22 września 2021 r. Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Pogoda: Siedlce

Numer 37
16-22 września 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej w relacjach przedstawicieli naszej diecezji.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Głos w dyskusji

1 września 2021 r.

Polityka na kościach


fot. ARCHIWUM

Kończymy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych analizę prawną podstaw, na których odbywają się wycieczki młodzieży izraelskiej do Polski. Po jej zakończeniu, które nastąpi jeszcze we wrześniu, będziemy proponować dalsze działania - powiedział we wtorek 31 sierpnia br. w Telewizji Republika wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Dla osób niezorientowanych w temacie sprawa może wydawać się o tyleż zagadkowa, co zaskakująca. Skąd pomysł, by na szczeblu ministerialnym poruszać - znając nadwrażliwość drugiej strony na pewne rozstrzygnięcia - tak newralgiczną kwestię? Rzecz w tym, że wyprawy młodych Izraelczyków do ziemi Polin to nie są zwykłe wycieczki. Nie chodzi tylko o wymianę kulturową, wspomnienia, walory krajoznawcze. To istotny element polityki państwa żydowskiego, budowania tożsamości, kodowania informacji (niekoniecznie prawdziwych, a niekiedy wręcz krzywdzących dla nas), zaś Polska stanowi narzędzie w jego realizacji.

W 1979 r. do izraelskich szkół wprowadzono nauczanie o Holokauście. W 1988 r. tamtejsze Ministerstwo Edukacji, jako element powyższego nauczania, zaczęło wdrażać program wycieczek młodzieży (głównie licealnej) do Polski. Są nieobowiązkowe. Trwają cały rok, część z nich wpisuje się w ogólnoświatowy projekt zwany Marszem Żywych - spotkanie upamiętniające ofiary obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Odbywa się ono wczesną wiosną (kwiecień-maj) w żydowski Dzień Pamięci o Zagładzie (Jom ha-Szoa). Młodzi ludzie spędzają u nas kilka dni, zwiedzają miejsca związane z historią pomordowanych Żydów, spotykają się z ocalonymi. Całość finansowana jest przez rząd izraelski. Ze względów bezpieczeństwa tylko samoloty El Al Airlines obsługują wyprawy młodzieży, odwiedzający nasz kraj poznają go z opowieści tylko swoich przewodników, są pod baczną opieką rodzimych służb specjalnych. Rola strony polskiej polega na udostępnieniu infrastruktury hotelowej, zapewnieniu bezpieczeństwa.

Idea piękna, choć kosztowana i skomplikowana logistycznie. Cóż może być złego we wzmacnianiu tożsamości narodowej, podróży do krainy przodków, czczeniu pamięci ofiar Shoah? Teoretycznie nic.

Diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach.

W 2009 r. Jo'aw Szamir, badający m.in. współczesne pojęcie antysemityzmu, a w szczególności sposób jego postrzegania wśród izraelskich i amerykańskich polityków, nakręcił film dokumentalny pt. „Defamation” (hebr. Hashmatsa - dosłownie „Zniesławienie”). Składa się on z dwóch wątków wzajemnie się przeplatających. Pierwszy z nich jest zapisem najpierw przygotowań, a następnie wyprawy żydowskiej młodzieży do Polski, drugi to rozmowy z członkami Anti-Defamation League - organizacji, której celem jest walka z nienawiścią i uprzedzeniami wobec Żydów. Uzupełnia je wywiad z Normanem Finkelsteinem, autorem określenia „przedsiębiorstwo Holocaust”. Film można znaleźć w serwisie YouTube.

 

Nigdy nie zapominać! Nikomu nie wybaczać!

Przygotowania rozpoczynają się w szkole. Najpierw uczniowie oglądają porażające obrazy Zagłady, po nich następuje dyskusja.

„Jestem trzecim pokoleniem ocalałych z Shoah. Pamiętam moją babcię, która powtarzała: «Nigdy nie zapominać! Nikomu nie wybaczać!» Jadę do Polski, aby tego doświadczyć!” - mówi młody człowiek. Prowadząca pozwala uczniom rozwinąć wątek, wypowiedzieć się. Potem następuje „skok” w czasie.

„Pamiętajcie, antysemityzm się nie skończył. W Izraelu, ale też w Europie, jest wiele antysemickich incydentów. Wy, jako ci, którzy niedługo wstąpią do armii, doświadczycie tego wiele razy” - komentuje nauczycielka. Zaczyna mówić o wycieczce do Polski, przedstawiając ją jako kraj ponury, zamieszkały przez antysemitów, nazistów, pełen zagrożeń i niebezpieczeństw. „Będą z wami ludzie ze służb specjalnych, aby was chronić. Nie możecie mieć kontaktu z ludnością miejscową. Spotkacie ludzi, którzy was nie lubią” - dodaje.

Poczucie zagrożenia zwiększa się, gdy młodzież ląduje w Polsce. „W autokarze mają być zasłonięte okna, jeśli wybuchnie bomba albo rozlegną się strzały, wszyscy kładziecie się na podłogę” - tłumaczy agent Mosadu. „Nie wolno wam wychodzić z hotelu wieczorem, ponieważ na zewnątrz są ludzie, których chcą was skrzywdzić” - słyszą przerażeni nastolatkowie.

Psychoza narasta w dalszej części filmu.

„Żołnierze na lotnisku maszerowali jak naziści, mieli srogie miny. A ci, którzy podbijali nam paszporty, wyglądali ja esesmani!” - relacjonują poruszeni uczniowie.

 

Ziemia nieczysta?

Grupę oprowadzają izraelscy przewodnicy. Polacy w ich hagadzie są ukazywani skrajnie negatywnie, jako sprawcy Zagłady, współpracownicy Hitlera. Efekt? Kilka lat temu Moshe Zimmermann przeprowadził wśród izraelskich uczniów szkół średnich sondaż, z którego wynikało, że znaczna ich część uważa, iż „Polacy w czasie II wojny światowej byli głównymi przestępcami, zaś Niemcy tylko dostarczyli wagony”. Polska to „ziemia nieczysta” - największy żydowski cmentarz na świecie.

Każdego roku Polskę odwiedza kilkadziesiąt tysięcy młodych Żydów, którzy wyjeżdżają z kraju z jak najgorszymi wrażeniami. To wrażenie utrwala się. Widać je choćby w coraz częstszych wypowiedziach polityków żydowskich szkalujących nasz kraj - ostatnio Jaira Lapida.

Wycieczki do Polski stanowią ważny element procesu budowania poczucia tożsamości, są realizacją swoistej koncepcji narodu. To „polityka na kościach” - takie określenie znalazło się we wpływowym izraelskim dzienniku „Haaretz”. „Jesteśmy wychowani w takim duchu, że jesteśmy dumni, iż nas nienawidzą” - mówi w filmie młoda dziewczyn. To daje podstawę dla podjęcia służby wojskowej, pozwala później bez oporów sięgać po broń i bronić ojczyzny, np. przed rzekomą agresją arabów. Umacnia w przekonaniu, że miejscem życia jest Izrael - reszta świata jest przestrzenią wrogą.

 

Nie wolno kłamać

Jackie Feldman, socjolog z Uniwersytetu Ben Guriona, napisał książkę pt. „Nad dołami śmierci, pod narodową flagą. Podróże młodzieży do Polski i odgrywanie izraelskiej tożsamości narodowej”. Wyprawy do Polski określa mianem pielgrzymek pełniących trzy funkcje: integracyjną, legitymizującą oraz mobilizującą.

Przeciwko takiemu właśnie stawianiu sprawy protestuje polskie Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Nie możemy się zgodzić, by na naszej ziemi i za naszą zgodą konserwować kłamstwa i pozwalać wplątywać Polskę w fałszywą narrację. Nie chodzi nawet o skandaliczne zachowanie młodych Izraelczyków w polskich hotelach (od zaprzyjaźnionej krakowskiej przewodniczki wiem, że ich właściciele nie chcą z tego powodu żydowskich gości). Faktem jest, co tłumaczył ambasador Izraela, że Polakom odwiedzającym państwo żydowskie też zdarzają się różne wpadki. Ale tam Mosad szybko robi porządek. Bez „anioła stróża” nie da się np. wjechać na Masadę, pewnych tematów nie wolno przewodnikom poruszać, nie można też wsiąść do samolotu El Al bez drobiazgowej, upokarzającej nierzadko kontroli.

Trudno powiedzieć, jak zakończy się wspomniana wyżej analiza prawna. Nie chodzi o to, by komukolwiek czegokolwiek zakazywać. Raczej o to, by wyprawy młodych ludzi do Polski budowały wzajemny szacunek, stawały się okazją do spotkań, poznawania dziedzictwa polskich Żydów oraz kraju, gdzie powstawała i rozkwitała żydowska myśl religijna i polityczna. Nie może być miejsca na kłamstwo i manipulacje. Mamy prawo się bronić.

Ks. Paweł Siedlanowski

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Rolnicza wystawa


Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym, połączone z Dniami Siedlec, za nami! Jedną z większych imprez wystawienniczych w regionie można było odwiedzać przez dwa dni - 11 i 12 września. [fot. IZU]

FOTOGALERIA

Hosanna Festival


W dniach 17-19 września w Siedlcach odbył się XXVIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festival”. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
Wykład, debaty eksperckie, bloki warsztatów - to wszystko czeka na uczestników V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, który odbędzie się 24 i 25 września w Warszawie.
więcej »
II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej
21 września w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu odbędzie się II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
 

POLECAMY


Autorytet i wsparcie
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia stanowi doskonała okazję do poznania jego osoby.
więcej »
Fatima
Film „Fatima” - inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan - najbardziej przekonująca adaptacja objawień w kinach już od 1 października!
więcej »
 

SONDA

 

Czy pamiętamy o weteranach walk o wolną Polskę?

tak, ich obecność uświetnia uroczystości państwowe

nie, należy patrzeć w przyszłość, a nie skupiać się na tym, co minęło...

poszanowanie historii jest obowiązkiem każdego patrioty

patriotyzm to pusty slogan

nie mam zdaniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR