7 maja 2021 r. Imieniny obchodzą: Ludmiła, Gizela, Benedykt

Pogoda: Siedlce

Numer 18
06-12 maja 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: „Dajmy młodym Słowo” - materiały formacyjne dla tych, co przed i po przyjęciu bierzmowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

W trosce o bezpieczeństwo

21 kwietnia 2021 r.

Społeczne skutki pandemii


fot. PIXABAY.COM

W minionym roku wzrosła liczba przypadków przemocy domowej i zgłoszeń do leczenia odwykowego - tak wynika z danych policji oraz miejskiego pełnomocnika do spraw rozwiązywania problemów uzależnień.

Kwestię społecznych i psychologicznych skutków pandemii poruszono podczas ostatniej sesji rady miasta. - Mamy świadomość, że sytuacja związana z epidemią wpływa na psychikę. Izolacja, strach, zaburzenie rytmu życia sprzyjają nasileniu sporów, zachowaniom konfliktowym i agresji wymierzonej wobec najbliższych - zwrócił uwagę Robert Chojecki, wiceprzewodniczący rady miasta. - Czy w związku z tym policja notuje wzrost przypadków przemocy domowej? Czy w tych obszarach wdrażany jest jakiś program przeciwdziałania? - dopytywał radny. Komendant miejski policji mł. insp. Andrzej Dziewulski przyznał, że w minionym roku odnotowano zauważalnie więcej przypadków przemocy domowej. Zaznaczył, że policja posiada też nowe narzędzia do walki z tym zjawiskiem i z nich korzysta.

- Zmieniły się przepisy i dzięki nim mamy możliwość odizolowania sprawcy przemocy od ofiary, wydając nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania przez sprawcę - wyjaśnił komendant. - Stan epidemiczny związany z przymusową izolacją w domach wpływa na mieszkańców. Dobrze, że te przepisy zostały wprowadzone. Są nam pomocne w drastycznych sytuacjach - podkreślił A. Dziewulski, dodając, że w ostatnim czasie wszczęto też więcej procedur dotyczących „Niebieskiej karty”.

 

Coraz młodsi uzależnieni

Pełnomocnik prezydenta miasta ds. rozwiązywania problemów uzależnień również potwierdziła, że problemów związanych z przemocą czy uzależnieniami jest znacznie więcej niż w poprzednich latach. - W 2019 r. do miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych trafiło 19 zgłoszeń dotyczących przymusowego leczenia odwykowego. W ubiegłym roku było ich 50. Niepokoi również fakt, że są to coraz młodsze osoby: 20- i 30-latkowie, a nie jak dotychczas 40- i 50-latkowie - zwróciła uwagę Katarzyna Marciniak-Paprocka.

W związku z niepokojącymi statystykami pojawiły się głosy radnych dotyczące stworzenia w mieście izby wytrzeźwień. Jednak, zdaniem policji, jest to niecelowe, a w czasie pandemii wręcz niewskazane. Placówka taka wymaga bowiem obsady lekarsko-pielęgniarskiej, a całej służbie zdrowia brakuje dramatycznie rąk do pracy. Do tego dochodzi aspekt finansowy - koszt utworzenia i prowadzenia izby wytrzeźwień oszacowano na ok. 1 mln zł.

 

Aplikacje w przypadku przemocy

Co robi miasto, aby w tym trudnym czasie wspierać osoby zagrożone przemocą? - W ubiegłym roku zainaugurowaliśmy Siedlecką ścieżkę pomocową. Program polega na współpracy pomiędzy instytucjami udzielającymi pomocy osobom uzależnionym oraz prowadzącymi działania profilaktyczne - mówiła pełnomocnik ds. rozwiązywania problemów uzależnień. W ramach programu powstała ulotka informacyjna - dostępna także na stronie internetowej miasta - z wykazem instytucji udzielających pomoc. Ulotki przekazano wszystkim jednostkom pomocniczym, policji, Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie w Siedlcach, szkołom. - W ramach szerzenia informacji, gdzie można uzyskać pomoc, wysyłaliśmy pisma do przychodni z informacją o istnieniu miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych i lokalizacją placówek terapeutycznych, które świadczą nieodpłatnie pomoc osobom uzależnionym. W czasie epidemii nie były one zamknięte ani na jeden dzień. Jeśli nie było możliwości bezpośredniego spotkania, odbywało się one w trybie zdalnym - podkreśliła K. Marciniak-Paprocka. W ramach programu uruchomiono trzy aplikacje na telefon. Pierwsza z nich to „Twój parasol”. - Służy do powiadomienia policji bez wykonywania telefonu. Dzięki geolokalizacji wystarczy wcisnąć alert, wtedy policja dostaje zgłoszenie, że pod konkretnym adresem potrzebna jest interwencja dotycząca przemocy w rodzinie - tłumaczyła pełnomocnik. Aplikacja „Moja komenda” to z kolei wykaz dzielnicowych, a więc policjantów najbliższych miejscu zamieszkania, do których można bezpośrednio zadzwonić. Trzecia aplikacja dotyczy numeru alarmowego 112. W połowie kwietnia miasto ruszyło z antyprzemocową kampanią informacyjną.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Niedziela Dobrego Pasterza


W Niedzielę Dobrego Pasterza społeczność seminarium siedleckiego wybrała się do parafii św. Anny w Wohyniu. Odwiedzili m.in. las Planta, gdzie 30 maja 1940 r. rozstrzelani przez Niemców zostali ks. Roman Ryczkowski wraz z wiernymi z Rudna. Podczas wyjazdu klerycy poznawali relacje złożone przez naocznych świadków ostatnich dni życia kapłana.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Oddać się w opiekę Świętej Rodzinie
Na sobotę 8 maja planowana jest doroczna Pielgrzymka Czytelników „Różańca” i Członków Rodziny Loretańskiej. - Jest to wydarzenie, które co roku przyciąga do Loretto pielgrzymów z całej Polski - potwierdzają ss. loretanki.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
Pojednanie w małżeństwie będzie tematem Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbędzie się 9 maja. Jak co roku uczestników gościć będzie parczewska bazylika mniejsza w Parczewie.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Trwa jubileuszowa, 25 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. - Głównym celem OKWB od początku było wyjście do młodego człowieka z przesłaniem zawartym na kartach Pisma Świętego - mówi Ewa Urbanek, koordynator OKWB w diecezji siedleckiej.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
Recytują po angielsku
7 maja upływa termin wysyłania zgłoszeń do udziału w III Miejskim Przeglądzie Recytatorskim z języka angielskiego dla pięcio- i sześciolatków „A Sea of the Words”.
więcej »
Festiwal online
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza do udziału w III Festiwalu Piosenki Europejskiej. Tegoroczny finał - z uwagi na sytuację pandemiczną - odbędzie się online.
więcej »
Eurolingua dzieciom
12 czerwca, o 17.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbędzie się XVIII Gala Charytatywna Hot Summer Party 2021 w ramach akcji „Dzieci Eurolingua - Dzieciom lokalnie i międzynarodowo”.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze do Pana Boga
Wspólnota wiary jest konieczna, aby łaska wiary nie została zmarnowana i pierwsze zakochanie w Bogu przemieniło się w dojrzałą miłość do Pana i braci - pisze bp Adam Bab, polecając książkę ks. Krzysztofa Kralki SAC.
więcej »
Nowenna przed Diecezjalnym Dniem Rodziny
9 maja w bazylice mniejszej w Parczewie - ph. „Pojednanie w małżeństwie” odbędzie się Diecezjalny Dzień Rodziny. Uroczystość poprzedzi nowenna (szczegóły na plakacie).
więcej »
Na styku nauki i wiary
Stygmaty, nienaruszone rozkładem ciała po śmierci, objawienia, profetyczne sny, cudowne uzdrowienia… Począwszy od Jezusa i jego pierwszych uczniów, a skończywszy na współczesnych mistykach, cuda ubarwiają całą historię Kościoła katolickiego.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy się mi z wiosną i polnymi kapliczkami

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

maj to miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR