31 lipca 2021 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ignacy, Lubomir

Pogoda: Siedlce

Numer 30
29-04 sierpnia 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA: o rekolekcjach, jakich jeszcze nie było, z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rewitalizacja zakończona

21 lipca 2021 r.

Fontanna, konie i kamery

W ramach rewitalizacji na skwerze stanęła fontanna, a w niej rzeźby koni arabskich, które są symbolem Janowa. Zaprojektował ją miejscowy artysta plastyk Arkadiusz Markiewicz.

- Inwestycję rozpoczęliśmy w 2019 r., ale musieliśmy unieważnić pierwszy przetarg z uwagi na duże koszty. Dopiero w wyniku drugiego i dzięki środkom, jakie dołożyła rada gminy, udało nam się to przedsięwzięcie zrealizować - mówi wójt gminy Janów Podlaski Leszek Chwedczuk.

W ramach rewitalizacji na skwerze stanęła fontanna, a w niej rzeźby koni arabskich, które są symbolem Janowa. Zaprojektował ją miejscowy artysta plastyk Arkadiusz Markiewicz, wzorując się m.in. na fontannie ze Stanów Zjednoczonych przedstawiającej zanurzone w wodzie mustangi. - Konie zostały odlane z brązu, natomiast obrzeża wykonano z naszych polnych kamieni - wyjaśnia.

Powstał też budynek wielofunkcyjny z toaletami. W przyszłości władze gminy chcą, by znalazł się w nim punkt informacji turystycznej. - Wybudowano też alejki, a w miejsce drzew, które trzeba było wyciąć, ponieważ kolidowały z infrastrukturą, posadziliśmy nowe. Wymieniono także oświetlenie, a cały teren został objęty monitoringiem, na który składa się 12 kamer - podkreśla L. Chwedczuk, apelując jednocześnie do mieszkańców o poszanowanie wspólnego dobra. - Dbajmy o zieleń, czystość i porządek. Nie wrzucajmy niczego do fontanny, nie wypuszczajmy psów na murawę. Korzystajmy z małej architektury ławek i koszy na śmieci. W poczuciu konieczności zadbania o bezpieczeństwo i mienie komunalne teren został objęty monitoringiem. Chuligańskie ekscesy z ostatnich tygodni i ich skutki tylko potwierdziły zasadność zainstalowania kamer. Wandale zniszczyli kilka płyt elewacyjnych nowego budynku. Straty oszacowano na 3 tys. zł. Sprawcy zostali zidentyfikowani, ujęci i - choć są niepełnoletni - unikną kary. Niech to będzie przestrogą dla innych - zaznacza wójt gminy Janów Podlaski.

Władze gminy apelują też, by nie wchodzić do wody i pod żadnym pozorem jej nie pić. - Fontanna to nie basen. Zainstalowane są w niej dysze wodne oraz poprowadzone instalacje elektryczne do lamp. Woda nie nadaje się do picia i kąpieli z uwagi na stosowane środki chemiczne - przypomina L. Chwedczuk.

Koszt inwestycji, która współfinansowana została z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa lubelskie, to ponad 4 mln zł. go. 

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymka Dziadków i Teściów


Starość jest etapem życia, ale może być nową drogą, czasem ponownych narodzin, szansą na pogłębienie przyjaźni z Panem Bogiem i okazją, by nauczyć wiary młode pokolenie - dzieci i wnuki. Do podjęcia tej misji zachęceni zostali uczestnicy II Diecezjalnej Pielgrzymki Dziadków i Teściów. [fot. Anna Kozak]

FOTOGALERIA

Muzycznie w Mordach


W niedzielę 25 lipca na rynku w centrum miasta Mordy mieszkańcy mieli okazję na żywo posłuchać koncertów w wykonaniu zespołów senioralnych z gminy. Przed publicznością wystąpili m.in.: zespół wokalny Złote Kłosy z Wyczółek, któremu akompaniował jak zwykle niezawodny Jerzy Kostecki, a śpiewem wspierała go żona Gala; Zaliwianki z Krzymosz z nowym akompaniatorem Andrzejem Kędziorą. Na scenie zagościł też zespół z najdłuższym stażem w gminie - Podlasianki. Wisienką na torcie był występ Zespołu Kameralnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Zofii Werle. Uwieńczeniem wieczoru był koncert Zespołu Maleńczuk Acustic Trio, który odbył się w ramach cyklu „Niedzielne popołudnia z…” organizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.

PATRONAT "ECHO"


41 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę
W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła ogłoszone zostały tegoroczne logo oraz plakat pielgrzymkowy. Pątnikom towarzyszyć będzie w tym roku hasło: „Z wiarą i męstwem” - nawiązujące do bohaterskiej postawy Męczenników Podlaskich, którzy z oddaniem bronili wiary katolickiej.
więcej »
Kozirynek 2021
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w II Radzyńskim Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2021”. W sobotę 21 sierpnia ul. Ostrowiecka w Radzyniu Podlaskim zamieni się w deptak.
więcej »
Dożynki gminne
29 sierpnia na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach odbędą się dożynki gminne.
więcej »
Święto miodu
W niedzielę 1 sierpnia w Kobylanach odbędzie się II Bialskopodlaskie Święto Miodu. Impreza ma na celu promowanie pszczelich produktów prosto z lokalnych pasiek.
więcej »
Dożynki Gminy Kłoczew
22 sierpnia na boisku w Starym Zadybiu odbędą się Dożynki Gminy Kłoczew.
więcej »
 

POLECAMY


W hołdzie Największej Miłości
Utwory zebrane na płycie „Zakochani w Maryi” niosą dużo pozytywnej energii, ale też sprzyjają modlitwie, a zawarte w nich duchowe przesłanie zapada głęboko w serce. Warto posłuchać.
więcej »
Instrukcja obsługi
Dziś, w czasach licznych prób i zamętu w Kościele, św. Alfons Maria de Liguori daje receptę na to, jak oczyścić serca z grzechu, podążać wiernie wąską ścieżką zbawienia i trwać w obecności Boga.
więcej »
 

SONDA

 

Czy wybierasz się na pielgrzymkę na Jasną Górę?

tak, kto raz spróbował - wraca na szlak

będzie to mój pierwszy raz

obawiam się, że zabraknie mi sił

nie wyobrażam sobie wakacji bez dwutygodniowych rekolekcji w drodze

w ubiegłym roku pielgrzymkowe plany pokrzyżowała pandemia; ciekawe, jak będzie w tym roku...LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR