21 października 2021 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
21-27 października 2021r.

menu

NEWS

Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy - to hasło Światowego Dnia Misyjnego przypadającego 24 października. W jaki sposób możemy wspierać misje i misjonarzy?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Formacja i posłanie

7 października 2021 r.

Musimy widzieć więcej!


fot. AWAW

2 października w kościele Najświętszego Serca Jezusowego odbył się zjazd Kół Żywego Różańca z Rejonu ks. Ignacego Kłopotowskiego. Hasłem spotkania były słowa: „Różaniec modlitwą o zbawienie innych”.

Uczestniczyli w nim przedstawiciele kół z dekanatów hańskiego, parczewskiego, włodawskiego i wisznickiego. Zgromadzonych powitał proboszcz horodyskiej parafii ks. Andrzej Głasek. Potem głos zabrał ks. Grzegorz Koc, diecezjalny moderator KŻR. W swoim słowie zachęcał wszystkich do gorliwej i wytrwałej modlitwy różańcowej za Kościół i Polskę. Kolejnym punktem spotkania była konferencj, wygłoszona przez ks. dr. kan. Pawła Wiatraka, proboszcza parafii św. Izydora w Woli Wereszczyńskiej. Kapłan przypominał, że charyzmatem KŻR jest modlitwa wstawiennicza. - Modlimy się w konkretnych intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego i biskupa naszej diecezji. Naszym znakiem jest nieustanna modlitwa, w której pamiętamy nie tylko o sobie i o własnych sprawach. Nosimy w swoim sercu intencje całego Kościoła, wskazane przez biskupa Rzymu i biskupa diecezji.

My, członkowie KŻR, powinniśmy być gotowi i otwarci na przyjęcie wszystkich potrzeb Kościoła powszechnego. Te wyznaczone intencje czasem wydają się odległe, ale kiedy omawiam je z moimi kołami, dostrzegam, że są prorocze. Wiemy, że są pisane z wyprzedzeniem na cały rok. Zaskakujące, bo mimo to okazują się bardzo trafione; widzimy, że odnoszą się do tego, co aktualnie dzieje się w świecie. Moi drodzy! My naprawdę musimy widzieć więcej, niż nasz dom, podwórko i nasze osobiste sprawy - apelował ks. P. Wiatrak.

Wymodlone zbawienie
Kapłan tłumaczył też, że modlitwa jest darem od Pana Boga.
- Św. Jan Maria Vinney powtarzał, że powinniśmy zachwycić się tym, iż możemy się modlić i rozmawiać z Bogiem. Modlitwa jest darem i przywilejem, darem dla mnie i dla drugiego człowieka. (…) O co mamy się modlić? Łatwo omadlać sprawy dotyczące tego świata i to wszystko, czym żyjemy tu i teraz. A czy modlimy się o zbawienie? - pytał konferencjonista.
Potem opowiedział o pewnym człowieku uwikłanym w nałóg, któremu nigdy nie było po drodze do kościoła. - Kiedy zachorował, jego siostra wezwała księdza i karetkę. Ten mężczyzna wyspowiadał się i przyjął Komunię św. Potem zabrano go do szpitala. Zmarł tego samego dnia. Zawsze zastanawiam się: jak to jest, że ktoś po ludzku przegrany i stracony, w momencie odejścia z tego świata otrzymuje łaskę spowiedzi i przyjęcia Komunii św.? Wiem, że tamten człowiek miał za ścianą swoją niepełnosprawną babcię, która codziennie przesuwała w rękach paciorki różańca. Mam przeświadczenie, że za takimi trudnymi sytuacjami, stoi czyjaś modlitwa, aby za zmarnowanym życiem na ziemi nie szła zmarnowana wieczność - tłumaczył ks. P. Wiatrak.

Przedziwne rzeczy
Podczas konferencji zaproszony kapłan przypominał, że modlitwa zmienia nas samych.
- Modlitwa to nie tylko rozmowa, to spotkanie Bożej i mojej wolności, Bożego i mojego pragnienia. Kiedy rzeczywiście dochodzi do tego spotkania, dzieją się rzeczy przedziwne - podkreślał. 
Następnym punktem spotkania była wspólna modlitwa różańcowa przed Najświętszym Sakramentem. Potem wszyscy wzięli udział w Mszy św. Eucharystii przewodniczył ks. kan. Jan Pieńkosz, dziekan dekanatu wisznickiego. W trakcie liturgii członkowie kół wysłuchali medytacji nad tajemnicą cudu w Kanie Galilejskiej. Po Mszy dekanalnym zelatorkom wręczono nowe świece. Ostatnim punktem spotkania była agapa przygotowana przez koła KŻR z Horodyszcza. Następne takie spotkanie odbędzie się w maju przyszłego roku. Będzie adresowane do kół z dekanantu wisznickiego. 

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uczcili 40 rocznicę stanu wojennego


Mural na murze siedleckiego więzienia składa się z trzech części i swoją symboliką nawiązuje do czasu stanu wojennego. Pierwsza z nich łączy charakterystyczne dla Siedlec obiekty - bramę oraz wieżę ratusza z „Jackiem” i czołg, czyli symbol grudnia 1981 r. Na drugiej części znalazł się symbol orła wplątanego w kotwicę Solidarności, a także znak victorii. Trzecia to portret ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez SB kapelana Solidarności.

FOTOGALERIA

Nocne Czuwanie Młodych


Tematem Nocnego Czuwania Młodych, które odbyło się 8 października w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej przy ul. Brzeskiej, były słowa św. Jana Pawła II: „Różaniec to skarb, który trzeba odkryć”. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z siedleckich parafii, a także ze Zbuczyna, Kłoczewa i Adamowa, która przyjechała wraz ze swoimi duszpasterzami.

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
Cantate Deo
Finał VI Powiatowego Konkursu Piosenki Religijnej „Cantate Deo” pt. „To jest Twój czas” odbędzie się 26 października. Termin zbierania zgłoszeń upływa 20 października.
więcej »
Warsztaty rękodzielnicze
W ramach projektu „...bo Niepoległa jest dla wszystkich” we wtorki 19 i 26 października, od 18.00 do 20.00, planowane są warsztaty rękodzielnicze dla seniorów.
więcej »
Warsztaty plastyczne dla dzieci
Cykl warsztatów plastycznych dla dzieci „Kto Ty jesteś?” odbędzie się 21, 22 i 29 października. Organizatorem spotkań jest Gminne Centrum Kultury w Kobylanach.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze z piękną Miriam
Wiara podpowiada nam, że Maryja od początku była i jest cała piękna. Co chcemy jednak powiedzieć, kiedy mówimy o Niej, że jest cała piękna?
więcej »
Przesłanie nadziei i ocalenia
Wydawałoby się, że w obliczu „wielkich” objawień te z Ekwadoru zostają zepchnięte na dalszy plan. Co tym razem chciała nam przekazać Maryja?
więcej »
 

SONDA

 

Jak możemy pomóc misjonarzom?

najskuteczniejszą formą pomocy jest modlitwa,

misjonarze potrzebują naszego wsparcia finansowego,

jako uczniowie Chrystusa powinniśmy być misjonarzami w naszych rodzinach, pracy, środowisku życia itp.,

mówmy dobrze o misjach, opowiadajmy o działaniach misjonarzy,

włączajmy się w inicjatywy podejmowane w Tygodniu Misyjnym.LITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR