22 września 2021 r. Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Pogoda: Siedlce

Numer 37
16-22 września 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej w relacjach przedstawicieli naszej diecezji.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rozważanie do Ewangelii

12 września 2021 r.

Z wyrokiem bez przedawnienia

Odpowiedź Piotra była strzałem w dziesiątkę. Nie mógł powiedzieć lepiej..., ale to tylko słowa. Kiedy Jezus zaczął tłumaczyć, że podzieli los proroków, rybak zmienił front. Miał swój obraz Mistrza i nie chciał go naruszać.

Jakże jesteśmy do niego podobni. Zastanawiam się, co bym usłyszała, gdybym na ulicy zaczęła pytać ludzi o Jezusa. Pewnie byłoby trochę pozytywnych i może wręcz utartych określeń, zasłyszanych gdzieś w kościele czy na katechezie z lat dziecięcych. Niestety, spodziewam się, że otrzymałabym także niemało epitetów, których nie godzi się przytaczać. I jedni, i drudzy broniliby swoich stanowisk. Łatwo przychodzi nam mówić o tym, że Jezus jest Panem i Zbawicielem, że jest Królem Miłosierdzia. Mówimy, że jest dobry i łagodny, że uzdrawia i czyni cuda, że pociesza i umacnia. To prawda, ale nie cała. W tym pięknym przekazie gubimy Jezusa odrzuconego, cierpiącego i umierającego, niosącego krzyż, poranionego, naznaczonego wyrokiem śmierci.

Powiesz, że to już było, że wydarzenia Golgoty za nami, że Chrystus zmartwychwstał. Tak, ale Jego męka trwa dalej. On w dalszym ciągu jest odrzucany, wyrzucany z życia, otrzymuje kolejne wyroki, jest raniony. Przytakujesz? I pewnie momentalnie masz w myślach tych, którzy paradują po ulicach z barwnymi flagami, ateistów, komunistów i innych podobnych ludzi. Dzisiejsza Ewangelia pokazuje, że prawdziwego Jezusa nie przyjmują także najbliższe mu osoby. Przecież Piotr był jednym z najważniejszych apostołów. Widział więcej od innych uczniów. Mimo to, tak łatwo przyszło mu reformować Mistrza i potraktować Jego słowa wybiórczo.

Pomyśl dziś, z jakich przestrzeni w swoim życiu wyrzuciłeś Jezusa i Jego naukę. W imię czego tak postąpiłeś? Zobacz dziś stojącego przed sobą Chrystusa, który pyta: Co ze sobą zrobiłeś? Dlaczego porzuciłeś Boże myślenie? Jezus od ponad dwóch tysięcy lat żyje w świecie i w swoim Kościele z wyrokiem śmierci. Pod dokumentem podpisał się każdy z nas i to nie jednorazowo. Dlaczego ciągle zapieramy się Jezusa, a nie samych siebie? Dlaczego naśladujemy świat? Dlaczego buntujemy się wobec krzyża? Mistrz do każdego z nas codziennie mówi: Pójdź za Mną! Prośmy, by wyzwolił nas z naszej głuchoty, niewiary i... głupoty.

Agnieszka Wawryniuk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Rolnicza wystawa


Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym, połączone z Dniami Siedlec, za nami! Jedną z większych imprez wystawienniczych w regionie można było odwiedzać przez dwa dni - 11 i 12 września. [fot. IZU]

FOTOGALERIA

Hosanna Festival


W dniach 17-19 września w Siedlcach odbył się XXVIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festival”. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
Wykład, debaty eksperckie, bloki warsztatów - to wszystko czeka na uczestników V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, który odbędzie się 24 i 25 września w Warszawie.
więcej »
II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej
21 września w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu odbędzie się II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
 

POLECAMY


Autorytet i wsparcie
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia stanowi doskonała okazję do poznania jego osoby.
więcej »
Fatima
Film „Fatima” - inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan - najbardziej przekonująca adaptacja objawień w kinach już od 1 października!
więcej »
 

SONDA

 

Czy pamiętamy o weteranach walk o wolną Polskę?

tak, ich obecność uświetnia uroczystości państwowe

nie, należy patrzeć w przyszłość, a nie skupiać się na tym, co minęło...

poszanowanie historii jest obowiązkiem każdego patrioty

patriotyzm to pusty slogan

nie mam zdaniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR