31 lipca 2021 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ignacy, Lubomir

Pogoda: Siedlce

Numer 30
29-04 sierpnia 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA: o rekolekcjach, jakich jeszcze nie było, z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Taki jubileusz to błogosławieństwo

14 lipca 2021 r.

Wdzięczna za dany czas


fot. JAG

Regina Grudzińska ze Starego Opola 6 lipca w otoczeniu rodziny i przyjaciół świętowała setne urodziny.

Tego dnia od rana odwiedzali ją nie tylko najbliżsi, ale i znajomi, przyjaciele oraz mieszkańcy wsi. Przy akompaniamencie harmonii nieraz odśpiewano zmodyfikowane „100 lat”, czyli „200 lat”. Wieczorem wszyscy zgromadzili się na uroczystej Eucharystii w jej intencji. - Pismo Święte mówi, że wielkim błogosławieństwem jest, kiedy ktoś dożyje 70, 80 lat - akcentował, składając jubilatce życzenia ks. Jarosław Sutryk, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Opolu Starym. - A pani Regina doczekała nie 80, a 100 lat - jak wielkie to błogosławieństwo - zauważył, dodając, że to piękna rzecz móc świętować dzień setnych urodzin w zdrowiu oraz tak licznym gronie rodziny oraz przyjaciół. Ks. proboszcz przekazał R. Grudzińskiej błogosławieństwo papieża Franciszka w postaci pięknie oprawionego dyplomu. Po Eucharystii życzeniom nie było końca, zaś świętowanie trwało do późnych godzin wieczornych.

W ogrodzie rodzina i znajomi słuchali starych szlagierów w wykonaniu sołtysa Wiesława Kosyla, który z dumą opowiadał, jak duże wsparcie do dziś ma w osobie i autorytecie jubilatki. -  Pani Regina jest jedyna w swoim rodzaju - podkreślał. - To człowiek zasłużony dla naszej wsi i jej społeczności. Całe życie pracowała, wspierała innych, pomagała przy budowie kościoła w latach 80. Zawsze we wszystko się angażowała, jak tylko mogła, ale też goniła ludzi do roboty - dodał, przyznając, że nigdy nie potrafiła usiedzieć na miejscu, a jej zmysł organizacyjny przydał się nieraz, zaś jeszcze nie tak dawno, mimo sędziwego wieku, doglądała budowy świetlicy wiejskiej. - Wszystko musiała osobiście zobaczyć. Jako dawny sąsiad, ale także dziś zawdzięczam jej bardzo dużo i za to dziękuję. Bardzo się cieszę, że doczekała tak pięknego wieku. To dla mnie druga matka, wspiera mnie w różnych sprawach, za co z całego serca jej dziękuję - zaznaczył.

 

Życie pełne wyzwań

R. Grudzińska urodziła się 6 lipca 1921 r. w Opolu Starym. Choć życie jej nie oszczędzało, potrafiła stawiać mu czoła. Jako młode małżeństwo przeżyli z mężem pożar domu, po którym musieli zaczynać wszystko od nowa. Przetrwała ciężkie czasy wojny i przejście dwóch frontów: niemieckiego oraz rosyjskiego. A ponieważ mąż był wówczas sołtysem, na ich podwórku dochodziło do różnych sytuacji. Wnuki wspominają jej opowieści, jak uciekała przed rosyjskim żołnierzem na drzewo, bo w obronie oblała go gorącym tłuszczem z patelni.

Po śmierci męża musiała sama prowadzić gospodarstwo i wychowywać troje dzieci: dwóch synów i córkę. Doczekała ośmiorga wnucząt i 16 prawnucząt, z czasem pochowała syna oraz dwoje wnucząt. Rodzina stanowi jej siłę i dumę. - Ludzie pytają mnie, jak mi się udało tak wychować dzieci, że teraz codziennie do mnie przyjeżdżają i mi pomagają - przyznaje. A rzeczywiście jest czego zazdrościć, bo dorosłe dzieci - Halina oraz Antoni - już od jakiegoś czasu dzielą się opieką nad matką. Wspierają ich wnuki i koleżanki pani Reginy, które chętnie odwiedzają seniorkę. Ona sama wielokrotnie podkreślała, jak bardzo jest bardzo wdzięczna za czas, który został jej dany.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymka Dziadków i Teściów


Starość jest etapem życia, ale może być nową drogą, czasem ponownych narodzin, szansą na pogłębienie przyjaźni z Panem Bogiem i okazją, by nauczyć wiary młode pokolenie - dzieci i wnuki. Do podjęcia tej misji zachęceni zostali uczestnicy II Diecezjalnej Pielgrzymki Dziadków i Teściów. [fot. Anna Kozak]

FOTOGALERIA

Muzycznie w Mordach


W niedzielę 25 lipca na rynku w centrum miasta Mordy mieszkańcy mieli okazję na żywo posłuchać koncertów w wykonaniu zespołów senioralnych z gminy. Przed publicznością wystąpili m.in.: zespół wokalny Złote Kłosy z Wyczółek, któremu akompaniował jak zwykle niezawodny Jerzy Kostecki, a śpiewem wspierała go żona Gala; Zaliwianki z Krzymosz z nowym akompaniatorem Andrzejem Kędziorą. Na scenie zagościł też zespół z najdłuższym stażem w gminie - Podlasianki. Wisienką na torcie był występ Zespołu Kameralnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Zofii Werle. Uwieńczeniem wieczoru był koncert Zespołu Maleńczuk Acustic Trio, który odbył się w ramach cyklu „Niedzielne popołudnia z…” organizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.

PATRONAT "ECHO"


41 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę
W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła ogłoszone zostały tegoroczne logo oraz plakat pielgrzymkowy. Pątnikom towarzyszyć będzie w tym roku hasło: „Z wiarą i męstwem” - nawiązujące do bohaterskiej postawy Męczenników Podlaskich, którzy z oddaniem bronili wiary katolickiej.
więcej »
Kozirynek 2021
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w II Radzyńskim Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2021”. W sobotę 21 sierpnia ul. Ostrowiecka w Radzyniu Podlaskim zamieni się w deptak.
więcej »
Dożynki gminne
29 sierpnia na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach odbędą się dożynki gminne.
więcej »
Święto miodu
W niedzielę 1 sierpnia w Kobylanach odbędzie się II Bialskopodlaskie Święto Miodu. Impreza ma na celu promowanie pszczelich produktów prosto z lokalnych pasiek.
więcej »
Dożynki Gminy Kłoczew
22 sierpnia na boisku w Starym Zadybiu odbędą się Dożynki Gminy Kłoczew.
więcej »
 

POLECAMY


W hołdzie Największej Miłości
Utwory zebrane na płycie „Zakochani w Maryi” niosą dużo pozytywnej energii, ale też sprzyjają modlitwie, a zawarte w nich duchowe przesłanie zapada głęboko w serce. Warto posłuchać.
więcej »
Instrukcja obsługi
Dziś, w czasach licznych prób i zamętu w Kościele, św. Alfons Maria de Liguori daje receptę na to, jak oczyścić serca z grzechu, podążać wiernie wąską ścieżką zbawienia i trwać w obecności Boga.
więcej »
 

SONDA

 

Czy wybierasz się na pielgrzymkę na Jasną Górę?

tak, kto raz spróbował - wraca na szlak

będzie to mój pierwszy raz

obawiam się, że zabraknie mi sił

nie wyobrażam sobie wakacji bez dwutygodniowych rekolekcji w drodze

w ubiegłym roku pielgrzymkowe plany pokrzyżowała pandemia; ciekawe, jak będzie w tym roku...LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR