja, która zapadła w pamięć, stąd nazwa zespołu.

 

Wzruszenie ściskało za gardło

Ale Baby śpiewają stare pieśni ludowe, okolicznościowe, weselne przyśpiewki, kolędy, pieśni wielkopostne. Źródłem bogatego repertuaru jest głównie tradycja ustna, w tym przekazy rodzinne, wioskowe, ale też stare śpiewniki przekazywane z pokolenia na pokolenie. - Mamy również utwory, które napisałyśmy same. Zajmowała się tym T. Byczyk, a i mnie zdarzyło się coś stworzyć. Zawsze miałam przy sobie notes i długopis, bo nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie natchnienie. Gdy jakiś pomysł pojawiał się w głowie, natychmiast go zapisywałam, bo myśl łato przychodzi, ale i odchodzi - mówi T. Sawczuk.

W swoim repertuarze mają też widowisko o obrzędach weselnych, bez których dawniej nie mógł obejść się żaden ślub.

Zespół występował na różnego rodzaju uroczystościach gminnych czy powiatowych. - Jeździłyśmy też na przeglądy pieśni maryjnej. Kiedy tak stałyśmy w kościele przed ołtarzem i śpiewałyśmy o Matce Bożej, to czasami aż wzruszenie ściskało za gardło - dodaje pani Teresa.

 

Jak w rodzinie

Próby zespołu odbywają się raz w tygodniu w budynku punktu bibliotecznego bądź w remizie w Berezie. - Na wsi zazwyczaj jest dużo pracy, ale jak ktoś chce, zawsze znajdzie czas. Poza tym próby to odpoczynek. Człowiek trochę się rozerwie, pośpiewa, herbatkę się wypije. Jest fajnie, jak w rodzinie. Tyle lat razem śpiewamy, że zżyliśmy się ze sobą. Jak w czasie pandemii nie można było się spotykać, to brakowało nam siebie - twierdzi K. Kędzierska.

- Oj tak, tęskniło się, tęskniło - dodaje T. Sawczuk. - Niby są telefony, ale to nie to samo. Jesteśmy jak rodzina, choć odmienne zdania też się zdarzają, bo jedna chce śpiewać coś wolniejszego, druga z kolei woli żywsze piosenki. Jak w życiu. Ważne też, że mamy, gdzie się wygadać. Opowiadamy o dzieciach, wnukach, wymieniamy się przepisami. Uczestniczymy również w rodzinnych uroczystościach, np. na jubileuszu mojego małżeństwa śpiewały właśnie Ale Baby - opowiada.

Siłą rzeczy w życie zespołu zaangażowani są też członkowie rodzin. - Moja synowa również śpiewa, a na próby czasem zaglądały wnuczki naszych pań, więc mamy cichą nadzieję, że Ale Baby przetrwają, bo muzykę ludową warto przekazywać z pokolenia na pokolenie. A jak ktoś raz ją pozna, to będzie pielęgnował i kochał do końca życia - podkreśla T. Sawczuk.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uczcili 40 rocznicę stanu wojennego


Mural na murze siedleckiego więzienia składa się z trzech części i swoją symboliką nawiązuje do czasu stanu wojennego. Pierwsza z nich łączy charakterystyczne dla Siedlec obiekty - bramę oraz wieżę ratusza z „Jackiem” i czołg, czyli symbol grudnia 1981 r. Na drugiej części znalazł się symbol orła wplątanego w kotwicę Solidarności, a także znak victorii. Trzecia to portret ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez SB kapelana Solidarności.

FOTOGALERIA

Nocne Czuwanie Młodych


Tematem Nocnego Czuwania Młodych, które odbyło się 8 października w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej przy ul. Brzeskiej, były słowa św. Jana Pawła II: „Różaniec to skarb, który trzeba odkryć”. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z siedleckich parafii, a także ze Zbuczyna, Kłoczewa i Adamowa, która przyjechała wraz ze swoimi duszpasterzami.

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
Cantate Deo
Finał VI Powiatowego Konkursu Piosenki Religijnej „Cantate Deo” pt. „To jest Twój czas” odbędzie się 26 października. Termin zbierania zgłoszeń upływa 20 października.
więcej »
Warsztaty rękodzielnicze
W ramach projektu „...bo Niepoległa jest dla wszystkich” we wtorki 19 i 26 października, od 18.00 do 20.00, planowane są warsztaty rękodzielnicze dla seniorów.
więcej »
Warsztaty plastyczne dla dzieci
Cykl warsztatów plastycznych dla dzieci „Kto Ty jesteś?” odbędzie się 21, 22 i 29 października. Organizatorem spotkań jest Gminne Centrum Kultury w Kobylanach.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze z piękną Miriam
Wiara podpowiada nam, że Maryja od początku była i jest cała piękna. Co chcemy jednak powiedzieć, kiedy mówimy o Niej, że jest cała piękna?
więcej »
Przesłanie nadziei i ocalenia
Wydawałoby się, że w obliczu „wielkich” objawień te z Ekwadoru zostają zepchnięte na dalszy plan. Co tym razem chciała nam przekazać Maryja?
więcej »
 

SONDA

 

Jak możemy pomóc misjonarzom?

najskuteczniejszą formą pomocy jest modlitwa,

misjonarze potrzebują naszego wsparcia finansowego,

jako uczniowie Chrystusa powinniśmy być misjonarzami w naszych rodzinach, pracy, środowisku życia itp.,

mówmy dobrze o misjach, opowiadajmy o działaniach misjonarzy,

włączajmy się w inicjatywy podejmowane w Tygodniu Misyjnym.LITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR