31 lipca 2021 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ignacy, Lubomir

Pogoda: Siedlce

Numer 30
29-04 sierpnia 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA: o rekolekcjach, jakich jeszcze nie było, z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Inwestycja przy Pułaskiego

14 lipca 2021 r.

Radni wciąż na nie


fot. ARCHIWUM

Rada miasta Siedlce po raz kolejny nie wyraziła zgody na budowę bloku przy ul. Pułaskiego. Deweloper nie zamierza jednak rezygnować z inwestycji.

Przypomnijmy: w zeszłym roku firma Budomatex kupiła działkę od miasta i planuje postawić na niej sześciopiętrowy budynek z dwukondygnacyjnym garażem podziemnym. Projekt nie przewiduje miejsc postojowych naziemnych ani funkcji handlowej i usługowej. Inwestycja ma być realizowana na podstawie tzw. specustawy mieszkaniowej, która pozwala działać inwestorowi z pominięciem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Radni podczas czerwcowej sesji wytykali projektowi szereg błędów. Zwracali uwagę, że kształt planowanego budynku zlokalizowanego w kwartale ulic: Kilińskiego, Pułaskiego, Floriańska i Sienkiewicza nie wpisuje się w historyczną formę centrum miasta, czyli stanowiących jego otoczenie kamienic. Podkreślali również brak usług, zieleni, naziemnych miejsc parkingowych oraz brak dostępu do drogi publicznej. Wskazywali na niezgodność przedsięwzięcia ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego - brak funkcji usługowej. Zwrócili także uwagę na pogorszenie standardów nasłonecznienia istniejącej zabudowy.

Radni wrócili też do planów sprzed kilku lat, które przewidywały w tym miejscu utworzenie nowoczesnej starówki z zabudową nawiązującą do okolicznych kamieniczek i częścią usługową. Zwracali uwagę, że to ostatni moment na zrealizowanie tych planów. Ostatecznie żaden z radnych nie zagłosował za przyjęciem uchwały pozwalającej na budowę bloku przy ul. Pułaskiego.

 

W zgodzie ze studium

Po czerwcowej sesji firma Budomatex wysłała do radnych pismo, w którym przekonuje, że przygotowany projekt mieści się w ramach wytyczonych przez studium zagospodarowania przestrzennego. „Teren położony jest w granicach obszaru śródmiejskiej zabudowy usługowej i usługowo-mieszkaniowej. A zatem należy stwierdzić, wbrew ocen części radnych miasta, że planowane przedsięwzięcie nie jest sprzeczne z ustaleniami obowiązującego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego” - czytamy w piśmie. Inwestor zwraca uwagę, że rada miasta wcześniej zgodziła się na zabudowę mieszkaniową bez części usługowej, przyjmując miejscowy plan dla pobliskich terenów przy ul. 3 Maja, w sytuacji, gdy w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego teren ten „analogicznie jak w niniejszym przypadku położony jest w granicach obszaru zabudowy usługowej i usługowo-mieszkaniowej”. Deweloper podkreśla także, że studium nie przewiduje na tym terenie powstania miejskiej starówki, której nigdy w tym miejscu nie było. W sprawie wyglądu i rozmiarów planowanego bloku inwestor podparł się pozytywną opinią konserwatora zabytków. Natomiast dostęp do dróg publicznych obiecał zapewnić budowę dróg wewnętrznych, które miałyby powstać równolegle z nową zabudową. „Nadto brak jest podstaw do przyjęcia, że budowa przedmiotowej inwestycji spowoduje pogorszenie standardów nasłonecznienia istniejącej zabudowy. Znajduje się ona bowiem w znacznej odległości, kilkadziesiąt metrów, po drugiej stronie pasa drogowego” - zaznacza deweloper.

 

Nie zrezygnuje z budowy

Argumenty przedstawione przez inwestora nie przekonały radnych, którzy na sesji rady miasta zwołanej 9 lipca po raz kolejny zajęli się planowaną inwestycją przy ul. Pułaskiego, odmawiając jej lokalizacji. Decyzję skrytykował prezydent miasta. - Pozostawię to bez komentarza. Tak nie powinno się robić. Radni najpierw podjęli decyzję o uporządkowaniu tzw. kwartału. Potem zdecydowali, aby na określonych warunkach sprzedać ten teren, by można było go zagospodarować. Działka została sprzedana, a teraz, jak słyszymy, jednym z powodów braku zgody jest to, że tam powinna być starówka. Jeśli radni chcieli, aby została ona utworzona na tym terenie, należało to określić przed podjęciem uchwały i udzieleniem zgody na sprzedaż terenu - zwrócił uwagę Andrzej Sitnik. Zgodził się też z argumentem Budomateksu o podobnych rozwiązaniach przy ul. 3 Maja i przypomniał, że tam przeszły one z powodzeniem kontrolę służb wojewody. Z kolei naczelnik wydziału gospodarki przestrzennej i budownictwa Barbara Kowal dodała, iż dostęp do drogi publicznej można zapewnić już w trakcie inwestycji. Podkreśliła też, że podczas trwającej pół roku procedury inwestor dobrze współpracował z wydziałem i uwzględnił zgłaszane uwagi.

Decyzji radnych nie chce komentować deweloper. Jednocześnie dodaje, że nie zrezygnuje z budowy bloku. - Podejmiemy takie kroki, które wcześniej czy później umożliwią nam realizację inwestycji - podkreśla Tomasz Rutkowski, dyrektor do spraw rozwoju i promocji. Jednym z rozwiązań jest zaskarżenie uchwały do sądu. Ze strony miasta procedura jest zamknięta. Urząd prześle uchwałę rady do wojewody, który sprawdzi ją pod kątem zgodności z obowiązującym prawem.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymka Dziadków i Teściów


Starość jest etapem życia, ale może być nową drogą, czasem ponownych narodzin, szansą na pogłębienie przyjaźni z Panem Bogiem i okazją, by nauczyć wiary młode pokolenie - dzieci i wnuki. Do podjęcia tej misji zachęceni zostali uczestnicy II Diecezjalnej Pielgrzymki Dziadków i Teściów. [fot. Anna Kozak]

FOTOGALERIA

Muzycznie w Mordach


W niedzielę 25 lipca na rynku w centrum miasta Mordy mieszkańcy mieli okazję na żywo posłuchać koncertów w wykonaniu zespołów senioralnych z gminy. Przed publicznością wystąpili m.in.: zespół wokalny Złote Kłosy z Wyczółek, któremu akompaniował jak zwykle niezawodny Jerzy Kostecki, a śpiewem wspierała go żona Gala; Zaliwianki z Krzymosz z nowym akompaniatorem Andrzejem Kędziorą. Na scenie zagościł też zespół z najdłuższym stażem w gminie - Podlasianki. Wisienką na torcie był występ Zespołu Kameralnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Zofii Werle. Uwieńczeniem wieczoru był koncert Zespołu Maleńczuk Acustic Trio, który odbył się w ramach cyklu „Niedzielne popołudnia z…” organizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.

PATRONAT "ECHO"


41 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę
W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła ogłoszone zostały tegoroczne logo oraz plakat pielgrzymkowy. Pątnikom towarzyszyć będzie w tym roku hasło: „Z wiarą i męstwem” - nawiązujące do bohaterskiej postawy Męczenników Podlaskich, którzy z oddaniem bronili wiary katolickiej.
więcej »
Kozirynek 2021
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w II Radzyńskim Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2021”. W sobotę 21 sierpnia ul. Ostrowiecka w Radzyniu Podlaskim zamieni się w deptak.
więcej »
Dożynki gminne
29 sierpnia na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach odbędą się dożynki gminne.
więcej »
Święto miodu
W niedzielę 1 sierpnia w Kobylanach odbędzie się II Bialskopodlaskie Święto Miodu. Impreza ma na celu promowanie pszczelich produktów prosto z lokalnych pasiek.
więcej »
Dożynki Gminy Kłoczew
22 sierpnia na boisku w Starym Zadybiu odbędą się Dożynki Gminy Kłoczew.
więcej »
 

POLECAMY


W hołdzie Największej Miłości
Utwory zebrane na płycie „Zakochani w Maryi” niosą dużo pozytywnej energii, ale też sprzyjają modlitwie, a zawarte w nich duchowe przesłanie zapada głęboko w serce. Warto posłuchać.
więcej »
Instrukcja obsługi
Dziś, w czasach licznych prób i zamętu w Kościele, św. Alfons Maria de Liguori daje receptę na to, jak oczyścić serca z grzechu, podążać wiernie wąską ścieżką zbawienia i trwać w obecności Boga.
więcej »
 

SONDA

 

Czy wybierasz się na pielgrzymkę na Jasną Górę?

tak, kto raz spróbował - wraca na szlak

będzie to mój pierwszy raz

obawiam się, że zabraknie mi sił

nie wyobrażam sobie wakacji bez dwutygodniowych rekolekcji w drodze

w ubiegłym roku pielgrzymkowe plany pokrzyżowała pandemia; ciekawe, jak będzie w tym roku...LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR