31 lipca 2021 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ignacy, Lubomir

Pogoda: Siedlce

Numer 30
29-04 sierpnia 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym wydaniu ECHA: o rekolekcjach, jakich jeszcze nie było, z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

W rocznicę bitwy

9 lipca 2021 r.

Pamięci bohaterów

Mieszkańcy powiatu łosickiego uczcili rocznicę bitwy pod Jeziorami. Obchodom towarzyszył pokaz parady Kawalerii Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji, a także wystawa radiostacji konspiracyjnych.

Przed 77 laty w małej, malowniczo położonej we wnęce leśnej, liczącej zaledwie kilka gospodarstw podlaskiej wiosce, kwaterował oddział partyzancki 34 pp. AK „Zenona”- mjr. Stefana Wyrzykowskiego.

Obchody 77 rocznicy bitwy oddziału „Zenona” pod Jeziorami rozpoczęły się 4 lipca w Chotyczach od złożenia wieńców pod pomnikiem pomordowanych Polaków, ofiar egzekucji z 1944 r. Uroczystości w Jeziorach rozpoczęła polowa Msza św. pod przewodnictwem ks. Pawła Padysza z parafii pw. św. Zygmunta w Łosicach w intencji poległych w II wojnie światowej. Mimo deszczowej pogody wokół ołtarza przed pomnikiem w Jeziorach zebrało się wielu mieszkańców powiatu łosickiego, siedleckiego, bialskiego oraz rodzin żołnierzy „Zenona”, by uczcić pamięć tamtych dni. Waldemar Kosieradzki, właściciel Muzeum Historii i Tradycji w Łosicach, przypomniał życiorys ks. Jana Karnickiego - kapelana oddziału „Zenona”, który wraz z oddziałem przeszedł cały szlak bojowy.

W uroczystościach w Jeziorach uczestniczyli m. in.: ppłk. Andrzej Kosieradzki - wojskowy komendant uzupełnień Warszawa Praga, Robert Więckowski - prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa, Janusz Kobyliński - starosta łosicki, wicestarosta Michał Michaluk, Mariusz Kucewicz - burmistrz miasta i gminy Łosice, ks. kan. Sławomir Kapitan - dziekan dekanatu łosickiego. Wydarzeniu towarzyszył pokaz parady Kawalerii Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji, a także wystawa radiostacji konspiracyjnych przygotowana przez Romana Kasprowicza, inspektora zarządzania kryzysowego w łosickim starostwie.

 

Więcej w bieżącym wydaniu ECHA.

Tadeusz Nieścioruk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymka Dziadków i Teściów


Starość jest etapem życia, ale może być nową drogą, czasem ponownych narodzin, szansą na pogłębienie przyjaźni z Panem Bogiem i okazją, by nauczyć wiary młode pokolenie - dzieci i wnuki. Do podjęcia tej misji zachęceni zostali uczestnicy II Diecezjalnej Pielgrzymki Dziadków i Teściów. [fot. Anna Kozak]

FOTOGALERIA

Muzycznie w Mordach


W niedzielę 25 lipca na rynku w centrum miasta Mordy mieszkańcy mieli okazję na żywo posłuchać koncertów w wykonaniu zespołów senioralnych z gminy. Przed publicznością wystąpili m.in.: zespół wokalny Złote Kłosy z Wyczółek, któremu akompaniował jak zwykle niezawodny Jerzy Kostecki, a śpiewem wspierała go żona Gala; Zaliwianki z Krzymosz z nowym akompaniatorem Andrzejem Kędziorą. Na scenie zagościł też zespół z najdłuższym stażem w gminie - Podlasianki. Wisienką na torcie był występ Zespołu Kameralnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Zofii Werle. Uwieńczeniem wieczoru był koncert Zespołu Maleńczuk Acustic Trio, który odbył się w ramach cyklu „Niedzielne popołudnia z…” organizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.

PATRONAT "ECHO"


41 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę
W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła ogłoszone zostały tegoroczne logo oraz plakat pielgrzymkowy. Pątnikom towarzyszyć będzie w tym roku hasło: „Z wiarą i męstwem” - nawiązujące do bohaterskiej postawy Męczenników Podlaskich, którzy z oddaniem bronili wiary katolickiej.
więcej »
Kozirynek 2021
Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w II Radzyńskim Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2021”. W sobotę 21 sierpnia ul. Ostrowiecka w Radzyniu Podlaskim zamieni się w deptak.
więcej »
Dożynki gminne
29 sierpnia na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach odbędą się dożynki gminne.
więcej »
Święto miodu
W niedzielę 1 sierpnia w Kobylanach odbędzie się II Bialskopodlaskie Święto Miodu. Impreza ma na celu promowanie pszczelich produktów prosto z lokalnych pasiek.
więcej »
Dożynki Gminy Kłoczew
22 sierpnia na boisku w Starym Zadybiu odbędą się Dożynki Gminy Kłoczew.
więcej »
 

POLECAMY


W hołdzie Największej Miłości
Utwory zebrane na płycie „Zakochani w Maryi” niosą dużo pozytywnej energii, ale też sprzyjają modlitwie, a zawarte w nich duchowe przesłanie zapada głęboko w serce. Warto posłuchać.
więcej »
Instrukcja obsługi
Dziś, w czasach licznych prób i zamętu w Kościele, św. Alfons Maria de Liguori daje receptę na to, jak oczyścić serca z grzechu, podążać wiernie wąską ścieżką zbawienia i trwać w obecności Boga.
więcej »
 

SONDA

 

Czy wybierasz się na pielgrzymkę na Jasną Górę?

tak, kto raz spróbował - wraca na szlak

będzie to mój pierwszy raz

obawiam się, że zabraknie mi sił

nie wyobrażam sobie wakacji bez dwutygodniowych rekolekcji w drodze

w ubiegłym roku pielgrzymkowe plany pokrzyżowała pandemia; ciekawe, jak będzie w tym roku...LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR