21 października 2021 r. Imieniny obchodzą: Urszuli, Celiny, Hilarego

Pogoda: Siedlce

Numer 42
21-27 października 2021r.

menu

NEWS

Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy - to hasło Światowego Dnia Misyjnego przypadającego 24 października. W jaki sposób możemy wspierać misje i misjonarzy?

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Korespondencja z Kazachstanu

5 października 2021 r.

Pamiętna wizyta

„Kazachstanie, niech cię Pan Bóg błogosławi i zachowa na wieki!” - takimi słowami zakończył swoją wizytę państwową w Kazachstanie we wrześniu 2001 r. papież Jan Paweł II.

Dokładnie 20 lat temu, w dniach 22-25 września 2001 r., w historii młodego niepodległego Kazachstanu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie: na osobiste zaproszenie prezydenta Kazachstanu Elbasy Nursułtana Nazarbajewa - kraj z oficjalną wizytą odwiedził Jan Paweł II. Był to jeden z najjaśniejszych momentów w mojej karierze dyplomatycznej, wspomnienia którego są wciąż żywe.

W tym czasie pełniłam funkcję naczelnika wydziału Europy Zachodniej departamentu współpracy dwustronnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kazachstanu. Zdając sobie sprawę z historycznego znaczenia wizyty, cały wydział ze szczególną starannością i odpowiedzialnością podchodził do jej organizacji.

„Dziś Kościół katolicki aktywnie odbudowuje swoją tradycyjną misję: budowane są świątynie, otwierane są nowe parafie. Jego troski w sprawach pokoju, oświaty i dobroczynności są ogromne. Katolicy, podobnie jak przedstawiciele innych religii, dążą do wzmocnienia jedności i zgody całego narodu Kazachstanu” - takimi słowami prezydent Nazarbajew powitał dostojnego gościa na stołecznym lotnisku. 

Z kolei papież tuż po zejściu z pokładu samolotu ze wzruszeniem pocałował ziemię kazachską - ziemię wieloetnicznego kraju o wielowiekowych i różnorodnych tradycjach duchowych i kulturowych.

 

Wizyta Jana Pawła II w Kazachstanie była wydarzeniem historycznym nie tylko dla katolików z Kazachstanu, ale dla całego kraju. Kazachstan, będąc pomostem między Europą a Azją, od czasów starożytnych był miejscem, w którym spotykały się różne wyznania.

Od pierwszego dnia niepodległości Kazachstan rozwijał globalny dialog międzywyznaniowy jako jeden z kluczowych priorytetów państwa. Na tę najważniejszą kwestię zwracają szczególną uwagę zarówno pierwszy prezydent Nazarbajew, jak i obecny prezydent Kasym-Żomart Tokajew, który będąc wówczas na stanowisku przewodniczącego senatu stał na czele Sekretariatu Zjazdu Liderów Religii Światowych i Tradycyjnych.

„To właśnie dzięki pokojowi, porozumieniu międzynarodowościowemu i międzywyznaniowemu udało się nam pozbyć najcięższego dziedzictwa reżimu, który tłumił nie tylko wolności gospodarcze i polityczne, ale także duchowe” - podkreślił Elbasy podczas wizyty papieża.

Program wizyty Ojca Świętego w stolicy Kazachstanu rozpoczął się od złożenia wieńca pod pomnikiem ofiar reżimu totalitarnego. Następnie Jan Paweł II odprawił Mszę św. na pl. Matki Ojczyzny, gdzie zgromadzili się nie tylko mieszkańcy naszego kraju, ale także pielgrzymi z różnych stron świata. Następnie Jego Świątobliwość odwiedził Nuncjaturę Apostolską. Papież spotkał się ze studentami Eurazjatyckiego Uniwersytetu Narodowego im. Lwa Gumilowa, odpowiedział na ich pytania oraz skierował do nich dobre słowa na pożegnanie.

„Cieszę się, że miałem okazję spotkać się z wami, potomkami szlachetnego narodu Kazachstanu, dumnych ze swojej niezłomnej żądzy wolności, nieograniczonej jak te stepy, na których się urodziliście. Macie za sobą różne ścieżki życia, niepozbawione cierpienia. Siedzicie tutaj, obok siebie i czujecie się przyjaciółmi - nie dlatego, że zapomnieliście o tym złu, które miało miejsce w waszej historii, ale dlatego, że słusznie jesteście bardziej zainteresowani dobrem, które możecie wspólnie budować” - zwrócił się Jan Paweł II do kazachstańskiej młodzieży.

Następnie odprawił Mszę w kościele katedralnym i spotkał się z przedstawicielami kultury i nauki w stołecznej sali kongresowej.

 

Jego Świątobliwość odwiedził nasz kraj w trudnym momencie dla całego świata - półtora tygodnia przed wizytą, w dniu 11 września 2001 r. w Nowym Jorku doszło do największego zamachu terrorystycznego. W związku z tym papież zaapelował do wierzących chrześcijan i muzułmanów o budowanie cywilizacji przyjaźni i miłości, a nie przemocy. Bardzo symboliczne jest to, że takie przemówienie pochodziło z ziemi kazachskiej, gdzie panuje pokój i wzajemne zrozumienie między przedstawicielami różnych wyznań. Potwierdzeniem tego jest zbliżające się XIX posiedzenie Sekretariatu Zjazdu Liderów Religii Światowych i Tradycyjnych, które odbędzie się w Nur-Sułtanie pod przewodnictwem przewodniczącego senatu Parlamentu Republiki Kazachstanu Maulena Aszymbajewa, który obecnie stoi na czele Sekretariatu Zjazdu Liderów Religii Światowych i Tradycyjnych.

 

Po raz pierwszy zjazd został zwołany w dniach 23-24 września 2003 r. z inicjatywy prezydenta Nazarbajewa. Podczas jego wizyty w Watykanie przedstawiciele Kościoła katolickiego byli jednymi z pierwszych, którzy poparli ideę przeprowadzenia zjazdu. Co ważne, pierwsza nagroda Zjazdu Liderów Religii Światowych i Tradycyjnych została przyznana właśnie Papieskiej Radzie Watykanu ds. Dialogu Międzyreligijnego: w ten sposób Elbasy podkreślił szczególną rolę Stolicy Apostolskiej w organizacji i przeprowadzeniu zjazdu.

Katolicyzm na terenie Kazachstanu ma swoje korzenie, ponieważ ważną rolę w pojawieniu się w regionie religii chrześcijańskiej odegrał Wielki Jedwabny Szlak.

 

17 października 1992 r. Republika Kazachstanu nawiązała relacje dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską. Sześć lat później został podpisany konkordat - umowa w sprawie stosunków pomiędzy Kazachstanem i Watykanem. W tym samym roku w Karagandzie powstała pierwsza katolicka uczelnia wyższa - seminarium duchowne „Maryja Matka Kościoła”.

Obecnie w wielu miastach kraju funkcjonują parafie katolickie. Największy w kraju kościół katolicki - katedra Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej - znajduje się w Karagandzie. W 2003 r. władze miasta, odpowiadając na prośbę diecezji karagandyjskiej, przeznaczyły teren pod budowę nowej katedry. W maju 2003 r. sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Angelo Sodano poświęcił teren oraz kamień węgielny pod budowę katedry.

Historia nakazała tak, aby terytorium Kazachstanu zawsze było miejscem, w którym w atmosferze pokoju i szacunku współistnieją przedstawiciele różnych wyznań, w tym katolicy. W warunkach niepodległego Kazachstanu decydującym czynnikiem rozwoju harmonii, tolerancji i duchowości stała się polityka pierwszego prezydenta Republiki Kazachstanu. Uznaniem tej mądrej i wizjonerskiej polityki stała się wizyta papieża Jana Pawła II w naszym kraju.

Wizyta ta odegrała znaczącą rolę w dalszym umacnianiu dialogu międzywyznaniowego, a także rozwijaniu owocnego partnerstwa między Kazachstanem i Watykanem.

 

Autor: Aigul Kuspan, przewodnicząca Komisji Spraw Międzynarodowych, Obrony i Bezpieczeństwa Mażylisu Parlamentu Republiki Kazachstanu.

 

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uczcili 40 rocznicę stanu wojennego


Mural na murze siedleckiego więzienia składa się z trzech części i swoją symboliką nawiązuje do czasu stanu wojennego. Pierwsza z nich łączy charakterystyczne dla Siedlec obiekty - bramę oraz wieżę ratusza z „Jackiem” i czołg, czyli symbol grudnia 1981 r. Na drugiej części znalazł się symbol orła wplątanego w kotwicę Solidarności, a także znak victorii. Trzecia to portret ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez SB kapelana Solidarności.

FOTOGALERIA

Nocne Czuwanie Młodych


Tematem Nocnego Czuwania Młodych, które odbyło się 8 października w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej przy ul. Brzeskiej, były słowa św. Jana Pawła II: „Różaniec to skarb, który trzeba odkryć”. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z siedleckich parafii, a także ze Zbuczyna, Kłoczewa i Adamowa, która przyjechała wraz ze swoimi duszpasterzami.

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
Cantate Deo
Finał VI Powiatowego Konkursu Piosenki Religijnej „Cantate Deo” pt. „To jest Twój czas” odbędzie się 26 października. Termin zbierania zgłoszeń upływa 20 października.
więcej »
Warsztaty rękodzielnicze
W ramach projektu „...bo Niepoległa jest dla wszystkich” we wtorki 19 i 26 października, od 18.00 do 20.00, planowane są warsztaty rękodzielnicze dla seniorów.
więcej »
Warsztaty plastyczne dla dzieci
Cykl warsztatów plastycznych dla dzieci „Kto Ty jesteś?” odbędzie się 21, 22 i 29 października. Organizatorem spotkań jest Gminne Centrum Kultury w Kobylanach.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze z piękną Miriam
Wiara podpowiada nam, że Maryja od początku była i jest cała piękna. Co chcemy jednak powiedzieć, kiedy mówimy o Niej, że jest cała piękna?
więcej »
Przesłanie nadziei i ocalenia
Wydawałoby się, że w obliczu „wielkich” objawień te z Ekwadoru zostają zepchnięte na dalszy plan. Co tym razem chciała nam przekazać Maryja?
więcej »
 

SONDA

 

Jak możemy pomóc misjonarzom?

najskuteczniejszą formą pomocy jest modlitwa,

misjonarze potrzebują naszego wsparcia finansowego,

jako uczniowie Chrystusa powinniśmy być misjonarzami w naszych rodzinach, pracy, środowisku życia itp.,

mówmy dobrze o misjach, opowiadajmy o działaniach misjonarzy,

włączajmy się w inicjatywy podejmowane w Tygodniu Misyjnym.LITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR