31 lipca 2021 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ignacy, Lubomir

Pogoda: Siedlce

Numer 30
29-04 sierpnia 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA: o rekolekcjach, jakich jeszcze nie było, z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Sukces studenta

22 lipca 2021 r.

Nagroda za kajak z betonu

Tomasz Rabek wraz ze swoimi kolegami z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej otrzymali wyróżnienie w prestiżowym konkursie dla młodych architektów i inżynierów.

W ogólnopolskim konkursie, organizowanym przez branżowy miesięcznik ,,Builder Polska”, co roku z imponującej grupy kilkuset uczestników wybierani są najbardziej uzdolnieni młodzi architekci i inżynierowie. Tegoroczna edycja pokazała autorskie rozwiązania i inspiracje, które są odpowiedzią na problemy współczesnego świata. Osoby biorące udział w konkursie przekonują, jak ważne są dla nich ich pasje, czyli architektura i budownictwo. Studenci WAT, wśród których znalazł się międzyrzeczanin, zostali wyróżnieni za zbudowanie kajaku z betonu kompozytowego z wykorzystaniem materiałów odpadowych.

T. Rabek to student piątego roku na kierunku budownictwo ogólne na WAT. Jego zainteresowania to: technologia BIM, budownictwo pasywne i zastosowanie materiałów odpadowych do produkcji betonu. Za swoje prace był już wielokrotnie nagradzany. Zwyciężył m.in. w konkursie wydziałowym na najlepszą pracę wykonaną w ramach działalności Koła Naukowego Budownictwo WAT. Mimo studiów cały czas jest czynnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej ,,Stołpno” w Międzyrzecu Podlaskim. Wraz z koleżanką Justyną Ozimkiewicz i kolegami Bartoszem Niewczasem i Szymonem Kurniakiem podjęli próbę zbudowania betonowego kajaka.

- Pracę rozpoczęliśmy od wykonania podstawowych pomiarów, takich jak długość, szerokość i kształt kajaka. Później przy pomocy programu komputerowego powstała wizualizacja całego projektu. Mieszanka betonowa składająca się z cementu, piasku wiślanego, kruszywa i kilku innych dodatków stała się materiałem do stworzenia kajaku - opowiada T. Rabek.

Kolejny etap prac polegał na wykonaniu formy z płyt styropianowych, do której została wlana przygotowana mieszanka betonowa. - Przed procesem betonowania do formy przypięliśmy siatkę z włókna szklanego, którą pozyskaliśmy z odzysku. Jej celem było zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości - dodaje student.

Po upływie 28 dni kajak został przetransportowany na otwarty akwen, gdzie została sprawdzona jego wytrzymałość. Pozytywny wynik testu pozwolił na wyjazd do Holandii. Studenci wzięli tam udział w zawodach i wystartowali w konkursie ,,Betonkanorace”. Komisja konkursowa doceniła pracę młodych projektantów, przyznając im zasłużone wyróżnienie.

Magdalena Frydrychowska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymka Dziadków i Teściów


Starość jest etapem życia, ale może być nową drogą, czasem ponownych narodzin, szansą na pogłębienie przyjaźni z Panem Bogiem i okazją, by nauczyć wiary młode pokolenie - dzieci i wnuki. Do podjęcia tej misji zachęceni zostali uczestnicy II Diecezjalnej Pielgrzymki Dziadków i Teściów. [fot. Anna Kozak]

FOTOGALERIA

Muzycznie w Mordach


W niedzielę 25 lipca na rynku w centrum miasta Mordy mieszkańcy mieli okazję na żywo posłuchać koncertów w wykonaniu zespołów senioralnych z gminy. Przed publicznością wystąpili m.in.: zespół wokalny Złote Kłosy z Wyczółek, któremu akompaniował jak zwykle niezawodny Jerzy Kostecki, a śpiewem wspierała go żona Gala; Zaliwianki z Krzymosz z nowym akompaniatorem Andrzejem Kędziorą. Na scenie zagościł też zespół z najdłuższym stażem w gminie - Podlasianki. Wisienką na torcie był występ Zespołu Kameralnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Zofii Werle. Uwieńczeniem wieczoru był koncert Zespołu Maleńczuk Acustic Trio, który odbył się w ramach cyklu „Niedzielne popołudnia z…” organizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.

PATRONAT "ECHO"


41 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę
W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła ogłoszone zostały tegoroczne logo oraz plakat pielgrzymkowy. Pątnikom towarzyszyć będzie w tym roku hasło: „Z wiarą i męstwem” - nawiązujące do bohaterskiej postawy Męczenników Podlaskich, którzy z oddaniem bronili wiary katolickiej.
więcej »
Kozirynek 2021
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w II Radzyńskim Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2021”. W sobotę 21 sierpnia ul. Ostrowiecka w Radzyniu Podlaskim zamieni się w deptak.
więcej »
Dożynki gminne
29 sierpnia na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach odbędą się dożynki gminne.
więcej »
Święto miodu
W niedzielę 1 sierpnia w Kobylanach odbędzie się II Bialskopodlaskie Święto Miodu. Impreza ma na celu promowanie pszczelich produktów prosto z lokalnych pasiek.
więcej »
Dożynki Gminy Kłoczew
22 sierpnia na boisku w Starym Zadybiu odbędą się Dożynki Gminy Kłoczew.
więcej »
 

POLECAMY


W hołdzie Największej Miłości
Utwory zebrane na płycie „Zakochani w Maryi” niosą dużo pozytywnej energii, ale też sprzyjają modlitwie, a zawarte w nich duchowe przesłanie zapada głęboko w serce. Warto posłuchać.
więcej »
Instrukcja obsługi
Dziś, w czasach licznych prób i zamętu w Kościele, św. Alfons Maria de Liguori daje receptę na to, jak oczyścić serca z grzechu, podążać wiernie wąską ścieżką zbawienia i trwać w obecności Boga.
więcej »
 

SONDA

 

Czy wybierasz się na pielgrzymkę na Jasną Górę?

tak, kto raz spróbował - wraca na szlak

będzie to mój pierwszy raz

obawiam się, że zabraknie mi sił

nie wyobrażam sobie wakacji bez dwutygodniowych rekolekcji w drodze

w ubiegłym roku pielgrzymkowe plany pokrzyżowała pandemia; ciekawe, jak będzie w tym roku...LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR