31 lipca 2021 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ignacy, Lubomir

Pogoda: Siedlce

Numer 30
29-04 sierpnia 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA: o rekolekcjach, jakich jeszcze nie było, z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Komentarz posła Sławomira Skwarka

15 lipca 2021 r.

Prawym okiem

„Buch - jak gorąco! Uch - jak gorąco! Puff - jak gorąco! Uff - jak gorąco!”. To mógłby być najkrótszy komentarz do tego, co przez ostatnie dwa tygodnie działo się w pogodzie, ale i w polityce…

W dniach 7-8 lipca odbyło się kolejne, 34 posiedzenie sejmu. Tym razem to „tylko” 91 głosowań i 13 uchwalonych ustaw. Co mogłoby nas bardziej zainteresować? Prawie wszystkich: ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Zapewne wielu z nas: nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach czy ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Niektórych rolników pewnie też będzie dotyczyć ustawa o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz ustawa o izbach rolniczych. Warto zapoznać się z tekstami wraz z uzasadnieniem.

Znowelizowaliśmy ustawę o Instytucie Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, nazywanym zgodnie z ustawą w skrócie - Instytutem Pileckiego. Został stworzony w 2017 r. na potrzeby interdyscyplinarnej i międzynarodowej refleksji nad jednym z kluczowych zagadnień XX w., tj. dwoma totalitaryzmami: niemieckim i sowieckim, a także konsekwencjami ich działań. Instytut Pileckiego ma swoją siedzibę w Warszawie, ale posiada też oddział zagraniczny - w Berlinie. Nowelizacja ustawy daje ramy prawne do utworzenia kolejnych, poza Unią Europejską. Według planów - w pierwszej kolejności w Nowym Jorku i Izraelu. Ciągle musimy dbać o właściwy przekaz historyczny. Obce państwa nie zrobią tego za nas, a mamy liczne przypadki fałszowania historii i przedstawiania w złym świetle Polski i Polaków. Najlepszym, tzw. sztandarowym przykładem, niech będzie Jedwabne i co najmniej dwie wzajemnie wykluczające się narracje. Sami Państwo widzicie, że w przekazie medialnym wygrywa ta „o złych Polakach”. W ostatnich dniach, w kolejną rocznicę„Obławy augustowskiej”, Instytut Pileckiego zakupił tzw. Dom Turka w Augustowie - dawną siedzibę NKWD i UB. Nadal jest wiele hipotez dotyczących miejsca i okoliczności śmierci ponad 600 Polaków. Krwawa niedziela 11 lipca 1943 r. uzmysławia nam, jak wiele jest do zrobienia w celu upamiętnienia, ale przede wszystkim ustalenia w sferze historycznej przebiegu rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów. Tu liczby jeszcze bardziej szokują. Potrzeba woli politycznej po stronie ukraińskiej i naszych zdecydowanych działań dyplomatycznych.

Stosunkowo najlepiej udokumentowane są zbrodnie niemieckie na mieszkańcach wsi w granicach administracyjnych obecnej Polski. W 2017 r. Sejm RP ustanowił święto państwowe - 12 lipca - Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To symboliczna data upamiętniająca masowy mord ludności cywilnej w Michniowie w woj. świętokrzyskim. Mieści się tam mauzoleum, które upamiętnia 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej polskich wsi. Najbliższe mojego miejsca zamieszkania: Józefów, Budziska, Celiny, Leszczanka. Za nowelizacją ustawy o Instytucie Pileckiego głosowało 389 posłów. Wszyscy posłowie Lewicy byli przeciw, wstrzymali się lub byli nieobecni. 11 posłów Koalicji Obywatelskiej (PO itd.) zachowało się podobnie. Nie jestem zdziwiony.

Wybraliśmy też Rzecznika Praw Obywatelskich. Ustępstwo w tym zakresie jest przedstawiane jako klęska PiS. Odkąd dialog, szukanie kompromisu to porażka? Ja udzieliłem „kredytu zaufania” bez większych oczekiwań. Liczę, że teraz Senat RP szybko wyrazi zgodę na wybór RPO i pana dr. Karola Nawrockiego na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej!

Po zdaniu komentarza dotyczącym polityki pozasejmowej - kongres PiS. Prawie bez zmian. Jarosław Kaczyński prezesem Prawa i Sprawiedliwości na ostatnią kadencję. Mateusz Morawiecki nowym wiceprezesem z największym zaufaniem. Wdrożymy ustawy zapowiedziane w programie Polski Ład. Wprowadzimy ustawę sanacyjną i antykorupcyjną dotyczącą m.in. zatrudniania rodzin w zarządach i radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Według niepotwierdzonych informacji obejmą one także samorządowców wszystkich szczebli i spółki komunalne. Z mojego rozeznania takich decyzji oczekujecie. A, i zapomniałbym. Wrócił z emigracji Donald Tusk. Nastąpiło „wrogie przejęcie” PO - „spółki z bardzo ograniczoną odpowiedzialnością”. Jak inaczej nazwać „dobrowolne” ustąpienie przewodniczącego i dwóch zastępców, w tym jedynej kobiety? Następnie wybór na wiceprzewodniczącego pełniącego obowiązki przewodniczącego (jako najstarszy wiekiem). Skomplikowane jak na partię walczącą o prawa kobiet i demokrację. Mam nadzieję, że przynajmniej zarobione 6,8 mln zł dobrze zainwestuje. Polecam odkupienie akcji właściciela TVN!

 

SŁAWOMIR SKWAREK - POSEŁ NA SEJM RP

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymka Dziadków i Teściów


Starość jest etapem życia, ale może być nową drogą, czasem ponownych narodzin, szansą na pogłębienie przyjaźni z Panem Bogiem i okazją, by nauczyć wiary młode pokolenie - dzieci i wnuki. Do podjęcia tej misji zachęceni zostali uczestnicy II Diecezjalnej Pielgrzymki Dziadków i Teściów. [fot. Anna Kozak]

FOTOGALERIA

Muzycznie w Mordach


W niedzielę 25 lipca na rynku w centrum miasta Mordy mieszkańcy mieli okazję na żywo posłuchać koncertów w wykonaniu zespołów senioralnych z gminy. Przed publicznością wystąpili m.in.: zespół wokalny Złote Kłosy z Wyczółek, któremu akompaniował jak zwykle niezawodny Jerzy Kostecki, a śpiewem wspierała go żona Gala; Zaliwianki z Krzymosz z nowym akompaniatorem Andrzejem Kędziorą. Na scenie zagościł też zespół z najdłuższym stażem w gminie - Podlasianki. Wisienką na torcie był występ Zespołu Kameralnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Zofii Werle. Uwieńczeniem wieczoru był koncert Zespołu Maleńczuk Acustic Trio, który odbył się w ramach cyklu „Niedzielne popołudnia z…” organizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.

PATRONAT "ECHO"


41 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę
W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła ogłoszone zostały tegoroczne logo oraz plakat pielgrzymkowy. Pątnikom towarzyszyć będzie w tym roku hasło: „Z wiarą i męstwem” - nawiązujące do bohaterskiej postawy Męczenników Podlaskich, którzy z oddaniem bronili wiary katolickiej.
więcej »
Kozirynek 2021
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w II Radzyńskim Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2021”. W sobotę 21 sierpnia ul. Ostrowiecka w Radzyniu Podlaskim zamieni się w deptak.
więcej »
Dożynki gminne
29 sierpnia na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach odbędą się dożynki gminne.
więcej »
Święto miodu
W niedzielę 1 sierpnia w Kobylanach odbędzie się II Bialskopodlaskie Święto Miodu. Impreza ma na celu promowanie pszczelich produktów prosto z lokalnych pasiek.
więcej »
Dożynki Gminy Kłoczew
22 sierpnia na boisku w Starym Zadybiu odbędą się Dożynki Gminy Kłoczew.
więcej »
 

POLECAMY


W hołdzie Największej Miłości
Utwory zebrane na płycie „Zakochani w Maryi” niosą dużo pozytywnej energii, ale też sprzyjają modlitwie, a zawarte w nich duchowe przesłanie zapada głęboko w serce. Warto posłuchać.
więcej »
Instrukcja obsługi
Dziś, w czasach licznych prób i zamętu w Kościele, św. Alfons Maria de Liguori daje receptę na to, jak oczyścić serca z grzechu, podążać wiernie wąską ścieżką zbawienia i trwać w obecności Boga.
więcej »
 

SONDA

 

Czy wybierasz się na pielgrzymkę na Jasną Górę?

tak, kto raz spróbował - wraca na szlak

będzie to mój pierwszy raz

obawiam się, że zabraknie mi sił

nie wyobrażam sobie wakacji bez dwutygodniowych rekolekcji w drodze

w ubiegłym roku pielgrzymkowe plany pokrzyżowała pandemia; ciekawe, jak będzie w tym roku...LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR