22 września 2021 r. Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Pogoda: Siedlce

Numer 37
16-22 września 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej w relacjach przedstawicieli naszej diecezji.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

W Roku Kapłańskim

29 grudnia 2009 r.

Za kapłanów i o nowe powołania


fot. ARCHIWUM

Ogłoszony przez papieża Benedykta XVI Rok Kapłański daje nam okazję, abyśmy pochylili się nad tajemnicą kapłaństwa. Każdemu z nas w inny sposób zostanie odkryte piękno owego powołania, zarazem obowiązki i trud, który jest związany z nim bezwarunkowo.

Bez kapłanów jesteśmy jak dzieci bez ojca. Wiedzą o tym ci, którzy zostali odarci z tego dobrodziejstwa poprzez przebywanie w krajach, gdzie posługa kapłana jest zabroniona bądź inwigilowana przez władzę. Wystarczy wspomnieć Sudan, Indie, Pakistan czy Arabię Saudyjską. Chrześcijanie tamtych krajów doskonale wiedzą, co to znaczy brak kapłana, możliwości uczestnictwa we Mszy św. czy innych sakramentach. Jak pisał św. Jan Maria Vianney: „Gdy kapłan udziela rozgrzeszenia, nie mówi: <Bóg odpuszcza tobie grzechy>, lecz <Ja odpuszczam tobie grzechy>. Gdybyście poszli wyspowiadać się do Matki Bożej lub anioła, czy daliby wam rozgrzeszenie? Oczywiście, że nie. Czy udzieliliby wam Ciała i Krwi naszego Pana? Nie. Najświętsza Maryja Panna nie może spowodować zstąpienia swego Boskiego Syna do Hostii. Nawet dwustu aniołów nie mogłoby was rozgrzeszyć. A kapłan, choćby najprostszy, może. Może wam powiedzieć: <Idź w pokoju, ja odpuszczam tobie grzechy>”.

Konkretne obowiązki

Jedną z inicjatyw, wpisującą się w Bożą troskę, jest powstanie Krucjaty Modlitw w Intencji Kapłanów i Nowych Powołań Kapłańskich. Powstała ona w 2001 r. w zgromadzeniu Kanoników Regularnych Laterańskich, a jej twórcą jest obecny prowincjał - ks. Marian Szczecina CRL.

Podejmując się wpisania do Krucjaty, osoby przyjmują na siebie konkretne obowiązki:

Każdego dnia modlą się za kapłanów oraz o nowe powołania modlitwą podaną na deklaracji: „Boże, Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie dla nich, w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania, walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz. Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen”.

W pierwszy czwartek miesiąca ofiarują Komunię św. i Mszę w intencji kapłanów i nowych powołań.

Wykonują zobowiązanie prywatne.

O regułę św. Augustyna

Co ciekawe, owa inicjatywa wpisuje się w cele zgromadzenia. Jego początków należy szukać w tzw. wspólnotach kleryckich powstających w Kościele w IV w. z inicjatywy różnych biskupów i wzorowanych na ideale życia zaprowadzonego i praktykowanego przez Apostołów w Kościele Jerozolimskim. Prawie każda ze wspólnot wiernych posiada tego typu wspólnotę kapłańską. Największe jednak znamię na historii Kościoła wycisnęła wspólnota zorganizowana po 395 r. w Hipponie przez św. Augustyna.

Początkowo struktura kościelna znana pn. „kanonicy” była wyłącznie diecezjalną; byli to duchowni przynależący do Kościoła lokalnego, do prezbiterium podlegającego biskupowi, w odróżnieniu od duchownych obsługujących kościoły prywatne. Jednak taki stan rzeczy nie mógł trwać długo, gdyż wstępujący w szeregi kanoników, zaczęli tworzyć wspólnotę zakonną, która funkcjonowała inaczej od diecezjalnej. Przełomem dla życia kanoniczego był XI w., kiedy ruch gregoriański przekonał część kanoników do reformy życia w oparciu o Regułę św. Augustyna. Powrócono w ten sposób do życia wspólnego „bez własności”, ale w ten sposób doszło również do rozłamu instytucji na kanoników „regularnych” i „świeckich”. Wspólnoty kanonicze, które przyjęły reformę według wytycznych Synodu Laterańskiego (1059), zaczęto nazywać „regularnymi”; zaś kanoników, którzy nie przyjęli życia wspólnego, „bez własności”, ale zachowali oficjum kultu Bożego, zaczęto określać „świeckimi”.

Zakon Kanoników Regularnych został urzędowo uznany przez papieża Mikołaja II w roku 1062. W XII w., po przyjęciu Reguły św. Augustyna, przyjął on oficjalną nazwę „Ordo Canonicus Sancti Augustini” (Zakon kanoniczy św. Augustyna). Wywodzą się z niego bł. Stanisław Kazimierczyk oraz Sługa Boży Michał Giedroyć.

Komunia między kapłanami

Ojciec Święty w liście na Rok Kapłański pisze: „Trzeba, aby ta komunia między kapłanami, a także ze swym biskupem, mająca podstawy w sakramencie święceń i przejawiająca się w koncelebracji eucharystycznej, wyrażała się w różnych konkretnych formach rzeczywistego i afektywnego braterstwa kapłańskiego”. To zachęta do realnej wspólnoty kapłańskiego życia, która wymaga nie tylko pamięci modlitewnej, ale bardziej konkretnej obecności przy współbracie. Wspierania go słowem oraz zaangażowaniem, nawet pomocy materialnej.

Każdy z nas może włączyć się w to dzieło poprzez skontaktowanie się z przedstawicielem zgromadzenia za pomocą strony internetowej www.kanonicy.pl lub z ks. J. Klimczykiem pod nr. tel.: 602 477 238.

Pochylmy się nad tajemnicą kapłaństwa, którym obdarowywany zostaje człowiek wybrany z ludu, aby sam obdarzał Bożymi darami każde dziecko Boże.

MARIA CIMIŃSKA

(xaa)

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Rolnicza wystawa


Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym, połączone z Dniami Siedlec, za nami! Jedną z większych imprez wystawienniczych w regionie można było odwiedzać przez dwa dni - 11 i 12 września. [fot. IZU]

FOTOGALERIA

Hosanna Festival


W dniach 17-19 września w Siedlcach odbył się XXVIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Hosanna Festival”. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie
W roku szkolnym 2021/2022 już po raz 16 ruszą zapisy do Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej
Wykład, debaty eksperckie, bloki warsztatów - to wszystko czeka na uczestników V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, który odbędzie się 24 i 25 września w Warszawie.
więcej »
II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej
21 września w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu odbędzie się II Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej.
więcej »
Konkurs poetycki dla młodzieży
​Opowiedzmy strofami o życiu oblackiego męczennika! Ruszyła druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. sługi Bożego o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
więcej »
 

POLECAMY


Autorytet i wsparcie
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia stanowi doskonała okazję do poznania jego osoby.
więcej »
Fatima
Film „Fatima” - inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach fatimskich, które dały siłę milionom chrześcijan - najbardziej przekonująca adaptacja objawień w kinach już od 1 października!
więcej »
 

SONDA

 

Czy pamiętamy o weteranach walk o wolną Polskę?

tak, ich obecność uświetnia uroczystości państwowe

nie, należy patrzeć w przyszłość, a nie skupiać się na tym, co minęło...

poszanowanie historii jest obowiązkiem każdego patrioty

patriotyzm to pusty slogan

nie mam zdaniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR